Blog
Rdzeń próbki
W artykule znajdziesz:
Brakuje istotnych różnic w zachowaniu się kruszyw powlekanych i nie powlekanych oraz między kruszywami produkowanymi w wyniku różnych procesów wytwórczych. Nie oznacza to oczywiście, że wszystkie kruszywa powodują takie samo i pełzanie (program uprawnienia budowlane na komputer). Ogólnie można stwierdzić, że pełzanie lekkich betonów konstrukcyjnych jest prawie takie samo, jak betonów na kruszywie zwyczajnym (przy jakichkolwiek porównaniach ważne jest, aby zawartości kruszka w betonie lekkim i zwykłym nie różniły się znacznie od siebie). Poza tym, ponieważ odkształcenia sprężyste betonów lekkich są zazwyczaj większe niż odkształcenia zwykłych betonów, stosunek pełzania do odkształceń sprężystych jest mniejszy w przypadku betonu wykonanego przy użyciu kruszyw lekkich (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W wielu badaniach stwierdzono, że pełzanie maleje ze wzrostem wymiarów próbki. Może to być związane z efektami skurczu i z faktem, że pełzanie w pobliżu powierzchni następuje w warunkach wysychania, a zatem jest większe niż we wnętrzu próbki, gdzie warunki pielęgnacji są zbliżone do warunków wewnątrz wielkich mas betonu. Nawet jeśli proces wysychania osiągnie z czasem rdzeń próbki, hydratacja będzie tam miała przebieg ekstensywny, dając wyższą wytrzymałość i w efekcie mniejsze pełzanie. W betonie pielęgnowanym w warunkach zbliżonych do tych, które panują w betonie masywnym, np. w korpusie zapory wodnej, efekty skali nie będą występowały (uprawnienia budowlane).
Efekt skali najlepiej przedstawiać w funkcji wartości stosunku powierzchni danego elementu do jego objętości. Można zauważyć, że kształt próbek ma tu jeszcze mniejsze znaczenie niż w przypadku skurczu. Również zmniejszenie się pełzania wraz ze wzrostem wielkości próbki jest mniejsze, niż miało to miejsce w przypadku skurczu. Tempo zwiększania się pełzania i skurczu jest takie samo, co wskazuje, iż oba zjawiska są taką samą funkcją stosunku powierzchni do objętości. Wyniki te dotyczą skurczu i pełzania przy wilgotności 50% (program egzamin ustny).
Prędkość pełzania
Zainteresowanie wpływem temperatury na pełzanie wzrosło w związku z zastosowaniami betonu w konstrukcjach sprężonych reaktorów atomowych; tematyka ta ma również znaczenie w przypadku innych typów konstrukcji, np. mostów. Prędkość pełzania wzrasta wraz z temperaturą do ok. 70°C, przy której przynajmniej w przypadku mieszanki o proporcji 1 : 7 i stosunku wodno-cementowym równym 0,6 jest ona ok. 3,5 razy wyższa niż przy temperaturze 21°C. W temperaturze wynoszącej 70-H96°C prędkość ta spada do 1,7 prędkości przy temperaturze 21°C. Te różnice prędkości utrzymują się przynajmniej w czasie obciążania trwającego 15 miesięcy (opinie o programie). Przypuszcza się, że pełzanie to jest związane z desorpcją wody z powierzchni gelu, tak że stopniowo gel staje się jedyną fazą, w której ma miejsce
dyfuzja molekularna i płynięcie postaciowe; w efekcie prędkość pełzania spada. Pełzanie w szerokim zakresie temperatur. Zamrażanie powoduje wyższą prędkość początkową pełzania, ale spada ona szybko do zera. Praktycznie wszystkie wyniki badań pełzania uzyskiwano utrzymując stałą wartość naprężnia (segregator aktów prawnych). Beton poddany gwałtownie zmieniającym się cyklom obciążania i odciążania przejawia stopniowy wzrost odkształceń. Należy zwrócić uwagę na fakt, że gwałtownie zmieniające się obciążenie (przynajmniej 10 cykli na minutę), o maksymalnej wartości naprężenia oh, wywołuje większe odkształcenie niż statyczne obciążenie równe oh, działające w tym samym okresie co obciążenie cykliczne. Ilustrację tego spostrzeżenia stanowią wykresy, na których przypadek, gdy stosunek obciążenia do wytrzymałości wynosi 0,05-0,35, zestawiono z przypadkiem obciążenia statycznego, stanowiącego 0,35 wytrzymałości (promocja 3 w 1). Na tym samym rysunku pokazano odkształcenia przy stosunku średnich naprężeń do wytrzymałości równym 0,35 (naprężenie zmieniają się w granicach 0,25-0,45 wytrzymałości) - odkształcenia są tu jeszcze wyższe.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32