Blog

Wodorotlenek wapniowy zdjęcie nr 2
15.07.2020

Rapówka cementowa

W artykule znajdziesz:

Rapówka cementowa

Wodorotlenek wapniowy zdjęcie nr 3
Rapówka cementowa

Ponieważ rapówka cementowa jest bardziej nieprzepuszczalna dla pary wodne; niż tynk wewnętrzny, powoduje to sytuację, w której wilgotny gazobeton - nie mogąc oddać wilgoci na zewnątrz - będzie jeszcze tę wilgoć akumulował, mimo że stosunkowo szybko wysycha w murze. Zagadnienie tynkowania ścian gazobetonowych musi być odwrócone w stosunku do przypadku przedstawionego powyżej; mianowicie od wewnątrz należy stosować możliwie bardziej szczelny tynk niż od zewnątrz (program uprawnienia budowlane na komputer). Tynk zewnętrzny można też zastąpić cienką warstwą paroprzepuszczalnej, hydrofobowej emulsji.

Najważniejsze wskazówki dotyczące zastosowania gazobetonu w budownictwie inwentarskim są więc następujące:
a) do budynków inwentarskich należy używać gazobetonu cementowego (BLB, SW, Unipol) I klasy odmiany 0,6 kG/dm o grubości 24 cm dostatecznie obeschniętego, aby przy jego wmurowywaniu zawilgocenie nie przekraczało 15% (objętościowo),
b) należy stosować bloczki lub duże elementy gazobetonowe dokładnie wykonane, łączone na zaprawie wapiennej z niedużym dodatkiem cementu (1:4: 6), stosując spoiny o grubości maksimum 1,5 cm z pełnym wypełnieniem; elementy wielkowymiarowe z małymi tolerancjami wymiarowymi można łączyć bezpośrednio na klej (Winilep), stosując spoiny grubości maksymalnej do 3 mm (program uprawnienia budowlane na ANDROID),
c) ściany gazobetonowe należy ustawiać na dobrej izolacji poziomej przeciwwilgociowej na fundamentach; ściany gazobetonowe powinny być wznoszone minimum 40-^50 cm ponad terenem (uprawnienia budowlane),
d) ze względu na możliwość zadrapań i uszkodzeń od wewnątrz w trakcie użytkowania budynków inwentarskich należy na powierzchniach wewnętrznych do wysokości 1,5 m położyć mocny tynk (grubości 1,5 do 2 cm) wykonany z zaprawy 1 : 1 : 4, a po wyschnięciu całe wnętrze pomalować białą farbą emulsyjną (poliwinylową) lub - przy większych płytkach - stosować tynki prefabrykowane,
e) od strony zewnętrznej ścian tynki należy układać dopiero po okresie co najmniej kilku miesięcy letnich (program egzamin ustny).

Wytyczne konstrukcji i wykonywania ścian gazobetonowych. W Polsce produkuje się gazobeton w blokach o wymiarach 490 X X 241 X 240 mm oraz 490 X 240 X 120 mm, z których wykonuje się ściany grubości 24 cm i 37 cm. Na zamówienie wytwórnie gazobetonów dostarczają jeszcze bloki o dwóch wymiarach szerokości 60 i 180 mm, które mogą służyć do wznoszenia ścianek działowych lub wykonywania warstw izolacyjnych. W ostatnich latach wiele wytwórni gazobetonów opierających swą produkcję na formach o wysokości 60 cm podjęło produkcję dyli gazobetonowych grubości 24 cm, szerokości 60 cm i wysokości równej kondygnacji budynku (ok. 260 cm).

Ściany zewnętrzne z gazobetonu

Ściany zewnętrzne z gazobetonu, celem zapewnienia im stateczności i sztywności, muszą być stężone poprzez ściany do nich prostopadłe o grubości 24 cm. rozstawione w następujących odstępach maksymalnych:
- przy grubości ścian zewnętrznych 24 cm - 15 m,
- przy grubości ścian zewnętrznych 37 cm - 20 m.

Właściwe połączenie ścian zewnętrznych i wewnętrznych stężających uzyskuje się poprzez przewiązanie murów oraz wieńce żelbetowe w poziomie każdej kondygnacji.
Mury z gazobetonów, obciążone stropami, wykonuje się na zaprawach cementowo-wapiennych (patrz wyżej), z tym że mury zewnętrzne o grubości 24 cm powinny być wykonywane z zapraw „ciepłych”, tj. przy użyciu piasku z żużla paleniskowego lub hutniczego granulowanego. Ściany niekonstrukcyjne. będące wypełnieniem szkieletów, można wykonywać na zaprawach wapiennych (opinie o programie).
Ponieważ istnieją duże różnice w wartościach osiadania muru z cegły i muru z gazobetonu (mur z cegły ma na jednostkę wysokości trzy razy więcej spoin), połączenie ścian osiąga się przez zastosowanie kotewek z płaskownika minimum 1,5 X 20 mm lub prętów 0 6 mm (segregator aktów prawnych).

W przypadku, gdy ściana kominowa jest zarazem ścianą usztywniającą ścianę zewnętrzną gazobetonową, połączenie wykonujemy przez przewiązanie warstw. Obie ściany powinny być w tym wypadku murowane równocześnie, a w celu wyrównania warstw spoiny w murze ceglanym muszą mieć wysokość ok. 1,9 m. Połączenie tego typu jest dozwolone na wysokość nie większą niż kondygnacja (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wodorotlenek wapniowy zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wodorotlenek wapniowy zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wodorotlenek wapniowy zdjęcie nr 8 Wodorotlenek wapniowy zdjęcie nr 9 Wodorotlenek wapniowy zdjęcie nr 10
Wodorotlenek wapniowy zdjęcie nr 11
Wodorotlenek wapniowy zdjęcie nr 12 Wodorotlenek wapniowy zdjęcie nr 13 Wodorotlenek wapniowy zdjęcie nr 14
Wodorotlenek wapniowy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wodorotlenek wapniowy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wodorotlenek wapniowy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami