Blog
Przykłady pokryć stropodachów
W artykule znajdziesz:
Przykłady pokryć stropodachów
Z rozważań powyższych wynika, że stropodachy pełne mogą znaleźć zastosowanie tylko wówczas, gdy w pomieszczeniu wilgotność względna w okresie ogrzewania nie przekracza 45%, a w budynkach mieszkalnych wszystkie pomieszczenia mają zapewnioną wentylację naturalną (program na komputer).
Stropodachy wentylowane i z poddaszami przełazowymi mają nieograniczoną przydatność użytkową pod warunkiem właściwego ich zaprojektowania.
Stropodachy z poddaszami przełazowymi są mniej ekonomiczne i stosowanie ich jest ograniczone do przypadków koniecznych (program na telefon).
Niezależnie od przyjętych w projekcie stropodachu warstw ochronnych należy zwrócić szczególną uwagę na jego obrzeża i sposób ich pokrycia. Zastosowanie szczelin dylatacyjnych, umożliwienie ruchu całej płyty stropowej, właściwe zaprojektowanie spadków dla odprowadzenia wody, obsadzenie balustrad i poprawne wykonanie wyder łączy się w jedną całość stanowiącą o pokryciu stropodachu czy tarasu (program egzamin ustny).
Przykłady przytoczone poniżej dają możność ogólnego zapoznania się ze sposobami pokryć stropodachów stosowanych dawniej i obecnie.
Pokrycie „cementem drzewnym”. Jest to jedno z najstarszych typów pokrycia płaskich stropodachów. Nazwa pochodzi od nazwy spoiwa, które było stosowane w tego rodzaju pokryciach.
Cement drzewny jest mieszaniną smoły preparowanej z węgla kamiennego, oleju smarowego, asfaltu i żywicy 1).
Na podkład stosowano obowiązkowo suche deski o grubości 25-^38 mm, ułożone na wpust i grzebień na krokwiach rozstawionych co 0,7-4-0,8 m.
Do krycia używano mocnego papieru pakowego. Papier ten barwy szarej, porowoty, sprzedawany jest w zwojach. Papier może być zastąpiony surową tekturą. Najczęściej układa się warstwę papy z dołu i na tym 3 do 6 warstw papieru (opinie o programie).
Ruchy dachu
Przystępując do wykonania pokrycia, przede wszystkim nasypuje się na deskowanie suchy, miałki, przesiany piasek lub popiół warstwą jednostajnej grubości 2-f-3 mm; warstwa ta izoluje w zupełności od konstrukcji dachowej, dzięki czemu ruchy dachu od zsychania desek lub spowodowane innymi przyczynami nie udzielają się pokryciu i nie powodują fałdowania papieru lub porysowania, pokrycia (segregator aktów prawnych).
Na tak przygotowanym podkładzie układa się papę dachową lub papier nasycony cementem drzewnym, przy czym role rozwijane są w ten sposób, że papier biegnie od jednego okapu przez kalenicę do drugiego. Następne warstwy papieru w ilości 4-6 rozpościera się jedną na drugiej, brzegi przykrywa się na lO-r-15 cm. Przed ułożeniem każdej następnej warstwy smaruje się poprzednią gorącym cementem drzewnym, naklejając ko następną warstwę. Po ułożeniu drugiej warstwy wykonywa się p z blachy cynkowej, zachodzącej na papier na 25-^30 cm i przybitej do deski okapowej (promocja 3 w 1).
Do tej blachy przymocowuje się listwę żwirową z bladły cynkowej, która powstrzymuje od zsuwania się ułożony na dachu piasek i żwir. Ostatnią warstwę papieru pociąga się grubszą warstwą cementu drzewnego, po czym cały dach posypuje się miałkim piaskiem o- grubości l-f-2 cm. Na piasek nasypuje się warstwę żwiru 6-ł-10 cm zmieszanego z gliną, i na zakończenie pokrycie przywalcowuje się walcem.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32