Blog
Ramy drewniane
W artykule znajdziesz:
Ramy drewniane
Projektuje się je przeważnie jako jednoprzęsłowe, dwu- lub trójprzegubowe, o konstrukcji kratowej lub pełnej. Ramy mogą mieć oba słupy o jednakowym kształcie lub jeden słup może być zaprojektowany jako element sztywny i sztywno związany z ryglem, drugi zaś jako wahak (program na komputer). Sztywność narożników ram uzyskuje się przez odpowiednio sztywne połączenia słupów z ryglem. W konstrukcjach drewnianych trudno jest wykonać dostatecznie sztywne naroża ram. Podatność złączy i zmniejszająca się z biegiem czasu sztywność naroży wpływa na zwiększenie momentu przęsłowego rygla (program na telefon).
Z tego powodu najczęściej wykonuje się je jako trój przegubowe. Wykonanie przegubów kalenicowych nie nastręcza specjalnych trudności, ponieważ wskutek podatności drewna nie muszą one być wykonane w sposób zapewniający typowe połączenie przegubowe (program egzamin ustny). Za przegub można już uważać przekrój, który ma mniejszą powierzchnię i wykazuje znacznie większą podatność w porównaniu z innymi przekrojami konstrukcji. Rygle i słupy ram konstrukcją swą zasadniczo nie różnią się od konstrukcji wiązarów kratowych lub dźwigarów pełnych. Rozpór poziomy ram jest stosunkowo nieduży i dlatego może być przenoszony przez kotwie stalowe obsadzone w fundamentach.
Obecnie najbardziej rozpowszechnione są dźwigary warstwowe, łuki i ramy klejone, o przekroju prostokątnym lub dwuteowym (opinie o programie). Dźwigary warstwowe belkowe są znacznie mniej korzystne niż np. łuki i z tego względu stosowane są stosunkowo rzadko. Wysokość belek o pasach równoległych waha się w granicach 1/i4-f-1/io L, a z górnym pasem załamanym VQ-T-VH L. Najtrudniejszą konstrukcją w ramach z elementów klejonych są naroża. Oprócz ram warstwowych wykonuje się również ramy ze środnikiem ze sklejki (segregator aktów prawnych).
Dźwigary łupinowe
Dźwigary łupinowe ŁP z twardych płyt pilśniowych o przekroju parabolicznym na podstawie przeprowadzonych badań zostały wprowadzone do katalogu budownictwa jako elementy typowe, a mianowicie: typ ŁP-18/50/3,2 — dla rozpiętości 3,5-4-5,5 m ze zmianą rozpiętości co 0,5 m, typ ŁP-27/60/3,2 — dla rozpiętości 4,5-4-7,5 m ze zmianą rozpiętości co 1,0 m; typ ŁP-41/75/5,0 — dla rozpiętości 9,0 i 11,0 m. Dźwigary łupinowe bez dodatkowego zabezpieczenia środkami wodoodpornymi można stosować tylko do pomieszczeń o wilgotności nie przekraczającej 60% (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…
Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…
53 465
98%
32