Blog
Realizacja monolitycznych konstrukcji betonowych
W artykule znajdziesz:
Stosowanie „betonu towarowego” wiąże się z organizacją transportu mieszanki betonowej z betonowni na place budowy i z punktu odbioru tej mieszanki na placu budowy do miejsca jej wbudowania (program uprawnienia budowlane na komputer).
Realizacja monolitycznych konstrukcji betonowych składa się z następujących procesów i operacji:
- kompletacja, transport, montaż i w odpowiednim czasie demontaż deskowań,
- produkcja, transport i montaż zbrojenia,
- wytwarzanie mieszanki betonowej,
- transport mieszanki betonowej do miejsca jej układania,
- rozprowadzanie i układanie mieszanki betonowej,
- zagęszczanie mieszanki betonowej,
- pielęgnacja i ochrona świeżego betonu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Realizacja poszczególnych procesów technologicznych jest często złożona i zależy od wielu parametrów; często istnieją ścisłe powiązania między tymi procesami. Obecnie w budownictwie polskim stosowane są różne deskowania do konstrukcji monolitycznych, od najprostszych wykonywanych na budowie z desek i bali (tzw. deskowań jednorazowych) aż do uniwersalnych, produkowanych przemysłowo lub półprzemysłowo (krajowych lub zagranicznych) (uprawnienia budowlane).
Produkowane w kraju deskowania tunelowe są dostosowane do wysokości kondygnacji w budownictwie mieszkaniowym, tj. 280 cm, i do rozstawu ścian 180-780 cm. Pozwala to na wznoszenie budynków w systemie SBM-75. System deskowań M-2 obejmuje 13 rodzajów półtuneli umożliwiających wykonanie budynków mieszkalnych wysokości 14-30 kondygnacji, zaprojektowanych wg systemu SBM-75 (program egzamin ustny). Zasadniczym elementem formującym jest zestaw kątowy płyta ścienna i stropowa sztywno ze sobą połączone pod kątem prostym i ustabilizowane zastrzałami.
Deskowania uniwersalne ZREMB-Acrow dzielą się na cztery zasadnicze grupy:
- deskowania drobnowymiarowe (poszycie z blachy lub sklejki),
- deskowania wielkowymiarowe,
- deskowania stolikowe,
- elementy podporowe.
Deskowania drobnowymiarowe) składają się z zunifikowanych płyt formujących montowanych ręcznie przy zastosowaniu połączeń klinowych. Płyty można również scalać w tarcze wielkowymiarowe, ale wówczas dla ich przestawienia niezbędny jest żuraw (opinie o programie).
Szkielety przestrzenne
Dla szybkiego ułożenia zbrojeń w deskowaniach zachodzi konieczność ich prefabrykowania, a na samym placu przyobiektowym organizuje się zbrojarnie do scalania elementów w szkielety przestrzenne. Wówczas do montażu zbrojeń potrzebne są tylko dwa urządzenia: lekka zgrzewarka jednopunktowa do łączenia ze sobą elementów przestrzennych układanych w deskowaniach oraz ręczna przecinarka do formowania w siatkach zbrojeniowych różnych przejść i otworów. Łączenie zbrojeń może być zastąpione przez nakładanie wkładek (plastykowych) spinająco-dystansowych. Wkładki te są jeszcze w trakcie ich rozwiązywania, a łączenie to nie jest w pełni zmechanizowane (segregator aktów prawnych).
W Polsce produkuje się cały zestaw maszyn i urządzeń służących do cięcia, gięcia i łączenia prętów i siatek zbrojeniowych; są one stosowane w zbrojarniach zakładów prefabrykacji i zbrojarniach przygotowujących zbrojenie dla konstrukcji monolitycznych. Maszyny i urządzenia dla dużych zakładów zbrojarskich i fabryk siatek nie są już pojedynczymi maszynami, a liniami technologicznymi, które mechanizują procesy robocze oraz transport wewnątrz (produkcyjny). Wśród maszyn i urządzeń, które mogą być potrzebne w zbrojami przyobiektowej, można wymienić prostowarkę X-52 przeznaczoną do automatycznego prostowania, czyszczenia i cięcia drutu zbrojeniowego z kręgów. Służy ona do prostowania drutów ze stali St0-St5, w zakresie średnic 4-10 mm.
Innymi prostowarkami są P-7 i P-14. Cięcie prętów zbrojeniowych może odbywać się nożycami ręcznymi, mechanicznymi lub elektrohydraulicznymi (promocja 3 w 1). Nożyce elektrohydrauliczne NP-12 są urządzeniem przenośnym, mogą ciąć pręty do 12 mm, ale ze względu na swoją masę i konieczność podłączenia do sprężarki nie nadają się na budowę, lecz jako urządzenia stacjonarne w zakładzie zamkniętym. Brakuje nożyc ,,aligator” do cięcia prętów o dużych średnicach (do 55 mm), co niezbędne jest na dużych budowach obiektów inżynierskich. Produkuje się kilka typów giętarek do prętów i siatek, najbardziej przydatne to G-3-40 i GS-3u-6u.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32