Blog
Pyły lotne i żużel
W artykule znajdziesz:
Pyły lotne i żużel
Pozostałymi surowcami używanymi w niewielkich ilościach są: gips surowy (CaSCh • 2H20) i proszek aluminiowy.
Na ciężar objętościowy betonu wpływają w największym stopniu pyły lotne i wapno. Wody zarobowej używa się w znacznych ilościach, ale ulega ona w dużej części wyparowaniu podczas procesu produkcyjnego, a tylko nieznaczna jej część pozostaje w betonie jako woda związana chemicznie i woda w stanie niezwią- zanym (stanowiąca zawilgocenie materiału) (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wapno może być II gatunku ) pod warunkiem jednak, aby zawartość CaO nie zmniejszyła się więcej niż o 2,5%. Maksymalna zawartość MgO wynosi 2,0%, a maksymalna zawartość siarczków (w przeliczeniu na siarkę) - 0,15%. Początek gaszenia powinien następować nie wcześniej niż po 5 i nie później niż po 15 minutach. Wapno powinno być jednorodne, to znaczy pochodzące z geologicznie jednorodnego pokładu o jednakowym składzie chemicznym, wypalone jednolicie, czyli nie zawierające nie- dopałów i przepałów. Jakość wapna palonego ma decydujące znaczenie dla jakości wyrobów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Pyły lotne i żużel powinny mieć jednolity skład chemiczny. Maksymalna zawartość SO3 - 2,5%, MgO - 1%, niespalonego węgla - 7%. Nie powinny one zawierać węgla geologicznie młodego, ulegającego rozpadowi chemicznemu.
Przeciętny skład chemiczny pyłów lotnych używanych w wytwórni w Łaziskach Górnych, wyrażony w procentach, jest następujący: Si02 - 42, AI0O3 - 31, Fe203 - 16, CaO 4, MgO - 1,68, niespalony węgiel - 2,59 (uprawnienia budowlane).
Miałkość pyłu równa się w przybliżeniu miałkości cementu portlandzkiego marki 350, tzn. pozostałość na sicie nr 008 wynosi nie więcej niż 15% (ciężarowo), na sicie nr 02 - nie więcej niż 1,5%.
Gips dwuwodny stosuje się w tym samym celu co przy produkcji cementu portlandzkiego (dla opóźnienia czasu wiązania wapna), powinien więc odpowiadać tym samym wymaganiom (program egzamin ustny).
Cykl produkcyjny obejmuje następujące zasadnicze czynności:
- mielenie składników,
- ujednorodnienie suchej mieszanki,
- przygotowanie masy gazo betonowej,
- wlewanie masy do form,
- pulchnienie i wstępne twardnienie,
- krajanie i piętrzenie,
- naparzanie wyrobów w autoklawie,
- suszenie powietrzne (opinie o programie).
Mielenie składników
Wskutek zmielenia kruszywa unika się osiadania ciężkich ziarn podczas pulchnienia masy i uzyskuje się dużą sumaryczną powierzchnię ziarn, co ułatwia reakcję chemiczną między wapnem a krzemionką.
Wapno palone w kawałkach jest dostarczane do wytwórni z zewnątrz. Po rozdrobnieniu w kruszarkach na tłuczeń i grys miele się je w młynach kulowych na pył wapienny. Mączka wapienna magazynowana jest w silosach.
Pyły lotne otrzymuje się z elektrofiltrów, tj. z obszernych komór zainstalowanych między paleniskiem kotła parowego i kominem. W elektrofiltrach urządzenie elektromagnetyczne zatrzymuje niemal całkowicie wyżarzone niepalne domieszki węgla oraz pyły węglowe, które nie uległy spaleniu (segregator aktów prawnych).
Jako odpady z palenisk pyłowych otrzymuje się oprócz pyłów lotnych również żużle o granulacji grubego piasku lub żwiru. Paleniska rusztowe dają odpady spalania o granulacji ciągłej. Przy przemysłowym użytkowaniu tych gatunków żużli rozdrabnia się je w kruszarkach do określonej wielkości i transportuje do dalszego wykorzystania (np. za pomocą sprężarki wywołującej ssanie i tłoczenie). W ten sposób wytwórnia jest zaopatrywana w wapno palone mielone, pyły lotne i żużel.
Suchą mieszankę mączki wapiennej i pyłów lotnych przygotowuje się zwykle, dodając podczas mielenia wapna w młynie kulowym odpowiednie ilości pyłów lotnych.
W ten sposób w młynie kulowym dokonuje się zmielenia wapna, przekruszenia nieznacznych ilości pyłów lotnych o wymiarach zbyt dużych oraz wymieszania spoiwa z kruszywem (promocja 3 w 1).
Ujednorodnienie suchej mieszanki. Po wstępnym wymieszaniu suchych składników w młynie kulowym jednorodność mieszanki nie jest jeszcze dostateczna. Ujednorodnienie mieszanki odbywa się na sucho w specjalnej mieszarce za pomocą mieszadeł o dokładnie ustalonym kształcie, co pozwala osiągnąć zamierzony stopień jednorodności w ciągu ok. 1 godz. Przedłużanie okresu mieszania jest niekorzystne, gdyż powoduje przedwczesne gaszenie wapna wskutek wchłaniania wilgoci z powietrza.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32