Blog

Ekspertyza konstrukcji budowlanej zdjęcie nr 2
21.04.2020

Ramki stężające

W artykule znajdziesz:

Ramki stężające

Ekspertyza konstrukcji budowlanej zdjęcie nr 3
Ramki stężające

Ramki stężające ustawiane są między dźwigarami łukowymi w osiach słupów (program uprawnienia budowlane na komputer). Górny rygiel ramki służy oparciem dla płyt górnego przekrycia dachowego i zastępuje w płaszczyźnie osi słupów płatwie. poziome od wiatru podejmowane przez górne tafle przekrycia przekazywane są na ramki stężające dzięki połączeniu przekrycia z ramką przez system zbrojenia składający się ze strzemion wystających z górnych rygli ramki i zbrojenia ułożonego między płytami przekrycia.

Ramki stężające przekazują działanie wiatru na słupy (przy siatce 12 X 6 m) lub na podciągi (przy siatce 12 X 12 m).
Ramki stężające mogą być z łatwością wykonane w stosach w formach podnoszonych.
W budownictwie przemysłowym szklenie świetlików i okien ścian bocznych jest poważnym zagadnieniem, które nie znalazło jeszcze całkowicie zadowalającego pod względem konstrukcyjnym i ekonomicznym rozwiązania (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W przeważającej większości przypadków świetliki szklone są pojedynczo z połączeniem szkła ze szczeblinami czy to stalowymi, czy też żelbetowymi na kit. Połączenie na kit ma wiele stron ujemnych, w związku z czym istnieje tendencja do zastąpienia szklenia kitowego bezkitowym. Oszklenie pojedyncze jest przy dużych powierzchniach świetlików i okien, z jakimi mamy do czynienia niemal w każdym budynku przemysłowym, powodem nadmiernych strat ciepła. Podwójne ramy okienne stalowe i żelbetowe ze względu na trudności otwierania i konieczność czyszczenia stosowane są niezmiernie rzadko.

Jedynym celowym rozwiązaniem tego zagadnienia jest szkło dwuwarstwowe z przerwą powietrzną osadzone w ramie pojedynczej. Oszczędność opału uzyskiwana przez zastąpienie oszklenia pojedynczego podwójnym sięga w halach przemysłowych o dużych powierzchniach oświetlenia 30% (uprawnienia budowlane).

Tafle szkła dwuwarstwowego

Tafle szkła dwuwarstwowego powinny być produkowane w sposób przemysłowy przez przemysł szklarski. Ze względu na brak tego rodzaju produkcji znalazły u nas zastosowanie tafle szklane wykonywane na budowie w sposób rzemieślniczy. Tafle tego rodzaju mogą być traktowane również jak prefabrykaty.
Grubość listewek szklanych, a więc i warstwy powietrza wynosi 5 mm. Listewki są na całym obwodzie tafli nieco cofnięte od krawędzi, a powstałe w ten sposób rowki zostają zapełnione lakierem asfaltowym. Listewki powinny być przyklejone do płyt szklanych klejem odpornym na działanie wilgoci. Wykonane płyty powinny podlegać jeszcze kilkuletnim badaniom (program egzamin ustny).

Na trwałość spoin może mieć wpływ różnica temperatur w szybach zewnętrznej i wewnętrznej, kształtujące się różnie w okresach letnich i zimowych. Wpływ ten jest zależny od wymiarów tafli, badania więc należy przeprowadzać na seriach tafli o różnych wymiarach.
Bezkitowy sposób przymocowania tafli szklanych bezpośrednio do słupków dźwigara dachowego (opinie o programie). W odstępach ok. 50 cm w beton słupków wtopione są odpowiednio wygięte i zespawane odcinki blach, służące do umocowania w nich główek śrub o średnicy 8 mm. Blachy w trakcie wykonywania dźwigarów łukowych układane są na spód formy przed ułożeniem zbrojenia. Należy zaznaczyć, że w konstrukcjach żelbetowych często powstaje potrzeba umocowania do betonu różnego typu instalacji za pomocą śrub, w związku z czym wskazane jest, aby przy przewidywanym u nas wznowieniu produkcji kształtowników z cienkich blach giętych na zimno uwzględniono również wznowienie produkcji kształtowników wygiętych, które byłyby przydatne również i przy bezkitowym szkleniu świetlików żelbetowych (segregator aktów prawnych).

Szczegóły przymocowania płyt szklanych do słupków dźwigara. Między płytami i betonem słupków oraz między płytami i szczeblinami typu Verna zastosowane są przekładki z papy. W miejscach oparcia jednej płyty okiennej na drugiej stosuje się przekładki z blachy cynkowej wygiete w kształcie litery z. W kolumnie 6 tablicy podane zostały ciężary konstrukcji liczone na 1 nr rzutu poziomego hali.

Liczby tej kolumny mają przy ocenie konstrukcji nie mniejsze znaczenie niż liczby dotyczące zużycia materiałów (promocja 3 w 1). Na ich podstawie można ocenić stopień zaangażowania środków dalekiego i bliskiego transportu oraz sprzętu przeładunkowego i montażowego i ewentualnie przeprowadzić porównanie z odpowiednimi liczbami dla konstrukcji stalowych.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Ekspertyza konstrukcji budowlanej zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Ekspertyza konstrukcji budowlanej zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Ekspertyza konstrukcji budowlanej zdjęcie nr 8 Ekspertyza konstrukcji budowlanej zdjęcie nr 9 Ekspertyza konstrukcji budowlanej zdjęcie nr 10
Ekspertyza konstrukcji budowlanej zdjęcie nr 11
Ekspertyza konstrukcji budowlanej zdjęcie nr 12 Ekspertyza konstrukcji budowlanej zdjęcie nr 13 Ekspertyza konstrukcji budowlanej zdjęcie nr 14
Ekspertyza konstrukcji budowlanej zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ekspertyza konstrukcji budowlanej zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ekspertyza konstrukcji budowlanej zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami