Blog

30.05.2018

Droga do zdobycia uprawnień budowlanych

W artykule znajdziesz:

Droga do zdobycia uprawnień budowlanych

Droga do uprawnień budowlanych

Niewątpliwie nie jest łatwo uzyskać uprawnienia budowlane, co jest niezwykle dobrą wiadomością dla wszystkich osób, korzystających z usług osób, które je posiadają. Nie może być przecież tak, że prawo do projektowania obiektu albo kierowania inwestycją budowlaną będzie miała osoba, która absolutnie nie nadaje się do wykonywania takich zajęć.

Droga prowadząca do zdobycia wspomnianych uprawnień rozpoczyna się od studiów na odpowiednim kierunku. Istnieje jednak możliwość skończenia wyłącznie szkoły średniej, natomiast wówczas nie będzie się posiadało pełnych praw w zakresie kierowania budową.

Odpowiednie wykształcenie to nie koniec, albowiem następnym krokiem jest przejście praktyk na etapie projektowania jakiejś inwestycji budowlanej i kierowania powstawaniem obiektu. Na końcu trzeba zdać egzamin. Nad wszystkim zawsze czuwa kompetentna komisja kwalifikacyjna wyodrębniona przez Samorząd Zawodowy Inżynierów Budownictwa. Prawo do zajmowania się czynnościami architektonicznymi zostaje przyznane w formie certyfikatu.

Każdy specjalista z dziedziny prawo budowlane powinien mieć wiedzę, umożliwiającą wykonywanie poszczególnych inwestycji, jednak również doświadczenie. Jest bowiem tak, że dopiero w praktyce okazuje się, jak działają przepisy, a ponadto, jakie techniki oraz materiały budowlane należy wykorzystywać, w zależności od konkretnego przypadku.

Najlepsi eksperci, posiadający uprawnienia budowlane, nie mają problemu chociażby z tym, aby postawić trwały fundament, który jest oczywiście podstawą wszystkiego, co na nim się znajdzie, a więc ściany zakończone dachem drewnianym lub innym.

Cieszy fakt, że organ przyznający uprawnienia do zarządzania danymi inwestycjami, jest podmiotem kompetentnym, ponieważ tworzą go specjaliści z tej dziedziny wiedzy. Nikt tak dobrze jak oni nie wiedziałby, komu należy przyznać prawo do projektowania domów i innych obiektów, jak również kierowania ich realizacją, w pełnym albo częściowym zakresie. Samorząd Zawodowy Inżynierów Budownictwa nie może sobie pozwolić na pomyłkę.

Najnowsze wpisy

09.05.2024
Architekt - po co mu uprawnienia budowlane?

Jeśli chcesz zostać architektem, potrzebne będą Ci specjalne uprawnienia budowlane. Uzyskanie tych uprawnień nie jest proste. Kandydat na architekta musi…

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami