Blog

Kabina dźwigowa zdjęcie nr 2
16.05.2022

Przyspieszenie twardnienia betonu

W artykule znajdziesz:

Kabina dźwigowa zdjęcie nr 3
Przyspieszenie twardnienia betonu

Największe przyspieszenie twardnienia betonu osiąga się przy obróbce cieplnej z wykorzystaniem zespołu następujących zabiegów: zastosowania szybkotwardniejących cementów wysokich marek, gęstoplastycznych mieszanek o małym W/C, racjonalnych składów betonu i warunków nagrzewania, rewibracji (przy techanologii bateryjnej), wprowadzenia środków przyspieszających twardnienie, jak również aktywizacji przez domielanie na sucho, a zwłaszcza na mokro cementu nadchodzącego do wytwórni (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przy naparzaniu i elektronagrzewie betonu bardzo korzystny jest dodatek 1% chlorku wapniowego lub chlorku sodowego (większy dodatek, zwłaszcza przy cementach portlandzkich o wysokich wytrzymałościach i szybkotwardniejących, może wywołać korozję zbrojenia). Beton powinien być przy tym szczelny, dobrze za- wibrowany i z nie uszkodzoną warstwą ochronną o grubości nie mniejszej niż 15 mm. Zaleca się wprowadzenie inhibitorów azotanu sodowego w ilości nie mniejszej niż 0,6% na 1% CaCl2. Dodatki chlorowcowe są specjalnie wskazane dla betonu na cementach portlandzkich żużlowym i pucolanowym, cemencie portlandzkim niższych marek i przy temperaturze naparzania 60°C oraz niższej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Duży wpływ wywiera CaCL na betony z mieszanek gęstoplastycznych przy krótkim nagrzewie, a z półciekłych - przy dłuższym. Ze zwiększeniem powierzchni właściwej cementu (powyżej 4000 cm2) wpływ CaCl2 zmniejsza się. Optymalna wielkość dodatku CaCl2 w betonie na cemencie portlandzkim wynosi 0,5-PO,6%, a na cemencie portlandzkim żużlowym 1%. Zastosowanie wymienionych zabiegów umożliwia doprowadzenie szybkości obiegu form i urządzeń po obróbce cieplnej do 1,5-2 razy, a czasami i więcej w ciągu doby (uprawnienia budowlane).

Wydawanie wyrobów użytkownikowi

Ze względu na zwiększone tempa robót budowlanych wyroby żelbetowe mogą być szybko obciążane pełnym obciążeniem obliczeniowym. Przy tym w warunkach zimowych z reguły nie obserwuje się narastania wytrzymałości wyrobów po opuszczeniu wytwórni. Prócz tego, jak wykazuje praktyka budowlana, elementy prefabrykowanych konstrukcji żelbetowych często są narażone na duże obciążenia montażowe, bardzo zbliżone do obliczeniowych (program egzamin ustny).

Wydawanie wyrobów użytkownikowi dozwolone jest wyłącznie po osiągnięciu przez beton wytrzymałości wskazanej w GOST lub MRTU dla danego wyrobu, a przy braku tego wskazuje się wytrzymałość fabryczną w projektach techniczno-roboczych lub w warunkach technicznych na te wyroby i ustala w porozumieniu między producentem, użytkownikiem a instytucją projektową w zależności od przeznaczenia wyrobu, pory roku, warunków i okresów montażu i załadunku.

MRTU jest skrótowym oznaczeniem przepisu „Mieżriepublikanskije tiechniczeskije usłowija - Międzyrepublikańskie warunki techniczne”. Wytrzymałość fabryczna betonu zgodnie z GOST 13015-67 powinna być nie mniejsza niż: dla wyrobów z betonów zwykłych wszystkich marek i betonów lekkich marek 100 i więcej - 70%, dla wyrobów z betonów lekkich marek mniejszych niż 100 - 80% i z betonów autoklawizowanych 100% marki (wytrzymałości na ściskanie) (opinie o programie).

Wyroby żelbetowe, nośność których określa się wytrzymałością betonu na ściskanie, powinny być w warunkach zimowych wydawane z wytwórni przy wytrzymałości równej marce betonu. Całkowicie wykorzystywana jest wytrzymałość betonu, z reguły, w ściskanych elementach konstrukcji, np. w palach, słupach (szczególnie w ich częściach ściskanych mimośrodowo), podporach o różnym przeznaczeniu, łukach i in., jak również w niektórych typach zginanych elementów z mało rozwiniętą ściskaną strefą betonu (np. płyty, belki, płyty przekryć z wąskimi żebrami w strefie ściskania) (segregator aktów prawnych).

Wyroby żelbetowe, których nośność określa się przeważnie granicą plastyczności zbrojenia, mogą być wydawane z wytwórni przy 70% marki betonu (promocja 3 w 1). Do takich wyrobów zalicza się elementy konstrukcji z dostatecznie rozwiniętą strefą ściskaną - płyty dachowe, nadproża, belki i elementy przekryć z płytą w strefie ściskanej itp.

Najnowsze wpisy

15.10.2024
Kabina dźwigowa zdjęcie nr 4
Zdobycie uprawnień budowlanych w innych krajach

Zdobycie uprawnień budowlanych w innych krajach zależy od kontroli i wymagań w poszczególnych krajach. W różnych krajach mogą być stosowane…

14.10.2024
Kabina dźwigowa zdjęcie nr 5
Praktyka zawodowa w zarządzie dróg

Praktyka zawodowa w zarządzie dróg może być uznana za odpowiednią do zdobycia uprawnień budowlanych, ale wiele zależy od zakresu obowiązków…

Kabina dźwigowa zdjęcie nr 8 Kabina dźwigowa zdjęcie nr 9 Kabina dźwigowa zdjęcie nr 10
Kabina dźwigowa zdjęcie nr 11
Kabina dźwigowa zdjęcie nr 12 Kabina dźwigowa zdjęcie nr 13 Kabina dźwigowa zdjęcie nr 14
Kabina dźwigowa zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Kabina dźwigowa zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Kabina dźwigowa zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami