Blog

04.01.2021

Pył węglowy

W artykule znajdziesz:

Pył węglowy

Pył węglowy

Oddział przygotowywania pyłu węglowego wyposażony jest w agregat susząco-mielący.
Należy dodać, że do produkcji gipsu często stosuje się prażarki, które łączą proces mielenia gipsu z jego obróbką termiczną, oraz autoklawy, które umożliwiają utrzymanie wysokiej temperatury odwodnionego tłucznia gipsowego, aż do zakończenia całego procesu przeróbki cieplnej, łącznie z wymieszaniem (program uprawnienia budowlane na komputer).

Rozdrabnianie stanowi końcową fazę procesu produkcyjnego, w wyniku którego otrzymuje się gotowy produkt.
Wapno palone łączy się chciwie z wodą, co powoduje rozsadzanie nawet dużych jego brył. Zjawisko to wyzyskuje się przy rozdrabnianiu wapna na budowie.
Gipsy rozdrabniane są przez zmielenie na sucho, ponieważ z wodą reagują zbyt gwałtownie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Cementy oraz spokrewnione z nimi wapna hydrauliczne również muszą być rozdrobnione na sucho. Rozdrabnianie cementów wykonuje się w cementowni przez zmielenie. Młyny cementowe są prawie takie same, jak do przemiału surowców przy suchej metodzie produkcji.

Składniki wchodzące w skład spoiw złożonych (np. klinkier cementu portlandzkiego, gips i żużel wielkopiecowy) miele się przeważnie wspólnie. Zmielony cement magazynowany jest w silosach. Do transportu gotowego cementu z oddziałów młynów do silosów (zbiorników) stosowane są mechaniczne lub pneumatyczne urządzenia przenośnikowe.
Z silosów do odbiorców cement dostarczany jest luzem lub w workach (uprawnienia budowlane).

Spoiwa wytwarzane są z reguły w wytwórniach, w których produkuje się wyłącznie dane spoiwa lub grupę spoiw pokrewnych.
Wapno wytwarzane jest w zakładach wapienniczych, gdzie surowiec jest wydobywany, rozdrabniany (przeważnie na bryły) i wypalany. Rozdrobnienie klinkieru wapiennego pozostawione jest przeważnie odbiorcy.

Planowanie przestrzenne

Cement produkuje się w cementowniach. Są one wyposażone w kompletne urządzenia do wydobywania surowców podstawowych, rozdrobnienia ich na mączkę (młyny surowcowe) i zmieszania w odpowiednich proporcjach w celu uzyskania właściwego składu chemicznego (szlamowniki, zbiorniki korekcyjne), wypalania i chłodzenia klinkieru (piece i ewentualne chłodnice), zmielenia (młyny cementowe), magazynowania cementu (silosy) i pakowania (pakownie). Prócz tych urządzeń zasadniczych w cementowni znajdują się takie urządzenia, jak np. młyny węglowe, dmuchawy, przenośniki itd.
Niektóre cementownie otrzymują gotowy klinkier i mielą go z dodatkami hydraulicznymi (żużel wielkopiecowy) (program egzamin ustny).

Takie cementownie nazywane są „stacjami przemiałowymi”.
Obok tego istnieją cementownie „kombinaty”, w których wyrabia się kompleksowo kilka produktów jednocześnie, wykorzystując najczęściej odpady przemysłowe, odpowiednio dobrane i przerobione (opinie o programie). Ze względu na dość znaczne podobieństwo cyklów technologicznych przy produkcji poszczególnych materiałów wiążących i podobieństwo obiektów budowlanych, w dalszym ciągu omówiono głównie wytwórnie cementu, zwracając jedynie uwagę na czynniki i obiekty budowlane, charakterystyczne dla zakładów produkujących inne spoiwa.

Przy lokalizacji cementowni należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:
a) bardzo duży obrót towarowy (2,0 t surowca i 0,4 t miału węglowego na 1 t cementu) (segregator aktów prawnych),
b) znaczne zużycie energii (przeciętnie 100 kWh na 1 t cementu); np. cementownia o rocznej produkcji 300 000 t cementu wymaga ok. 10 MW zainstalowanej mocy,
c) zużycie wody; przy metodzie mokrej potrzeba 1,8 m3 wody do produkcji 1 t cementu, a przy metodzie suchej o 25% mniej,
d) zatrudnienie; zapotrzebowanie siły roboczej wynosi 0,5-Pl,5 pracownika na 1000 t rocznej produkcji,
e) warunki terenowe; z uwagi na znaczną długość poszczególnych obiektów pożądane jest, aby teren był płaski, o dobrej nośności podłoża gruntowego (posadowienie silosów) i niskim poziomie wód gruntowych (przenośniki),
f) uciążliwość dla otoczenia; ze względu na pył cementowy i węglowy dostający się do atmosfery, duże cementownie powinny być oddalone co najmniej o 1 km od osiedli mieszkaniowych i powinny być zaopatrzone w pochłaniacze pyłów (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami