Blog

Egzaminy na uprawnienia budowlane – co warto wiedzieć? zdjęcie nr 2
13.02.2020

Stropy na belkach drewnianych uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Stropy na belkach drewnianych uprawnienia budowlane

Egzaminy na uprawnienia budowlane – co warto wiedzieć? zdjęcie nr 3
Stropy na belkach drewnianych uprawnienia budowlane

Stropy na belkach drewnianych rozbiera się po uprzednim odbiciu tynku sufitowego i zdjęciu podsufitki. Po odkryciu belek od dołu podpiera się je przy podporach, jeśli są nadgniłe lub zmurszałe. Następnie zrywa się podłogę, zostawiając jednak co 1,5-2,0 m po 2-3 deski, aby umożliwić poruszanie się robotników i transport materiałów (program uprawnienia budowlane na komputer).

Zdjęcie tych desek następuje dopiero bezpośrednio przed opuszczeniem belek na dół. Z kolei odrywa się łomami od góry listwy z jednej strony belki, dzięki czemu ślepy pułap razem z zasypką spada w dół. Dla uniknięcia powstawania wielkiego pyłu, który utrudnia pracę, przed spuszczeniem zasypki zaleca się pokropić ją przedtem obficie wodą (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Ostatnią czynnością jest przecięcie belek przy jednej podporze, obruszenie ich i opuszczenie w dół za pomocą lin. Przy przecinaniu belki należy ją od dołu podstemplować, aby się nie „zacinała” i umożliwiała przepiłowanie.

Przy rozbieraniu stropów Kleina albo też stropów z płytą żelbetową między belkami posługujemy się przy rozbijaniu płyty łomami, młotkami pneumatycznymi itp. Belek nie obcina się, lecz wykuwa się je z muru. Na większe trudności natrafia się przy tych belkach, które są zakotwione w murach. Stosuje się wówczas przecinanie kotwi (uprawnienia budowlane).

Jeżeli mamy do wykonania rozbiórkę stropów sklepionych między belkami stalowymi, musimy prace przeprowadzić w ten sposób, aby belki nie miały jednostronnego obciążenia bocznego. Po usunięciu sklepienia w obrębie jednego przęsła między bel kami, na przykład w przęśle I, parcia boczne pozostałych przęseł przekażą się na belkę między przęsłami I-II, która wskutek małego momentu bezwładności względem osi poziomej ulegnie bocznemu wygięciu w kierunku działania parcia i może spowodować zawalenie sklepienia II i następnych.

Aby temu zapobiec, stosuje się w praktyce dwa sposoby, a mianowicie: rozbiórkę podłużną i rozbiórkę poprzeczną. Przy zastosowaniu pierwszego sposobu sklepienia rozbieramy wzdłuż belek, po uprzednim wykuciu gniazd i założeniu poprzecznych rozporek z krawędziaków 16X16 lub 18X18. Rozporki zakłada się w odległościach 2-^3 m, przy czym rozporki poszczególnych przęseł powinny leżeć wzdłuż odpowiednich prostych (program egzamin ustny).

Ściany budynku

Zadaniem ich jest przeniesienie rozporu poziomego na ściany budynku. Nieraz w celu zapewnienia przeniesienia rozporu na ściany łączy się belki poprzecznymi ściągami ze stali okrągłej. W tym przypadku można prowadzić rozbiórkę sklepień sposobem podłużnym bez stosowania drewnianych rozporek (opinie o programie).

Rozbiórkę w kierunku poprzecznym do osi belek przeprowadza się w ten sposób, że strop dzieli się na pasma o szerokości l,5-2,0 m, następnie wykonuje się rozbiórkę całego pasma, a potem drugiego itd. Przy tym sposobie zostaje zachowana stateczność belek i nie trzeba stosować rozporek. W obu przypadkach robotnicy zatrudnieni przy tych pracach nie powinni stawać bezpośrednio na sklepieniach, lecz na pomostach roboczych z 3-5-4 desek ułożonych na belkach. Gdy prowadzi się te prace równolegle z rozbiórką murów, najpierw rozbiera się murydo poziomu danej kondygnacji, dopiero potem strop (segregator aktów prawnych). Opuszczanie elementów stropu odbywa się za pomocą lin i wielokrążków. Nie wolno zrzucać materiału pochodzącego z rozbiórki stropu na strop niższej kondygnacji, gdyż można spowodować jego zawalenie się. W przypadku rozbiórki stropów sklepionych,, w których boczne parcie przenosi się całkowicie na ściany zewnętrzne, nie wolno jest rozbierać najpierw murów górnych kondygnacji, a potem stropu. Bywały wypadki, że wskutek usunięcia murów górnej kondygnacji odciążony mur dolnej kondygnacji uległ wypchnięciu na zewnątrz w wyniku działania rozporu sklepienia. Należy najpierw rozebrać sklepienie, lecz jeżeli prowadzi się roboty rozbiórkowe kolejno, kondygnacjami od góry, należy podeprzeć mury niższych kondygnacji dźwigające sklepienie.

Przy odbudowie budynków mamy najczęściej do czynienia ze spalonymi, zniszczonymi lub zagrzybionymi stropami podlegającymi wymianie. Mury uległe pożarowi często są odchylone od pionu, z rozerwanym wiązaniem w narożnikach, osłabione gniazdami po belkach; wymagają one przy odbudowie zakotwienia i związania poszczególnymi stropami. Najlepsze związanie ścian otrzymuje się przez wykonywanie wieńców żelbetowych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.06.2025
Egzaminy na uprawnienia budowlane – co warto wiedzieć? zdjęcie nr 4
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Mostki akustyczne to newralgiczne miejsca w każdej konstrukcji budynku fragmenty ścian, stropów czy podłóg, którymi dźwięk może „przeskakiwać” z jednego…

23.06.2025
Egzaminy na uprawnienia budowlane – co warto wiedzieć? zdjęcie nr 5
Sylikat czyli materiał na dom

Bogactwo asortymentu silikatowego wykracza daleko poza standardowe kształtki o wymiarach dostosowanych do najpowszechniej stosowanych grubości ścian. W ofercie producentów znaleźć…

Egzaminy na uprawnienia budowlane – co warto wiedzieć? zdjęcie nr 8 Egzaminy na uprawnienia budowlane – co warto wiedzieć? zdjęcie nr 9 Egzaminy na uprawnienia budowlane – co warto wiedzieć? zdjęcie nr 10
Egzaminy na uprawnienia budowlane – co warto wiedzieć? zdjęcie nr 11
Egzaminy na uprawnienia budowlane – co warto wiedzieć? zdjęcie nr 12 Egzaminy na uprawnienia budowlane – co warto wiedzieć? zdjęcie nr 13 Egzaminy na uprawnienia budowlane – co warto wiedzieć? zdjęcie nr 14
Egzaminy na uprawnienia budowlane – co warto wiedzieć? zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Egzaminy na uprawnienia budowlane – co warto wiedzieć? zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Egzaminy na uprawnienia budowlane – co warto wiedzieć? zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami