Blog

Malowanie metodą natryskową zdjęcie nr 2
27.04.2022

Rola projektowanego zespołu

W artykule znajdziesz:

Malowanie metodą natryskową zdjęcie nr 3
Rola projektowanego zespołu

Rola projektowanego zespołu jako urbanistycznego „listka figowego” mającego przykryć istotną rzeczywistość Warszawy tych lat - lat kryzysu gospodarczego i bezrobocia, ujawniła się i w założeniach wielkiego konkursu na świątynię Opatrzności przeprowadzonego w r. 1931. Ilustruje je najpełniej autorytatywne źródło odgórnej inspiracji - referat kardynała Kakowskiego wygłoszony na wspólnym posiedzeniu członków jury i uczestników konkursu opublikowany następnie w pełnym brzmieniu w „Architekturze i Budownictwie. W konkluzji referatu znajdujemy znamienną skargę na „pojęcia dzisiejszego pokolenia żyjącego w stanie podrażnienia i ciągłej rewolucji (program uprawnienia budowlane na komputer).

Większość architektów pogrążona w pesymizmie i beznadziejności nie dostrzegała jeszcze wówczas perspektyw rozkwitu kultury i architektury, które niosła ze sobą walka zorganizowanego proletariatu polskiego i światowego, kierowanego genialną myślą Lenina, nic dostrzegała, że tuż obok, za wschodnią granicą Polski wyrastał nowy byt i nowa kultura pierwszego na świecie państwa proletariackiego (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W tym czasie, gdy Tołwiński pisał swój smutny bilans, naród radziecki zwycięsko kończył pierwszą pięciolatkę - wznosił tysiące fabryk i elektrowni, setki osiedli, dziesiątki nowych miast, zmieniał oblicze swego kraju. Sztuka budowy miast, dotychczas skuta własnością prywatną, zgangrenowana przez sprzeczności kapitalistyczne, odradzała się zakwitała nowymi wartościami na bazie przesłanek gospodarczo-społecznych, technicznych i ideowych, które jej dawał socjalizm (uprawnienia budowlane).

Nowa rzeczywistość socjalistyczna

Nowa rzeczywistość socjalistyczna i nowa narastająca treść społeczna miasta - były główną siłą motoryczną urbanistyki radzieckiej określającą jej zadania i kierunek rozwojowy. „Nasze miasto - mówił Ł. Kaganowicz w referacie na plenum czerwcowym KC WKP(b)w r. 1931 - stało się socjalistyczne od chwili, gdy wywłaszczyliśmy burżuazję i uspołeczniliśmy środki produkcji. I teraz wychodzimy z założenia, że choć walka klasowa nie tylko nic obumarła… lecz nawet zaostrzyła .się - miasto nasze jest proletariackie, socjalistyczne, jeśli chodzi o jego kierunek i charakter społeczno-polityczny, o panujące w nim stosunki produkcyjne (program egzamin ustny).

Stoi przed nami i powinno stać zadanie takiej materialno-technicznej przebudowy miasta, która odpowiadałaby nowym warunkom i potrzebom bytu, nowym wymogom okresu socjalizmu, wymaganiom mas robotniczych i pracujących, które dojrzały kulturalnie i politycznie”. Tak sformułowane zostało jedno z zasadniczych zadań urbanistyki radzieckiej, po raz pierwszy w dziejach opartej na planowaniu gospodarczym i wyrastającej do znaczenia doniosłej dziedziny działalności państwa (opinie o programie).

Władza polityczna w rękach proletariatu, nacjonalizacja ziemi i przemysłu, likwidacja własności prywatnej wielkich nieruchomości miejskich, proces wyzwalania i produkcyjnej aktywizacji kobiety - wszystko to zrodziło nową treść miasta, nowe podwaliny stosunków społecznych w mieście oraz stosunku ludzi do materialnej tkanki miasta, do wartości architektoniczno-urbanistycznych (segregator aktów prawnych).

Architektura i urbanistyka radziecka poza zaspokojeniem bezpośrednich materialnych potrzeb ludności służy sprawie przebudowy świadomości ludzkiej. Rewolucja zlikwidowała pogłębiające się od wieków rozdarcie między społecznymi ideałami moralnymi a despotycznym zamówieniem indywidualnego właściciela parceli i budowy, narzucającego architektowi swe potrzeby i gusty. Nową erę rozwoju architektury i urbanistyki zapoczątkowaną przez przewrót październikowy charakteryzuje szczególnie wysoka ideowość i emocjonalność kompozycji założeń i budowli, oparta na jedności interesów całego społeczeństwa i na wielkości łączących je idei (promocja 3 w 1). Przejście miast i budowy miast jako elementów materialnej i duchowej kultury narodu we władanie samego narodu stworzyło przesłanki wszechstronnego rozkwitu radzieckiej sztuki urbanistycznej. Twórcza metoda radzieckiej urbanistyki i architektury rosła i wzbogacała się o nowe problemy wraz z dalszym rozwojem budownictwa miejskiego w Rosji.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Malowanie metodą natryskową zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Malowanie metodą natryskową zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Malowanie metodą natryskową zdjęcie nr 8 Malowanie metodą natryskową zdjęcie nr 9 Malowanie metodą natryskową zdjęcie nr 10
Malowanie metodą natryskową zdjęcie nr 11
Malowanie metodą natryskową zdjęcie nr 12 Malowanie metodą natryskową zdjęcie nr 13 Malowanie metodą natryskową zdjęcie nr 14
Malowanie metodą natryskową zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Malowanie metodą natryskową zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Malowanie metodą natryskową zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami