Blog

06.04.2023

Ramiona kompensacyjne

W artykule znajdziesz:

Ramiona kompensacyjne

Ciepła woda użytkowa wpływająca do instalacji wewnętrznych może być podgrzewana w indywidualnych względnie grupowych węzłach cieplnych. Przez pojęcie grupowego węzła cieplnego rozumie się zespół urządzeń przygotowujących wodę zasilającą zespół budynków za pośrednictwem zewnętrznych sieci. Węzeł indywidualny połączony jest bezpośrednio z zewnętrzną instalacją ciepłej wody, a więc znajduje się w tym samym budynku co instalacja wewnętrzna (program uprawnienia budowlane na komputer).

Zawory odcinające i zwrotne pokazane na rysunkach powinny znajdować się w łatwo dostępnych miejscach. Poza armaturą uwidocznioną na schematach na wszystkich odgałęzieniach łączących piony z punktami czerpalnymi powinno się instalować zawory odcinające (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W budynkach do 11 kondygnacji instalacje wewnętrzne wykonuje się jako jednostrefowe. W budynkach mających więcej niż 4 kondygnacje każdy pion zasilający i cyrkulacyjny powinien w miejscu podłączenia do przewodów poziomych mieć możliwość samokompensacji cieplnej. Możliwość tę zapewnia się, stosując ramiona kompensacyjne. Minimalne długości ramion kompensacyjnych pionów z punktami stałymi w połowie ich wysokości (na środkowej kondygnacji budynku). Przy stosowaniu podanej długości ramion w trakcie montażu instalacji nie zachodzi konieczność wywoływania naprężeń wstępnych (uprawnienia budowlane).

W celu uniknięcia w instalacjach z rozdziałem dolnym pęknięć w miejscach połączenia pionów cyrkulacyjnych i rozprowadzających wskazane jest w pobliżu tych miejsc umieszczać kompensatory wydłużeń. W przypadku braku kompensatorów mieszkowych można stosować kompensatory w kształcie litery U, wykonane z rur ocynkowanych łączonych kolankami lub z rur czarnych po gięciu ocynkowanych. Podejścia od pionów do punktów czerpalnych powinny być dłuższe od 0,5 m i mieć co najmniej jedno załamanie (program egzamin ustny).

Wysokość dna zbiornika górnego

W zależności od sposobu rozprowadzania ciepłej wody w budynku instalacje wewnętrzne mogą być wykonywane z rozdziałem górnym lub dolnym. Zasadniczo w budynkach mieszkalnych lub o podobnym przeznaczeniu (hotele, akademiki itp.), zasilanych bezpośrednio z sieci wodociągowej lub za pośrednictwem hydroforu, unika się instalacji z rozdziałem górnym (opinie o programie). W tak bowiem wykonanej instalacji należy cieplnie izolować przewody prowadzone na poddaszu, a w przypadku braku poddasza przewody te mogą szpecić pomieszczenia znajdujące się na najwyższej kondygnacji. Ponadto przy rozdziale górnym występują duże trudności związane z koniecznością zapewnienia łatwego dostępu do zaworów odcinających poszczególne piony.

Instalacje z rozdziałem górnym zaleca się stosować w budynkach wysokich, w których istnieje możliwość zastosowania zasobników ciepłej i zimnej wody umieszczonych nad najwyższą kondygnacją i współpracujących z pompami uzupełniającymi umieszczonymi w piwnicy budynku lub na piętrze technicznym przy instalacji wielostrefowej. W instalacjach z rozdziałem górnym przewody rozprowadzające układa się na poddaszu lub pod stropem najwyższej kondygnacji (segregator aktów prawnych).

Z uwagi na proces odgazowania wody, odbywający się przy wyższych jej temperaturach, zmniejszający własności korozyjne wody, korzystne jest umieszczanie otwartego zbiornika wody ciepłej nad najwyższą kondygnacją przy rozdziale górnym. W tym przypadku oba zbiorniki wody wspólnie izolowane cieplnie powinny znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie. Takie rozwiązanie zapobiega zamarzaniu zbiornika wody zimnej w okresie zimowym.

Wysokość dna zbiornika górnego nad poziomem punktów czerpalnych najwyższej kondygnacji powinna zapewnić odpowiednie wylotowe ciśnienie hydrostatyczne w najniekorzystniejszym pod względem hydraulicznym punkcie czerpalnym, z uwzględnieniem strat ciśnienia w przewodach przy maksymalnym chwilowym przepływie wody (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami