Blog
Linie zasilające na placach budów
W artykule znajdziesz:
Linie zasilające na placach budów
Linie zasilające na placach budów wykonuje się w zasadzie jako wspólne dla siły i światła. a więc - przy napięciu 220/380 V - jako czteroprzewodowe.
Dla samej siły przy stosowaniu zerowania jako środka dodatkowej ochrony od porażeń stosuje się zasilanie czteroprzewodowe. zaś przy stosowaniu innych środków dodatkowej ochrony od porażeń, np „uziemienia ochronnego" - zasilanie trójprzewodowe (program uprawnienia budowlane na komputer).
Środek dodatkowej ochrony od porażeń jest ustalany przez Zakład Energetyczny w “Warunkach technicznych przyłączenia". Energię elektryczną na placu budowy rozprowadza się w zasadzie za pomocą linii napowietrznych.
Linie kablowe stosuje się jedynie w takich przypadkach, gdy możliwe jest w przyszłości wykorzystanie ich dla stałego zasilania budynków wznoszonych na tym terenie, bądź gdy budowa linii napowietrznych nie jest wskazana (np. ze względu na pracę żurawia na trasie linii). Linie napowietrzne na placach budów wykonuje się przeważnie jako tymczasowe, przeznaczone tylko na czas trwania budowy.
W dogodnych warunkach można i należy wykorzystać dla rozprowadzenia linii zasilających na placu budowy słupy przeznaczone dla stałej elektroenergetycznej sieci rozdzielczej niskiego napięcia zasilającej nowo wznoszone budynki (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Do budowy tymczasowych linii napowietrznych na placach budów stosuje się jako podpory przede wszystkim słupy drewniane mocowane w żelbetowych szczudłach, rzadziej słupy drewniane wpuszczane bezpośrednio w ziemię, a najrzadziej słupy żelbetowe. Jako podpory tymczasowe mogą być również używane stojaki dachowe i ścienne, wysięgniki itp.
Słupy drewniane wykonuje się z drewna okrągłego o wymiarach.
W liniach napowietrznych zawieszonych na słupach drewnianych rozpiętość przęseł nie powinna przekraczać 40 m. Całkowita wysokość słupa nie powinna być mniejsza od 7,5 m, a średnica jego w części przyziemnej nie może być mniejsza niż 18 cm (uprawnienia budowlane).
Słupy podtrzymujące przęsła krzyżujące się z drogami oraz słupy krańcowe powinny odpowiadać wymaganiom normy PN-67/E-05100. „Elektroenergetyczne linie napowietrzne”.
Przyłączanie silników elektrycznych na placu budowy
W celu doprowadzenia linii zasilających do poszczególnych budynków, maszyn i urządzeń stosuje się stojaki dachowe, ścienne bądź wolno stojące, jak również izolatory umieszczone na ścianach budynków (program egzamin ustny).
W liniach napowietrznych na placach budów stosuje się przewody gole, izolowane lub oponowe (przewody wielożyłowe w izolacji i powłoce z gumy - oznaczenie przewodów OW).
Przewody gołe i izolowane instaluje się na podporach za pomocą porcelanowych izolatorów umocowanych na stalowych trzonach osadzonych w słupach, na konstrukcji lub w murze. Przy stosowaniu przewodów typu oponowego użycie izolatorów jest zbędne; linię zawiesza się wówczas bezpośrednio na konstrukcji wsporczej słupa lub stojaka (opinie o programie).
Przy przewodach gołych linia musi spełniać następujące warunki:
- najmniejsza odległość jej od ziemi - 5 m,
- najmniejsza odległość pomiędzy przewodami mierzona pionowo - 25 cm, skośnie - 35 cm.
- najmniejsza odległość od miejsca pobytu człowieka (np. od rusztowań) - 3 m,
- na początku linii należy zainstalować wyłącznik o liczbie biegunów odpowiadającej liczbie przewodów linii.
Należy również brać pod uwagę, że przewody oponowe są wrażliwe na działanie promieni słonecznych i po ok. 3-miesięcznej pracy na słońcu izolacja ich kruszeje (segregator aktów prawnych).
Każdy silnik zainstalowany na placu budowy musi mieć zabezpieczenie zwarciowe w postaci bezpieczników topikowych, a silniki o mocy przekraczającej l kW ponadto zabezpieczenie przeciążeniowe (wyłącznik samoczynny z wyzwalaczami termicznymi).
Dlatego też w pobliżu miejsca pracy silnika instaluje się, na słupie lub konstrukcji, skrzynki z wyłącznikiem samoczynnym (służącym również do włączania i wyłączania silnika) i przy silnikach o mocy ponad 5,5 kW zasilanych z państwowej sieci elektroenergetycznej niskiego napięcia z przełącznikiem gwiazda-trójkąt (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32