Blog

21.12.2022

Recenzowana publikacja

W artykule znajdziesz:

Recenzowana publikacja

Biorąc do ręki zagraniczne publikacje o budownictwie mieszkaniowym na wsi, musimy zdawać sobie sprawę, iż odnoszą się one do zupełnie innych warunków klimatycznych i produkcji rolnej, jak też poziomu oświaty, kultury mieszkaniowej oraz istniejących tradycji. Niemniej jednak poznanie tego, co dzieje się w innych krajach w zakresie mieszkalnictwa, jak się rozwija budownictwo i jakie są kierunki tego rozwoju, może być pożyteczne (program uprawnienia budowlane na komputer).

Recenzowana publikacja z wielu względów zasługuje na uwagę, tym bardziej iż nie ma w naszej literaturze fachowej podobnego typu publikacji omawiającej budownictwo mieszkaniowe na wsi lub pewien wycinek tego budownictwa (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Powyższy wniosek uzasadniamy przede wszystkim tym, iż prezentuje ona wyniki organizacyjnej działalności w zakresie budownictwa mieszkaniowego prowadzonej w dużej skali i kompleksowo. W naszej praktyce powojennej mieliśmy przykłady odbudowy przez państwo całych wsi zniszczonych w czasie walk oraz przykłady kierowania i organizowania przez państwo odbudowy wsi dotkniętych pożarami (uprawnienia budowlane). Aczkolwiek realizacja wymienionych przykładów odbywała się w ramach jakichś planów, przestrzenny ich zakres zamykał się w zasadzie w granicach pojedynczych wsi. Tu zaś mamy do czynienia z organizacją budownictwa na obszarze regionu obejmującego trzy obszary położone w pobliżu wybrzeża Adriatyku, a mianowicie Apulię oraz części Lukanii i Molise. W tym regionie wybudowano ponad 9 tys. obiektów mieszkalnych (program egzamin ustny).

Budowa przytoczonej liczby obiektów łączyła się z reformą rolną przeprowadzoną w wymienionych obszarach. Ten moment rozwiązywania problemu budownictwa równocześnie z reformą rolną jest chyba godny podkreślenia. Z reformy tej korzystają byli robotnicy rolni, którzy poprzednio nie posiadali własnych gruntów. Nie wiadomo, jak wielkie są ich obecne grunty, co byłoby niezmiernie istotne, jeżeli chodzi o program budownictwa gospodarczego. Można przypuszczać, że nowe gospodarstwa raczej nie są duże. Sąd w tej sprawie opieramy na analizie projektów obiektów niemieszkalnych (opinie o programie).

Budynki mieszkalne

Właśnie jednoczesne ujęcie programu mieszkania i budownictwa gospodarczego jest drugim momentem zasługującym na podkreślenie. Wszystkie obiekty prezentowane w publikacji, a jest ich 27 typów, są zespolone. Sposoby łączenia obiektu mieszkalnego i gospodarczego są mniej lub bardziej ścisłe. Przy tym część gospodarcza z reguły jest niższa od części mieszkalnej.

Budynki mieszkalne są najczęściej parterowe. Występują również budynki jednopiętrowe, ale nie ma ani jednego przykładu budynku parterowego z mieszkalnym poddaszem. Przykrywane są stropodachami, przeważnie pochyłymi. Architektura budynków jest bardzo prosta i wynika wyraźnie z ich układów funkcjonalnych (segregator aktów prawnych).

Część mieszkalna wszystkich typów budynków składa się z kuchni. 2-3 pokoi sypialnych, magazynu, pomieszczenia umywalni (bez wanny) i w. c. Kuchnia stanowi największe pomieszczenie. Skupia ona wszelkie funkcje mieszkania poza spaniem i higieną. Warto zaznaczyć, że trzony kuchenne budowane są z okapami. Tylko w jednym przypadku powierzchnia mieszkalna wynosi 48 m2. W pozostałych natomiast wynosi od 60 do 83 m2. Program części gospodarczej jest bardzo skromny. Ogranicza się do obiektu inwentarskiego o powierzchni użytkowej 19-20 m2, a w trzech przypadkach przekracza 20 m2.

Tylko w jednym przypadku spotykamy piętrowy obiekt gospodarski o powierzchni użytkowej parteru 16,5 m2. Wielkość obiektów inwentarskich wynika zapewne z ograniczenia hodowli do własnych potrzeb. Zastanawiający jest natomiast brak stodół (promocja 3 w 1). Ale można wspomnieć, że chyba i w naszych warunkach małe gospodarstwa nie potrzebują stodół. Taki postulat wnosi np. M. Chowaniec w odniesieniu do gospodarstw o powierzchni do 2 ha. Z zamieszczonych w publikacji fotografii wynika, iż w zagrodzie występuje czasem jeszcze jeden obiekt budowlany, którego charakteru nie można bliżej scharakteryzować.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami