Blog

06.08.2021

Pyły lotne i żużel

W artykule znajdziesz:

Pyły lotne i żużel

Pyły lotne i żużel

Pozostałymi surowcami używanymi w niewielkich ilościach są: gips surowy (CaSCh • 2H20) i proszek aluminiowy.
Na ciężar objętościowy betonu wpływają w największym stopniu pyły lotne i wapno. Wody zarobowej używa się w znacznych ilościach, ale ulega ona w dużej części wyparowaniu podczas procesu produkcyjnego, a tylko nieznaczna jej część pozostaje w betonie jako woda związana chemicznie i woda w stanie niezwią- zanym (stanowiąca zawilgocenie materiału) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wapno może być II gatunku ) pod warunkiem jednak, aby zawartość CaO nie zmniejszyła się więcej niż o 2,5%. Maksymalna zawartość MgO wynosi 2,0%, a maksymalna zawartość siarczków (w przeliczeniu na siarkę) - 0,15%. Początek gaszenia powinien następować nie wcześniej niż po 5 i nie później niż po 15 minutach. Wapno powinno być jednorodne, to znaczy pochodzące z geologicznie jednorodnego pokładu o jednakowym składzie chemicznym, wypalone jednolicie, czyli nie zawierające nie- dopałów i przepałów. Jakość wapna palonego ma decydujące znaczenie dla jakości wyrobów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Pyły lotne i żużel powinny mieć jednolity skład chemiczny. Maksymalna zawartość SO3 - 2,5%, MgO - 1%, niespalonego węgla - 7%. Nie powinny one zawierać węgla geologicznie młodego, ulegającego rozpadowi chemicznemu.

Przeciętny skład chemiczny pyłów lotnych używanych w wytwórni w Łaziskach Górnych, wyrażony w procentach, jest następujący: Si02 - 42, AI0O3 - 31, Fe203 - 16, CaO 4, MgO - 1,68, niespalony węgiel - 2,59 (uprawnienia budowlane).
Miałkość pyłu równa się w przybliżeniu miałkości cementu portlandzkiego marki 350, tzn. pozostałość na sicie nr 008 wynosi nie więcej niż 15% (ciężarowo), na sicie nr 02 - nie więcej niż 1,5%.
Gips dwuwodny stosuje się w tym samym celu co przy produkcji cementu portlandzkiego (dla opóźnienia czasu wiązania wapna), powinien więc odpowiadać tym samym wymaganiom (program egzamin ustny).
Cykl produkcyjny obejmuje następujące zasadnicze czynności:
- mielenie składników,
- ujednorodnienie suchej mieszanki,
- przygotowanie masy gazo betonowej,
- wlewanie masy do form,
- pulchnienie i wstępne twardnienie,
- krajanie i piętrzenie,
- naparzanie wyrobów w autoklawie,
- suszenie powietrzne (opinie o programie).

Mielenie składników

Wskutek zmielenia kruszywa unika się osiadania ciężkich ziarn podczas pulchnienia masy i uzyskuje się dużą sumaryczną powierzchnię ziarn, co ułatwia reakcję chemiczną między wapnem a krzemionką.
Wapno palone w kawałkach jest dostarczane do wytwórni z zewnątrz. Po rozdrobnieniu w kruszarkach na tłuczeń i grys miele się je w młynach kulowych na pył wapienny. Mączka wapienna magazynowana jest w silosach.

Pyły lotne otrzymuje się z elektrofiltrów, tj. z obszernych komór zainstalowanych między paleniskiem kotła parowego i kominem. W elektrofiltrach urządzenie elektromagnetyczne zatrzymuje niemal całkowicie wyżarzone niepalne domieszki węgla oraz pyły węglowe, które nie uległy spaleniu (segregator aktów prawnych).
Jako odpady z palenisk pyłowych otrzymuje się oprócz pyłów lotnych również żużle o granulacji grubego piasku lub żwiru. Paleniska rusztowe dają odpady spalania o granulacji ciągłej. Przy przemysłowym użytkowaniu tych gatunków żużli rozdrabnia się je w kruszarkach do określonej wielkości i transportuje do dalszego wykorzystania (np. za pomocą sprężarki wywołującej ssanie i tłoczenie). W ten sposób wytwórnia jest zaopatrywana w wapno palone mielone, pyły lotne i żużel.

Suchą mieszankę mączki wapiennej i pyłów lotnych przygotowuje się zwykle, dodając podczas mielenia wapna w młynie kulowym odpowiednie ilości pyłów lotnych.
W ten sposób w młynie kulowym dokonuje się zmielenia wapna, przekruszenia nieznacznych ilości pyłów lotnych o wymiarach zbyt dużych oraz wymieszania spoiwa z kruszywem (promocja 3 w 1).

Ujednorodnienie suchej mieszanki. Po wstępnym wymieszaniu suchych składników w młynie kulowym jednorodność mieszanki nie jest jeszcze dostateczna. Ujednorodnienie mieszanki odbywa się na sucho w specjalnej mieszarce za pomocą mieszadeł o dokładnie ustalonym kształcie, co pozwala osiągnąć zamierzony stopień jednorodności w ciągu ok. 1 godz. Przedłużanie okresu mieszania jest niekorzystne, gdyż powoduje przedwczesne gaszenie wapna wskutek wchłaniania wilgoci z powietrza.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami