Blog

Zmienność cech zdjęcie nr 2
26.07.2018

Ręczne prace transportowe – obowiązki pracodawcy

W artykule znajdziesz:

Ręczne prace transportowe – obowiązki pracodawcy


Bezpieczeństwo i higiena pracy przy wykonywaniu ręcznych prac transportowych są bardzo ważne. Pracodawca, który zleca pracownikom ich wykonywanie musi przestrzegać odpowiednich przepisów, jednak przede wszystkim powinien on w miarę możliwości eliminować tego rodzaju czynności. Polega to na ich zstępowaniu urządzeniami technicznymi, np. taśmociągami, wózkami widłowymi czy mechanicznymi chwytakami. Sprzęt ten pozwala uniknąć takich czynności jak unoszenie, przenoszenie, pchanie itp. przedmiotów, materiałów czy towarów. W przypadku, gdy ręcznych prac transportowych nie można uniknąć, pracodawca powinien przeprowadzić samodzielnie lub zlecić wykonanie oceny ryzyka tego rodzaju prac. Porady specjalistów należy zasięgnąć zwłaszcza wtedy, gdy przemieszczenia ładunków odbywa się w tzw. trudnych warunkach środowiskowych.
Ocena ryzyka polega na zidentyfikowaniu zagrożeń, oszacowaniu prawdopodobieństwa wystąpienia zdarzeń niepożądanych oraz przewidzeniu następstw tego rodzaju zdarzeń. Ponadto konieczne jest zaplanowanie oraz wdrożenie skutecznych środków profilaktycznych, których zdaniem jest ograniczenie ryzyka i niedopuszczenie do następnych zagrożeń. Pracodawca jest również zobowiązany do zmniejszenia ryzyka zawodowego związanego z ręcznymi pracami transportowymi poprzez uwzględnienie zasad ergonomii, ograniczenie długotrwałego wysiłku fizycznego, ograniczenie do minimum odległości, na które przedmioty przemieszczane są ręcznie, wykluczenie nadmiernego obciążenia układ mięśniowo-szkieletowego pracownika wywołanego pracą w wymuszonej pozycji.
Pracodawca zobowiązany jest do przeszkolenia pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych oraz do zapewnienia pracownikom wszystkich niezbędnych informacji o transportowanym przedmiocie, a zwłaszcza jego masie czy środku ciężkości. Musi on też poinformować pracowników o wynikach oceny ryzyka zawodowego. W przypadku, gdy niemożliwe jest wykonywanie pracy w sposób prawidłowy i niestwarzający zagrożeń, pracodawca musi wstrzymać prace.

Najnowsze wpisy

03.10.2024
Zmienność cech zdjęcie nr 3
Praktyka zawodowa uprawnienia budowlane

Aby praktyka zawodowa była ograniczona do uprawnień wykonawczych, działania kierownicze powinny obejmować szczegółowe wymagania. Menedżer funkcji odgrywa kluczową rolę w…

23.07.2024
Zmienność cech zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

Zmienność cech zdjęcie nr 7 Zmienność cech zdjęcie nr 8 Zmienność cech zdjęcie nr 9
Zmienność cech zdjęcie nr 10
Zmienność cech zdjęcie nr 11 Zmienność cech zdjęcie nr 12 Zmienność cech zdjęcie nr 13
Zmienność cech zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zmienność cech zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zmienność cech zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami