Blog
Przyrost ugięć płyt
W artykule znajdziesz:
Przyrost ugięć płyt
Przez pierwsze pięć miesięcy wykres przyrostu ugięć tych płyt jest prawie równoległy do wykresu przyrostu ugięć płyt 1 i 2, znajdujących się pod obciążeniem od prawie pół roku (program uprawnienia budowlane na komputer).
Z nastaniem ciepłej pory roku, a więc ze zwiększeniem ilości wody w powietrzu, ugięcia znacznie wzrastają, aby znów ustabilizować .się w okresie zimy.
Płyta 3, zbrojona stalą wysokowartościową, uległa zniszczeniu po ok. 700 dniach po jej obciążeniu. Ugięcie płyty w chwili zniszczenia (doliczając ugięcie od ciężaru własnego) można szacować na ok. 9 cm, czyli 1/70 rozpiętości w świetle podpór.
Duży wpływ wilgotności powietrza (a więc i wilgotności materiału w stanie powietrzno-suchym) na przyrost ugięć elementów żelbetowych, wskazywano już niejednokrotnie, m. in. przy przeprowadzaniu badań mostów sprężonych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W przypadku elementów z betonów lekkich, których własności sorbcyjne są szczególnie duże, wilgotność środowiska jest jednym z najbardziej istotnych czynników, wpływających na wielkość ugięć elementu.
Spostrzeżenia poczynione w pierwszej serii badań, cytowanych wyżej autorów, znalazły pełne potwierdzenie również w drugiej oraz trzeciej serii badań. Szczególnie interesujące są wyniki trzeciej serii badań. Przedmiotem badań były belki o wymiarach 7,0x10x100 cm z pumeksobetonu o wytrzymałości w chwili rozpoczęcia badań R -]20 = 100-yll0 kG/cm2 (zawartość cementu - 300 kg/m3) oraz belki z betonu zwykłego = 230 kG/cm2 (również zawartość cementu 300 kg/m:i) (uprawnienia budowlane).
Procent zbrojenia belek wynosił fi = 1,15%>, obciążenie - ok. 0,55 obciążenia niszczącego. W celu stwierdzenia wpływu wilgotności powietrza na ugięcia belek - część belek z betonu pumeksowego powleczono izolacją bitumiczną.
Jak widać z przebiegu wykresów, ugięcia belek z betonu pumeksowego, osłoniętych izolacją, są - praktycznie rzecz biorąc - identyczne z ugięciami belek z betonu zwykłego (belki z betonu zwykłego obciążono o 10 dni później). Przyrost ugięć belek z upływem czasu podano w tabl. 6-33. Odizolowanie belki od wilgotności środowiska ma więc bardzo duży wpływ na przebieg przyrostu jej ugięć (program egzamin ustny).
Powstanie rysy
Moment powodujący powstanie rysy. Moment Mr< zb powodujący powstanie rysy w rozciąganej strefie przekroju zginanego z betonu zwykłego oblicza się zwykle - z dostateczną dla praktyki dokładnością.
Zbrojenie płyt z betonów kruszywowych o strukturze zwartej. Płyty z betonów kruszywowych o strukturze zwartej można zbroić w analogiczny sposób jak płyty z betonu zwykłego, tj. za pomocą pojedynczych prętów zakończonych hakami lub za pomocą zbrojenia spawanego (opinie o programie).
Pręty zbrojenia głównego powinny być doprowadzone możliwie najbliżej do czoła płyty. W celu zapewnienia należytego zakotwienia prętów dodatki
kowego zbrojenia podporowego zaleca się przyspawać je do prętów zbrojenia dolnego lub zakończyć hakiem przewleczonym przez pręt poprzeczny.
W myś) „Wytvcznvch” ITB płyty z betonu marki 110 i niższych należy zbroić prętami o średnicy d^l2 mm. W przypadku marki betonu 140 i wyższych, stosować można pręty o większych średnicach, z tym jednak, że zaleca się d^l6 mm. Pręty o średnicy d > 8 mm należy kończyć hakami o średnicy w świetle nie mniejszej niż 5 d. Pręty o średnicy d ^ 8 mm można kończyć hakami jak dla konstrukcji z betonu zwykłego, tj. o średnicy w’ świetle 2,5 d (segregator aktów prawnych).
Zakotwienie prętów o średnicy większej niż 12 mm należy wzmocnić przez umieszczenie pod hakiem pręta poprzecznego o średnicy nie mniejszej od średnicy pręta kotwionego. W przypadku prętów głównych średnicy d > 16 mm pręty poprzeczne zaleca się przyspawać do prętów głównych.
Grubość otulenia prętów zbrojenia powinna być nie mniejsza niż 2,0 cm. W płytach tynkowanych grubość ta może być zmniejszona do 1,5 cm.
Przy zbrojeniu spawanym zakotwienie można ograniczyć do trzech prętów poprzecznych, o średnicy zbliżonej do średnicy pręta głównego, rozmieszczonych w odległości nie mniejszej niż 10 d. Pierwszy z tych prętów, licząc od czoła płyty, powinien znajdować się na długości oparcia płyty (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32