Blog
Plastyfikator
W artykule znajdziesz:
Plastyfikator
Składnikami mas są asfalty dmuchane wysokiej jakości oraz niekiedy dodatki uszlachetniające, jak kauczuk, żywice syntetyczne oraz paki tłuszczowe (program uprawnienia budowlane na komputer).
Jako rozpuszczalnik nadaje się tu najlepiej ciężki benzol lub oczyszczona solwentnafta I.
Jako plastyfikator może być użyty przy twardych asfaltach również w niewielkiej ilości olej antracenowy.
Masy tego rodzaju powinny posiadać konsystencję gęstopłynną, jednorodną, i nie zawierać osadu lub grudek. Masy nie powinny ściekać w temperaturze do 60 “C, a warstwa masy znormalizowanej grubości, poddana w ciągu 8 godzin ciśnieniu wody 0,2 at n, nie powinna jej przepuszczać.
Proces produkcji masy polega na tym, że do asfaltu stopionego w kotle i ogrzanego do temperatury o 50°C wyższej od temperatury jego mięknienia, dodaje się, przy ciągłym mieszaniu, domieszki uszlachetniające, jeśli są przewidziane w recepcie (np. kauczuk). Po uzyskaniu jednorodnej masy wyłącza się ogrzewanie po przestygnięciu dodaje drobnymi porcjami rozpuszczalnik, stale mieszając zawartość kotła.
Masy te stosowane jako warstwy izolacyjne rozprowadza się pędzlem lub łatą murarską w ilości do 3 kg/m2 na zagruntowanej uprzednio powierzchni (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Dalszą odmianą mas izolacyjnych powłokowych stosowanych na zimno są masy o konsystencji miękkich kitów, nakładane za pomocą szpachli na uprzednio zagruntowane powierzchnie. Są to masy asfaltowo-onineralne, dające grubsze powłoki niż masy bez wypełniaczy. Składają się one z asfaltu średniej twardości i wypełniaczy mineralnych włóknistych, plastyfikatorów i lotnego rozpuszczalnika.
Orientacyjny skład takiej masy przedstawia się następująco: asfaltu o temperaturze mięknienia 50-f-70°C powyżej 50% wypełniaczy powyżej 40% rozpuszczalnika reszta do 100%.
Produkcja mas
W zależności od rodzaju rozpuszczalnika masy te mogą zachowywać stosunkowo długo po użyciu swą plastyczność i schnąć powoli. Powłoki z nich wykonane powinny przy badaniach normowych wytrzymywać ciśnienie 0,5 at n w ciągu 8 godzin (uprawnienia budowlane).
Produkcja mas odbywa się w kotłach ogrzewanych parą lub bezpośrednio ogniem, zaopatrzonych w silne wolnobieżne mieszadło o osi poziomej.
Asfalt należy powoli topić w kotle, ogrzewając go do temperatury, w której uzyskuje on konsystencję gęsto-płynną.
Do ogrzanego asfaltu dodaje się niewielkimi porcjami wypełniaczy, zaczynając od wypełniaczy włóknistych (program egzamin ustny). W miarę dodawania wypełniaczy należy podwyższać temperaturę masy w kotle tak, aby utrzymać przez cały czas dodawania wypełniaczy i mieszania masy jednakową jej konsystencję. Po dodaniu całkowitej ilości wypełniaczy przerywa się ogrzewanie kotła i rozpoczyna dodawanie rozpuszczalnika (opinie o programie).
Masy asfaltowe powłokowe, stosowane na gorąco, są masami asfaltowo-mineralnymi o konsystencji stałej w temperaturze pokojowej. Przed użyciem podlegają one stopieniu.
Jako lepiszcze stosowane są asfalty ponaftowe dmuchane lub mieszanina asfaltów ponaftowych z asfaltem naturalnym o temperaturze mięknienia 55-70°C.
Jako wypełniacze znajdują zastosowanie mączki mineralne, jak mączka wapienna z dodatkiem np. krzemionki aktywnej strąconej, oraz azbest, wełna mineralna itp.
Do mas kwasoodpornych stosuje się mączki kwarcytowe, mieloną krzemionkę lub mączki andezytowe (segregator aktów prawnych).
Masę produkuje się w kotłach ogrzewanych ogniem lub parą i zaopatrzonych w silne mieszadła wolnobieżne o osi poziomej. Do asfaltu stopionego dodaje się porcjami wypełniacz, przy stałym podgrzewaniu masy i podnoszeniu jej temperatury w takim stopniu, aby utrzymywać jednakowy jej gęstość.
Masę gotową rozlewa się do bębnów blaszanych lub beczek drewnianych. Przed użyciem ogrzewa się masę w kotłach aż do stopienia, stale mieszając i nakłada za pomocą łopatek i twardych szczotek na zagruntowaną uprzednio powierzchnię.
Z kolei należy wspomnieć o masach izolacyjnych powłokowych smołowych (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32