Blog

02.07.2020

Rdzeń iłowy

W artykule znajdziesz:

Rdzeń iłowy

Rdzeń iłowy

Gdy warunek minimalnej drogi przecieku wykazuje zbędność ekranu dolnego, można ograniczyć się jedynie do ekranu górnego. Gdy przyczółek łączy się z zaporą mającą szczelny rdzeń iłowy, umieszczany zazwyczaj w osi profilu, ekran ścianki szczelnej powinien być zakotwiony w owym rdzeniu (program uprawnienia budowlane na komputer). Płaszczyzna przedniej ścianki szczelnej PQ załamuje się pod kątem prostym wzdłuż odsadzki fundamentowej przyczółka QR i następnie drugi raz załamuje, tworząc na odcinku RS zakotwienie w jądrze iłowym grobli ziemnej.

Przy budowie grobli ziemnych częściej spotyka się jednak uszczelnienie nie w postaci rdzenia środkowego, lecz w postaci ekranu szczelnego na skarpie odwodnej; bywa on wykonywany jako ekran iłowy przykryty od strony wody narzutem kamiennym na podsypce żwirowo-piaszczystej, czasem brukiem, a niekiedy płytami betonowymi (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Spotyka się również rozwiązania bez ekranu iłowego, jedynie z płytami betonowymi, które spełniają w tym przypadku podwójną rolę, mianowicie osłaniają korpus grobli przed mechanicznym działaniem wody (falowanie) oraz w pewnym sensie uszczelniają groblę (aczkolwiek to działanie jest tylko częściowe) (uprawnienia budowlane).

W tego rodzaju przypadkach korzystniej jest wiązać oba ekrany szczelne w jedną całość. W tym przypadku oś ekranu załamuje się i biegnie wzdłuż stopy górnego skrzydła przyczółka, po czym załamuje się powtórnie i rozwija wzdłuż podnóża odwodnej skarpy nasypu grobli, wiążąc się bądź z okładziną betonową, bądź z podstawą ukośnego ekranu iłowego.
Rozległość i głębokość wbicia ścianki szczelnej wzdłuż stopy nasypu powinna odpowiadać zasadom podanym przy omawianiu (program egzamin ustny). Zdarzają się jednak przypadki, gdy ścianki wbija się znacznie dalej wzdłuż skarpy, co wynika już nie z analizy opływu wody poza przyczółkiem, lecz wiąże się z wymogami uszczelnienia ziemnego podłoża pod groblą.
Duża długość budowli przyczółkowych sprawia, że trzeba je dzielić pionowymi dylatacjami na sekcje, których długość przy betonach niezbrojonych nie powinna przekraczać 1-20 m, zaś przy betonach zbrojonych może dochodzić do 30-35 m (opinie o programie).

Obliczenia statyczne przyczółków

Przy takim podziale przyczółka i przy różnorodności kształtów i obciążeń poszczególnych sekcji każda z nich powinna być sprawdzona oddzielnie pod względem statycznym. Obliczenie powinno zawierać sprawdzenie stateczności na przewrócenie i poślizg (poziomy lub cylindryczny - z wyparciem gruntu) oraz weryfikację obciążeń jednostkowych gruntu w podstawie fundamentu ze zbadaniem, czy nie przekraczają one obciążeń dopuszczalnych dla danego gruntu przy założonej głębokości fundamentowania.

Przebieg obliczeń jest w zasadzie analogiczny (stateczność) (naprężenia w podstawie fundamentu) z tą jedynie różnicą, że zamiast parcia wody występuje parcie gruntu.
Dla każdej alternatywy obliczeń należy przyjmować układ obciążeń najbardziej niekorzystny, ponadto wystarczy ograniczyć się do stanu eksploatacyjnego. Jedynie przy przyczółkach z nawisem obok stanu eksploatacyjnego należy sprawdzić stateczność dla stanu budowlanego, gdyż układ obciążeń przy tym stanie może się okazać bardziej niekorzystny. Uwaga ta dotyczy szczególnie przyczółków o skrzydłach prostopadłych, gdzie skrzydła są podwieszone na masywie czołowej części przyczółka i tworzą z nią jedną całość. Podobne okoliczności występują przy skrzydłach rozwiązywanych.

W przekroju poprzecznym środkowa część przyczółka nie różni się od typowych przekrojów murów oporowych (segregator aktów prawnych). Szerokość przyczółka w koronie zależy od systemu jazu i rozpiętości przęseł, które decydują o głębokości wnęk. Zazwyczaj szerokość korony b0 przyjmuje się jako równą ok. Vz-i-Vs szerokości filarów, określonej zgodnie z rozdz. 2.4.3. Przednia ściana przyczółka od strony jazu jest z reguły pionowa. Tylną ścianę daje się także pionową tylko przy małych wysokościach przyczółków; przy większych daje się jej nachylenie najczęściej w granicach 4 : 1 - 2,5 : 1 lub poszerza przekrój stopniami. W dole daje się odsadzki fundamentowe szerokości co najmniej 50 cm, co ułatwia ustawianie deskowań dla górnej partii. Fundament przyczółka jest zazwyczaj zakładany głębiej, niż fundament sąsiednich partii jazu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami