Blog

Okładzina z płyt cementowych zdjęcie nr 2
16.08.2018

Ręczne prace transportowe – BHP

W artykule znajdziesz:

Ręczne prace transportowe – BHP

Ręcznie prac transportowe to, zgodnie z definicją, każdy sposób transportowania oraz podtrzymywania ładunków, produktów lub materiałów przez jednego lub więcej pracowników (program na komputer). Obejmuje to także przemieszczenia ładunków, produktów i materiałów poprzez podnoszenie, unoszenie, pchanie, układanie, przenoszenie, ciągnięcie, przetaczanie, przesuwanie lub przewożenie. Prace dorywcze to według definicji ręczne przemieszczanie materiałów, ładunków lub przedmiotów z częstotliwością nie większą niż 4 razy na godzinę, przy czym czas wykonywania tych prac nie może przekraczać 4 godzin na dobę (program na telefon).
Podczas ręcznych prac transportowych wykorzystywany jest sprzęt pomocniczy, czyli środki, których zadaniem jest ograniczenia uciążliwości oraz zagrożeń wynikających z ręcznego przemieszczania materiałów, ładunków czy przedmiotów. Sprzęt ten ma także ułatwić wykonywanie tych czynności (program na egzamin ustny).

Sprzęt pomocniczy

Okładzina z płyt cementowych zdjęcie nr 3
Ręczne prace transportowe – BHP

Do sprzętu pomocniczego zalicza się liny, pasy, łańcuchy, dźwignie, zawiesia, rolki, chwytaki, nosze, kleszcze, uchwyty, legary, kosze, ręczne wciągarki i wagoniki, taczki i wózki, krążki i wielokrążki linowe oraz przestawne pochylnie (promocja 3 w 1).
Pracodawca jest zobowiązany do zastosowania odpowiednich rozwiązań organizacyjnych oraz technicznych, pozwalających na całkowite wyeliminowanie ręcznych prac transportowych. Ponadto mu on prawidłowo oceniać ryzyko zawodowe, które występuje podczas wykonywania ręcznych prac transportowych (segregator). Kolejnym obowiązkiem pracodawcy jest ocena ryzyka zarówno podczas organizowania ręcznych prac transportowych, jak i po każdej zmianie organizacyjnej. Musi on także przeszkolić pracowników w zakresie prawidłowych metod wykonywanych tych prac. Obowiązkiem pracodawcy jest również zapewnienie pracownikom wszelkich informacji dotyczących przemieszczanego przedmiotu, a zwłaszcza jego masy oraz położenia środka ciężkości (opinie). Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy masa rozłożona jest nierównomiernie. Konieczne jest też poinformowanie pracowników o środkach bezpieczeństwa, które zapobiegają urazom, zwłaszcza kręgosłupa, a także o wymaganiach ergonomii.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Okładzina z płyt cementowych zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Okładzina z płyt cementowych zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Okładzina z płyt cementowych zdjęcie nr 8 Okładzina z płyt cementowych zdjęcie nr 9 Okładzina z płyt cementowych zdjęcie nr 10
Okładzina z płyt cementowych zdjęcie nr 11
Okładzina z płyt cementowych zdjęcie nr 12 Okładzina z płyt cementowych zdjęcie nr 13 Okładzina z płyt cementowych zdjęcie nr 14
Okładzina z płyt cementowych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Okładzina z płyt cementowych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Okładzina z płyt cementowych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami