Blog

Kanały ogólnospławne zdjęcie nr 2
15.07.2020

Pustaki w poszczególnych warstwach

W artykule znajdziesz:

Pustaki w poszczególnych warstwach

Kanały ogólnospławne zdjęcie nr 3
Pustaki w poszczególnych warstwach

Pustaki w poszczególnych warstwach na wysokości występują od strony zewnętrznej muru, a w wyższej warstwie - odwrotnie, od wewnętrznej, dzięki czemu uzyskuje się dobrą izolacyjność termiczną (program uprawnienia budowlane na komputer). W narożnikach ścian występują specjalne pustaki - narożnikowe oraz przycięte części pustaków S-Vsb.

Przy wiązaniu ścian w ościeżach występują również pustaki typu N-Vj i NV2 oraz węgarkowe W-V2. Przewody dymowe i wentylacyjne uzyskuje się poprzez zastosowanie cegły zwykłej ceramicznej lub specjalnych elementów z betonu żaroodpornego. Elementy te powinny mieć wymiary zbliżone do pustaków Alfa, aby można było uzyskać prawidłowe wiązanie w murze. Bezpośrednie oparcie stropów żelbetowych na murze z pustaków Alfa może powodować ich pękanie wskutek działania sił skupionych od belek, zwłaszcza w przypadku belek prefabrykowanych lub stalowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Z tego względu stropy należy opierać na murach za pośrednictwem wieńców. Warstwa podstopowa powinna mieć rząd pustaków S-l od strony pomieszczenia.

W celu odizolowania wieńca żelbetowego szczelinę powietrzną wypełnia się materiałem izolacyjnym, np. płytami wiórkowo-cementowymi, a dodatkowo od strony zewnętrznej osłania się wieniec ścianką z cegły o znacznej izolacyjności cieplnej. Przy niewielkiej wysokości wieńca (np. przy stosowaniu stropów DZ-3 o wysokości 23 cm) można osłaniać wieniec pustakami S-V2 b, umieszczając między wieńcem a warstwą zewnętrzną izolację cieplną (uprawnienia budowlane). Komory powietrzne w warstwie pustaków pod wieńcem należy przed wymurowaniem wypełnić masą betonową lub zaprawą cementową 1 : 4.
Stropy na belkach stalowych należy opierać na wieńcach żelbetowych o wysokości równej grubości jednej warstwy pustaków. Otwory okienne lub< drzwiowe najlepiej jest przekrywać za pomocą prefabrykowanych belek: w kształcie litery L wypełniając żużlobetonem puste miejsca między nimi (program egzamin ustny).

Wnęki (bruzdy) dla przewodów instalacji centralnego ogrzewania, wodociągowej, kanalizacyjnej itp. należy wykonywać jednocześnie ze wznoszeniem murów. Wykonywanie bruzd w ścianach nośnych jest niedopuszczalne.

Mury z pustaków Muranów

Mury z pustaków Muranów były stosowane w okresie powojennym przy wykorzystaniu do ich produkcji gruzu ze zburzonych budynków (opinie o programie). Koncepcyjnie zbliżone do kształtu pustaków Alfa, odznaczają się większą od nich wytrzymałością, dzięki czemu mogą być stosowane w ścianach przenoszących większe obciążenia. Ze względu na dostosowanie wymiarów tych pustaków do wymiarów cegły, mogą być z łatwością wiązane murem ceglanym, np. w partiach ścian z przewodami kominowymi.
Pustaki Muranów produkowane są w dwóch rodzajach: pierwszy o wymiarach 25 X 25 cm i 25 X 12 cm, a drugi 25 X 38 cm.

Pierwszy rodzaj pustaków daje strukturę ściany podobną jak z pustaków Alfa, to jest z pustką pionową między pustakami, przewiązaną co każda warstwa; drugi - ścianę bez szczeliny powietrznej. Drugi rodzaj pustaków jest zazwyczaj stosowany na dolnych kondygnacjach przy większych obciążeniach.
Wiązanie, połączenia murów oraz szczegóły oparcia stropów na ścianach z pustaków Muranów wykonuje się podobnie jak w przypadku pustaków Alfa (segregator aktów prawnych).
Pustaki SM-185 produkowane są w Polsce na wzór pustaków stosowanych szeroko w Związku Radzieckim, z gruzu ceglanego lub żużla paleniskowego, w dwóch klasach: 50 i 75. Ściany z pustaków SM-185 mogą być kształtowane ze szczeliną powietrzną - podobnie jak z pustaków Alfa - przy zastosowaniu pustaków dwóch typów: zasadniczego i połówkowego. Szczeliny są czasami zasypywane materiałem ciepłochronnym, np. żużlem.

Stosowane są również ściany o grubości równej dwóm pustakom zasadniczym bez szczeliny powietrznej (promocja 3 w 1). Pustaki połówkowe występują wtedy w co drugiej warstwie.
Poza wyżej wymienionymi typami szersze zastosowanie na terenie Polski znalazły pustaki Wrocławskie oraz wielce do nich zbliżone pustaki Żerań, a także pustaki pięcioszczelinowe typu Kontra.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Kanały ogólnospławne zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Kanały ogólnospławne zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Kanały ogólnospławne zdjęcie nr 8 Kanały ogólnospławne zdjęcie nr 9 Kanały ogólnospławne zdjęcie nr 10
Kanały ogólnospławne zdjęcie nr 11
Kanały ogólnospławne zdjęcie nr 12 Kanały ogólnospławne zdjęcie nr 13 Kanały ogólnospławne zdjęcie nr 14
Kanały ogólnospławne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Kanały ogólnospławne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Kanały ogólnospławne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami