Blog

Ekonomia ruchów i przemieszczeń zdjęcie nr 2
24.03.2020

Pustaki Alfa

W artykule znajdziesz:

Pustaki Alfa

Ekonomia ruchów i przemieszczeń zdjęcie nr 3
Pustaki Alfa

Pustaki Alfa stosuje się w budownictwie ogólnym, przemysłowym i wiejskim na ściany nośne i działowe oraz na wypełnienia ścian budynków o konstrukcji szkieletowej (program uprawnienia budowlane na komputer).

Pustaki klas 100 i 75 układa się w ścianach nośnych niższych kondygnacji, zaś klasy 50 w ścianach wyższych kondygnacji. Pustaki klasy 25 przeznaczone są na ściany budynków parterowych, ściany działowe oraz ściany wypełniające szkielet.

Pustaków Alfa nie należy stosować do fundamentów, ścian piwnicznych i ścian kominowych.

Transport pustaków może odbywać się środkami transportu wyposażonymi w ściany boczne i czołowe. Wyroby należy układać długością w kierunku jazdy w pozycji wbudowania, tj. otworami do podłogi środka transportowego. Wyroby powinny być szczelnie ułożone, wypełniając możliwie całkowicie powierzchnie ładunkowe.

Pustaki ustawia się na placu składowym w stosach o wysokości nie większej niż 10 warstw, przy czym pustaki w stosie powinny być tego samego rodzaju i klasy. Podłoże składowania powinno być wyrównane i odwodnione.

W okresie zimowym stosuje się pod stos podkładki, zabezpieczające pustaki przed przemarzaniem od podłoża.
Pustaki Muranów. Wykonywane są z takiego samego kruszywa jak pustaki Alfa (BN-73/6744-11). W odróżnieniu od tego ostatniego typu pustaka pustak Muranów ma wszystkie powierzchnie zewnętrzne gładkie, a przekrój komór owalny. Produkowany jest w dwu rodzajach jako zwykły i uzupełniający, z tym że pustaki uzupełniające wytwarzane są w czterech wersjach różniących się wielkością i kształtem. Pustak zwykły ma wymiary 250 x 250 x 140 mm i ciężar ok. 12 kG (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Klasy wytrzymałości pustaków Muranów: 100, 75. 50 i 25.
Wymagania w zakresie cech zewnętrznych wyrobu, sposobu zachowania oraz dopuszczalne wielkości wad i uszkodzeń jak dla pustaków Alfa.

Na ściany konstrukcyjne stosuje się elementy odmiany 06 marki 40 oraz odmiany 07, 0.8, i 09 odpowiednich do zadań i położenia muru marek: w niższych kondygnacjach i murach bardziej obciążonych wyższe odmiany i marki, w wyższych kondygnacjach i mniej obciążonych murach niższe odmiany i marki.

Bloczki i płytki

Bloczki i płytki odmian 04 i 05 oraz odmianę 06 marki 30 stosuje się na warstwy ocieplające muru oraz do wypełnienia konstrukcji szkieletowych (uprawnienia budowlane).
Elementów z betonu komórkowego nie wolno stosować w partiach muru położonych poniżej 50 cm nad poziomem terenu oraz w pomieszczeniach stale zawilgoconych.

Każda partia bloczków lub płytek z betonu komórkowego dostarczana na budowę powinna być na żądanie odbiorcy zaopatrzona w atest w postaci zaświadczenia wytwórni stwierdzającego zgodność wyrobu z wymaganiami normy oraz określającego typ. gatunek, odmianę i markę elementów oraz ich liczbę.

Odbiór techniczny w warunkach budowy polega na sprawdzeniu prawidłowości kształtu i wymiarów, jakości powierzchni oraz stanu wilgotności wzrokowo lub przez zważenie elementu (program egzamin ustny). Bloczki i płyty z betonu komórkowego mogą być przewożone dowolnym środkiem transportu. Elementy nakładane luzem powinny być układane szczelnie jeden obok drugiego w jednakowej liczbie warstw.

Wolne przestrzenie między załadowanym stosem a ścianami środka transportowego powinny być wypełnione pojedynczymi elementami lub innym materiałem w celu zapobieżenia przesuwaniu się ładunku w czasie przewożenia (opinie o programie).
Bloczki i płyty z betonu komórkowego mogą być dostarczane z wytwórni również w pakietach, tj. spięte po kilkanaście sztuk bednarką.

Wszelkie czynności związane z wyładunkiem, przeładunkiem jak i składowaniem elementów powinny być przeprowadzane ostrożnie ze względu na ich znaczną kruchość (segregator aktów prawnych). Elementy należy składować w stosach w maksimum 16 warstwach - przy układaniu poziomych elementów, i maksimum 8 warstwach - przy układaniu pionowym (tj. wysokości układania elementu powyżej 24 cm). W celu zabezpieczenia stosu przed rozsypaniem się należy przy układaniu elementów na wysokość 16 warstw stosować krzyżowanie kolejnych warstw lub spinanie bloczków w każdej warstwie klamrami i drutu.

Spinanie stosuje się również w przypadku układania stosu do wysokości 8 warstw.

Jeśli nie stosuje się takich zabezpieczeń należy stos układać tylko w 4 warstwach. Teren pod składowanie bloczków i płytek musi być wyrównany i odwodniony. Elementy nie powinny być składowane bez przykrycia dłużej niż dwa tygodnie, a w okresie zimowym należy je w ogóle przechowywać pod zadaszeniem (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Ekonomia ruchów i przemieszczeń zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Ekonomia ruchów i przemieszczeń zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Ekonomia ruchów i przemieszczeń zdjęcie nr 8 Ekonomia ruchów i przemieszczeń zdjęcie nr 9 Ekonomia ruchów i przemieszczeń zdjęcie nr 10
Ekonomia ruchów i przemieszczeń zdjęcie nr 11
Ekonomia ruchów i przemieszczeń zdjęcie nr 12 Ekonomia ruchów i przemieszczeń zdjęcie nr 13 Ekonomia ruchów i przemieszczeń zdjęcie nr 14
Ekonomia ruchów i przemieszczeń zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ekonomia ruchów i przemieszczeń zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ekonomia ruchów i przemieszczeń zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami