Blog
Rada robotnicza
W artykule znajdziesz:
Rada robotnicza
Jeżeli przedsiębiorstwo posiada wydzielone oddziały lub wydziały, mogą w nich powstawać odpowiednie rady wydziałowe lub oddziałowe.
Członkowie rady robotniczej wybierają spośród swego grona przewodniczącego i sekretarza, którzy wraz z innymi członkami stanowią prezydium rady robotniczej. Do zakresu prezydium należy:
- Opiniowanie w sprawach powołania i odwołania dyrektora (program uprawnienia budowlane na komputer).
- Kontrola umów o dostawach, robotach i usługach, wykonywanych dla przedsiębiorstwa przez firmy i osoby prywatne.
- Kontrola umów, zawieranych z pracownikami na wykonanie prac zleconych.
- Kontrola funduszu płac, list płac, nagród i premii.
Rada robotnicza podlega rozwiązaniu na żądanie większości pracowników przedsiębiorstwa lub z urzędu - jeżeli jej działalność jest sprzeczna z interesami przedsiębiorstwa i gospodarki narodowej.
Odmienne funkcje ma do spełnienia rada zakładowa. Jest ona najmniejszą komórką związku zawodowego, do którego należą pracownicy. Głównym zadaniem rady zakładowej jest obrona praw i interesów poszczególnych pracowników wobec dyrekcji. Opiniuje o ich przyjęciu i zwolnieniu, dba o przestrzeganie w stosunku do pracowników prawa pracy i układu zbiorowego, opiniuje systemy płac stosowane w przedsiębiorstwie oraz zaszeregowanie poszczególnych pracowników.
Szczególnym zadaniem rady zakładowej jest popularyzacja zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz akcja socjalna. Prowadzi więc ona kasę zapomogową, dba o wczasy pracownicze, utrzymuje świetlice, czasem prowadzi żłobki i przedszkola. Rada zakładowa troszczy się o poziom kulturalny pracowników, organizuje odczyty i imprezy, rozprowadza bilety na widowiska itp.
Miejscowa organizacja PZPR dba o poziom ideologiczny załogi oraz zgodność działalności politycznej, społecznej i gospodarczej przedsiębiorstwa z ogólnymi wskazaniami Partii (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Rada robotnicza, rada zakładowa i miejscowa organizacja PZPR, a na specjalne zaproszenie również i przedstawiciele koła ZMS oraz PZiTB stanowią łącznie samorząd robotniczy, który
ma prawo kontroli i nadzoru nad całokształtem działalności przedsiębiorstwa i decyduje o zasadniczych jego sprawach. Naczelnym organem samorządu w przedsiębiorstwie jest konferencja samorządu robotniczego, która zbiera się co kwartał. Z działalności swej składa sprawozdanie załodze co najmniej dwa razy do roku.
Szczegółowe uprawnienia konferencji
Szczegółowe uprawnienia konferencji można podzielić na 3 grupy (uprawnienia budowlane).
1) Nadzór nad działalnością przedsiębiorstwa, polegający na rozpatrywaniu bilansów i sprawozdań składanych przez dyrekcję.
2) Określanie zasadniczych kierunków rozwoju przedsiębiorstwa, przez uchwalenie planów perspektywicznych i rocznych, oraz decydowanie o większych inwestycjach zdecentralizowanych (wykonywanych z własnych funduszów) (program egzamin ustny).
3) Usprawnianie działalności gospodarczej, przez ulepszanie organizacji pracy i procesów technologicznych, oraz rozwijanie wynalazczości pracowniczej, dyscypliny pracy i współzawodnictwa dla osiągnięcia stałego wzrostu wydajności.
Do wyłącznych uprawnień samorządu robotniczego należą:
1. Ustalanie regulaminów pracy (opinie o programie).
2. Podział funduszu zakładowego i ustalanie zasad rozdziału premii z tego funduszu.
3. Decyzje w sprawach budownictwa mieszkaniowego dla pracowników oraz urządzeń socjalnych i kulturalnych.
W obradach samorządu robotniczego uczestniczy dyrektor przedsiębiorstwa. Praca w samorządzie jest bezpłatna i nie zwalnia pracowników od normalnych obowiązków. W czasie pełnienia swych funkcji i w ciągu dwóch lat po zaprzestaniu ich wykonywania żaden z członków samorządu nie może być zwolniony z pracy, chyba że popełni jakieś przestępstwo pospolite (segregator aktów prawnych).
Nad działalnością samorządu czuwa Centralna Rada Związków Zawodowych i Zarząd Główny Związku Zawodowego Pracowników Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.
Jak widzimy, niektóre problemy przedsiębiorstwa zastrzeżone są do wyłącznej decyzji samorządu, czyli wyłączone są z kompetencji dyrektora. Jest to cecha zarządu kolegialnego (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32