Blog

Wytrzymałość mechaniczna iłów zdjęcie nr 2
09.06.2021

Stan równowagi higroskopijnej

W artykule znajdziesz:

Stan równowagi higroskopijnej

Wytrzymałość mechaniczna iłów zdjęcie nr 3
Stan równowagi higroskopijnej

Stan równowagi higroskopijnej z otaczającym powietrzem jest możliwy tylko przy względnej wilgotności powietrza wynoszącej 100%. Jeśli powietrze wykazuje niedosyt wilgotności (względna wilgotność powietrza niższa od 100%), to drewno odparowuje stopniowo wodę wolną d dochodzi do poziomu wilgotności odpowiadającej punktowi nasycenia włókien (program uprawnienia budowlane na komputer). Stan równowagi higroskopijnej między drewnem zawierającym wodę wolną a powietrzem o wilgotności względnej niższej od 100% jest niemożliwy.

Możliwy jest natomiast stan równowagi wilgotnościowej w drewnie zanurzonym w wodzie, które znajduje się w stanie maksymalnego spęcznienia, a jego pary są całkowicie wypełnione wodą; drewno znajduje się w stanie równowagi z otaczającą wodą (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Nasiąkliwość drewna jest to zdolność wchłaniania wody lub innych cieczy przez drewno zanurzone w cieczy. Stopień nasycenia drewna zależy od długości czasu, przez jaki drewno było zanurzone w wodzie lub innej cieczy. Pełne nasycenie, czyli pojemność wodna drewna, odpowiada maksymalnej ilości wody, jaką drewno może wchłonąć, wyrażonej w procentach ciężaru całkowicie suchego drewna; stan ten osiąga drewno po dłuższym zanurzeniu w wodzie.

Współczynnik nasycenia jest to stosunek wilgotności drewna do maksymalnej możliwej wilgotności (czyli pojemności wodnej) (uprawnienia budowlane).
Przy pełnym nasyceniu wszystkie pory drewna wypełnione są wodą wolną, drewno zawiera maksymalną ilość wody, jaką może wchłonąć. Na ilość tę składa się maksymalna ilość wody higroskopijnej odpowiadająca punktowi nasycenia włókien (przyjmuje się ją w wysokości 28% lub 30%, czyli 0,28 lub 0,30 kG/kG) oraz maksymalna ilość wody wolnej (kapilarnej). A więc maksymalna pojemność drewna stanowi sumę wody higroskopijnej (wody imbibicyjnej) i wody wolnej.

Ilość zawartej w drewnie wody wolnej wzrasta z objętością, a maleje z ciężarem rozpatrywanej próbki drewna. Im bowiem większy jest ciężar
trudności ze względu na brak danych liczbowych w literaturze. Podany wzór można jednak przekształcić nadając mu postać (program egzamin ustny).
Podany wzór uzależnia nasiąkliwość drewna od:

1) ciężaru właściwego drewna w stanie całkowicie suchym,

2) od jednostkowego skurczu objętościowego (k„,„).

Wzór ten jest bardziej dokładny, gdyż uwzględnia indywidualne cechy drewna (opinie o programie).

Zawartość wody

Na podstawie przytoczonych wzorów można obliczyć teoretycznie wodną pojemność drewna. Wartości określane doświadczalnie mogą odbiegać od wartości teoretycznych, gdyż nasiąkliwość zależy nie tylko od
ciężaru właściwego drewna, lecz także od jego budowy anatomicznej (np. rozmieszczenia i stanu jamek) oraz od czynników chemicznych. Obecność żywicy w drewnie iglastym, a gum w drewnie liściastym powoduje obniżenie wodnej pojemności drewna.

Zawartość wody w bielu świeżo ściętych drzew zbliża się do maksymalnej zawartości wody, jaką drewno może zawierać, a więc do stanu pełnego nasycenia wodą. Maksymalna zawartość wody w drewnie zależy w dużym stopniu od jego budowy anatomicznej. Cienkościenne drewno wczesne o dużym świetle naczyń i cewek może zawierać kilka razy więcej wody niż drewno późne, którego elementy mają grube ściany, a małe światło. Stwierdził, że zawartość wody w bielu sosny wynosi w drewnie wczesnym 220%, w drewnie późnym 58%. Według Michelsa zawartość wody w bielu jodły wynosi w drewnie wczesnym 200-250%, w drewnie późnym 80-100% (segregator aktów prawnych).

Różnice te zacierają się w twardzieli, z wyjątkiem tzw. mokrej twardzieli u jodły, gdzie występują znaczne różnice w nawodnieniu drewna wczesnego i późnego. Różnice w nawodnieniu zaznaczają się bardzo wyraźnie, bezpośrednio po ścięciu drzewa, na granicy między bielem a twardzielą. Rozmieszczenie wody na przekroju poprzecznym.

Nasiąkliwość trocin dochodzi do 410% w stosunku do ciężaru całkowicie suchego drewna, a więc jest większa od nasiąkliwości drewna litego. Zwiększenie nasiąkliwości spowodowane jest rozdrobnieniem drewna, wskutek czego wzrasta powierzchnia, a w ślad za tym chłonność trocin (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wytrzymałość mechaniczna iłów zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wytrzymałość mechaniczna iłów zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wytrzymałość mechaniczna iłów zdjęcie nr 8 Wytrzymałość mechaniczna iłów zdjęcie nr 9 Wytrzymałość mechaniczna iłów zdjęcie nr 10
Wytrzymałość mechaniczna iłów zdjęcie nr 11
Wytrzymałość mechaniczna iłów zdjęcie nr 12 Wytrzymałość mechaniczna iłów zdjęcie nr 13 Wytrzymałość mechaniczna iłów zdjęcie nr 14
Wytrzymałość mechaniczna iłów zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wytrzymałość mechaniczna iłów zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wytrzymałość mechaniczna iłów zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami