Blog
Przyrost naturalny
W artykule znajdziesz:
Przyspieszenie procesu urbanizacji nastąpiło dopiero w latach 50. dzięki wysokiej imigracji ludności wiejskiej regionów górskich i wysp do zespołu miejskiego stolicy (obecnie 59,7% ludności mieszka w miastach). Stosunkowo wolno następował także powojenny wzrost demograficzny. Przyrost naturalny (12,8%o w 1950, średnio 7,8%., w latach 70.) niwelowany był stałą emigracją zarobkową, a realny wzrost populacji osiągnął od pocz. lat 50. wartość 40,3% (program uprawnienia budowlane na komputer). Obecnie zaznacza się proces stagnacji demograficznej (przyrost naturalny równy 0,1 %.,, przy 9,5%., stopy urodzeń i 9,4%, stopy zgonów oraz śmiertelności niemowląt na poziomie 7,1%..) i starzenia się społeczeństwa (odsetek ludności z grupy wiekowej 65 i więcej lal przewyższył odsetek osób poniżej I 5. roku życia - odpowiednio: 16,8 i 15,8%) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Sprzyja temu wyjątkowo wysoka przeciętna dł. trwania życia (średnio 78,4 lat) i poprawa standardów opieki zdrowotnej (obecnie na I lekarza przypada 258, a na I łóżko szpitalne 199 mieszkańców). W 2. poł. XX w. nastąpił także bardzo wyraźny spadek stopy analfabetyzmu (z 72% w 1951 do 4,8% w 1991) i zwiększenie możliwości kształcenia na poziomie wyższym. Obecnie działa 87 szkół wyższych, w tym 18 uniwersytetów (najstarszy w Atenach od 1836). W okresie powojennym Grecja przebyła skomplikowaną drogę rozwoju ekonomicznego, przekształcając się z zacofanego gospodarczo (uprawnienia budowlane).
Riwiera Olimpijska
Riwiera Olimpijska (na pd. orl Salonik; gł. ośrodki: Paraliu, Platamon) oraz Półwysep Chalcydycki - trójramienny półwysep w pn. Grecji (Kasandra, Longos, Ojon Oroś) z piaszczystymi plażami i bogatą. Najlepiej zagospodarowany turystycznie jest półwysep Kasandra (ważne ośrodki to: Kriopigi, Hanioti, Poli( brono), natomiast na półwyspie Longos ruch turystyczny jest niewielki. Szczególną atrakcją Półwyspu Chalcydyckiego. ,1 dokładnie jego części - półwyspu Ojon Oroś, jest autonomiczna republika mnichów na górze Athos (program egzamin ustny).
Na jej stokach wznoszą sic/ 22 klasztory z XII, XIV i XV w. z cennymi malowidłami scionnymi. punktem wyjściowym dla wycieczek jest Karie - rezydencja “państwa" mnichów. Równie cenne zabytki sztuki bizantyjskiej zachowały się w pn. Grecji, blisko granic y z Macedonią, gdzie w niezwykłej scenerii (na szczytach sterczących brył skalnych) znajdują się 2 5 niedostępne klasztory - Meteory z XIV w. (transport na górę odbywał się jedynie przy pomoc y lin; obce nie tylko 5 klasztory są zamieszkałe) oraz w Mistrze (na półwyspie Peloponez) - zabytkowy zespół bizantyjskiego miasta (XIII XV w.) z ruinami fortyfikacji obronnych, paku ów oraz bogato dekorowanymi (opinie o programie).
Szlak kulturowy antycznej Grecji jest niezwykle długi i łączy większość miejscowości greckich szczególną uwagę zasługują znajduje)! e się na nim: Ateny, Mykeny, Olimpia, Sparla, F.pidauros, Korynt. Ateny - starożytne miasto greckie założone wg legendy przez Kekropsa, budowniczego ateńskiej Akropolis. Rozciąga się na niewielkiej równinie zamkniętej od pn., wsch. i zach. pasmami górskimi (segregator aktów prawnych). W swoich dziejach przechodziło okresy rozkwitu i upadku. Szczytowy okres starożytnych Aten przypadał na czasy Peryklesa (44 5-428 p.n.e.). Ateny były wówczas gl. ośrodkiem politycznym i naukowym Grecji (utrwalona demokratyczna forma rządów; mecenat nauki, kultury i sztuki, rozbudowa zabudowań wzgórza Akropol - m.in. budowa Partenonu, Propylei, Erechtejonu). Okres stagnacji rozpoczął się już w starożytności (chociaż za czasów Aleksandra Macedońskiego i starożytnego Rzymu odgrywały one jeszcze ważną rolę w życiu umysłowym i kulturalnym kraju), a upadek Aten nastąpił w VI w. (rozwiązanie Akademii Platońskiej, wywiezienie zabytków do Konstantynopola) i trwał prawie do XIX w (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32