Blog
Psychrometr aspiracyjny Assmanna
W artykule znajdziesz:
Psychrometr aspiracyjny Assmanna
Zbiornik jednego jest owinięty warstwą batystu w taki sposób, że jego koniec stanowi jakby knot. W chwili pomiaru knot zwilżamy wodą destylowaną. Powierzchnia batystu jest w tym przypadku powierzchnią parującą. Stąd wskazania termometru zwilżonego są niższe niż wskazania termometru suchego. Na podstawie odczytania wskazań obu termometrów wielkość wilgotności względnej znajdujemy za pomocą tablic psychrometrycznych. Przyrząd ten jest wygodniejszy niż psychrometr Augusta (program uprawnienia budowlane na komputer).
Składa się on z dwóch termometrów (suchego i zwilżonego) oraz sprężynowego wentylatora. Uruchomiony wentylator wytwarza przez cały czas obserwacji sztuczny równomierny przepływ powietrza dokoła zbiorników obu termometrów, osłoniętych metalową oprawą. Po pewnym czasie (ok. 5 min. w lecie i nieco więcej w zimie) oba termometry wykażą różne temperatury, przy czym tak samo jak w psychrometrze Augusta i tutaj termometr zwilżony wodą destylowaną wykaże temperaturę niższą niż temperatura termometru suchego. Na podstawie odczytu obu termometrów odpowiednie dane wilgotności względnej i bezwzględnej znajdujemy dla tego psychrometru w specjalnych tablicach (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Psychrometr włosowy. Działanie jego jest oparte na własności odtłuszczonego włosa ludzkiego, zmieniającego swoją długość pod wpływem zmian wilgotności powietrza. Podczas wzrostu wilgotności włos się wydłuża i odwrotnie. Zmiany długości włosa są przenoszone za pośrednictwem dźwigni i strzałki na skalę psychrometru wskazującą wilgotność względną (uprawnienia budowlane).
Pod ogólną nazwą opadów atmosferycznych rozumie się zwykle deszcz, śnieg i grad.
Ilość wody, która wydziela się w postaci rosy i szronu jest bardzo mała w porównaniu z opadami atmosferycznymi. Roczna ilość wilgoci wydzielona w postaci rosy równoważna jest wysokości opadu zaledwie 10-30 mm, a w postaci szronu jeszcze mniej; jednakże w mechanice zawilgocenia i korozji budowli okresowe tworzenie się szronu i rosy mają również znaczenie jako ujemne czynniki zawilgocenia (program egzamin ustny).
Rozkład opadów atmosferycznych
Ilość opadów atmosferycznych mierzy się w milimetrach warstwy wody, która utworzyłaby się na poziomej powierzchni, gdyby woda ze spadającego deszczu, topniejącego śniegu i gradu nie spływała, nie parowała i nie wsiąkała do gruntu (opinie o programie).
Rozkład opadów atmosferycznych w Polsce. Opady atmosferyczne w Polsce zależą głównie od ukształtowania terenu i kierunku przesuwania się niżów barometrycznych (depresji). Na przeważającym obszarze Polski opady wynoszą 500-600 mm. Przestrzeń ta obejmuje nasz kraj od pasa pojezierzy do podgórzy sudecko-karpackich.
Największe ilości opadów przypadają na obszary górskie (segregator aktów prawnych). Już na terenach podgórskich roczne sumy opadów przekraczają 600 mm, dochodząc w górach
W Polsce największe opady przypadają na miesiące letnie: czerwiec, lipiec i sierpień. Na całym obszarze Polska jest krajem opadów letnich, najmniejsze bowiem sumy opadów przypadają na miesiące zimowe. Nie należy z tego jednak wnosić, że lato w Polsce jest specjalnie dżdżyste, ponieważ wysokość opadów letnich spowodowana jest nie tyle częstością, ile większym ich natężeniem.
Na Polskę środkową przypada 40-50 dni śnieżnych rocznie, na zachodnich obszarach liczba ta spada do 30. W dzielnicach wschodnich wynosi ona 60, a nawet przekracza 70. W okolicach górskich liczba dni ze śniegiem dochodzi do 100, a na Śnieżce przekracza 120 (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32