Blog

Rejon budownictwa uprawnienia budowlane
W artykule znajdziesz:
Rejon budownictwa uprawnienia budowlane

Produkcja poszczególnych typów elementów odbywała się na zamówienie inwestorów danego rejonu budownictwa (program uprawnienia budowlane na komputer). Zmiany programu produkcyjnego wytworni mogą odbywać się w szerokim zakresie i dotyczyć zarówno rodzaju poszczególnych grup asortymentowych, jak i proporcji pomiędzy nimi.
Zmienność proporcji pomiędzy grupami asortymentowymi powodowana jest różnym układem budynków. Zmiany rodzaju grup asortymentowych występują w praktyce w ograniczonych przedziałach. Wahania w proporcjach między poszczególnymi asortymentowymi grupami rozwiązywane są przez wykorzystanie rezerw w wydajnościach poszczególnych linii lub stanowisk produkcyjnych oraz przez wprowadzenie do produkcji form rezerwowych dla danej linii, wreszcie przez niezbędne zmiany organizacyjne i ustalenie programu produkcji, składowania i odbioru odpowiednio do aktualnych potrzeb (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W systemie W-70 podobnie jak i w dwu pozostałych systemach przewidziano cały zespół środków zmierzających do osiągnięcia wysokiej jakości elementów i możliwie maksymalnego stopnia ich wykończenia.
Wysoką jakość elementów mają zapewnić:
- utrzymanie odchyłek wymiarowych w granicach założonych, zmniejszonych w stosunku do dopuszczalnych odchyłek w stosowanych dotychczas rozwiązaniach wielkopłytowych (np. odchyłki w płytach stropowych nie mogą przekraczać w grubości ±1,5 mm, w szerokości i wysokości ± 2,5 mm, w długości ± 3 i ± 5 mm) (uprawnienia budowlane),
- utrzymanie wysokiej jednorodności betonu.
Wysoki stopień wykończenia uzyskiwany jest przez:
- osadzenie w prefabrykatach oszklonej i pomalowanej stolarki, podokienników, elementów blacharskich, wkładów osłon i ościeżnic (program egzamin ustny),
- wykonanie kabin sanitarnych z pełnym wyposażeniem instalacyjnym i użytkowym, z ułożoną podłogą z terakoty, malowaniem itp.,
- wykonanie faktur zewnętrznych oraz wypraw wewnętrznych elementów,
- pokrycie elementów klatki schodowej, płyt loggiowych i podokienników szlifowaną warstwą lastrykową.
W tym celu zakład prefabrykacji zaopatrywany jest w specjalne masy szpachlowe przystosowane do nakładania na gorące i wilgotne elementy (bezpośrednio po rozformowaniu) oraz półprefabrykaty i materiały budowlane, jak stolarka, instalacje kabin, wyprodukowane w specjalizowanych wytwórniach (opinie o programie).
Utrzymanie niezbędnej wytrzymałości, jednorodności i geometrii elementów wygama poza zastosowaniem form o odpowiedniej konstrukcji i sztywności - wprowadzenia zaostrzonej kontroli produkcji. Sama kontrola gotowego wyrobu nie wystarcza i musi tu być stosowane działanie zapobiegawcze obejmujące:
- kontrolę form i podkładów przed ich wprowadzeniem do produkcji,
- kontrolę urządzeń mechanicznych linii produkcyjnych,
- kontrolę stosowanych materiałów (segregator aktów prawnych).
Fabryka domów w systemie otwartym
Fabryki domów W-70 mają za zadanie produkcję kompletów elementów żelbetowych i betonowych, wybranych z katalogu. Zaprojektowane one zostały na produkcję 12 tys. izb rocznie, jako wytwórnie stacjonarne, stałe, o wysoko zmechanizowanych liniach produkcyjnych.
Fabryki realizowane są w 3 wersjach, z których podstawowa wersja I nastawiona jest na produkcję kompletu elementów ze ścianami zewnętrznymi osłonowymi z betonu komórkowego, wersja II - na produkcję kompletu elementów ze ścianami zewnętrznymi wielowarstwowymi, wreszcie wersja III - na produkcję kompletu elementów bez ścian osłonowych. Różnica pomiędzy wersjami II i I polega na tym, że w oddziale produkującym ściany osłonowe zainstalowane są inne urządzenia mechaniczne. W wersji III brak jest jednej nawy produkcyjnej, jednej nawy pomocniczej budynku głównego oraz jednej nawy składu gotowych wyrobów (promocja 3 w 1).
Fabryka przeznaczona dla wersji I i II składa się z 5 naw jednokondygnacjowych, mieszczących podstawowe oddziały produkcyjne oraz z 2 naw pomocniczych (niższych) dwukondygnacyjnych o rozpiętości 12 m (między nawami 2 i 3 oraz 4 i 5), w których usytuowane są:
- na parterze - magazyny materiałów wykończeniowych i wbudowywanych,
- na piętrze - oddziały montażu gotowych zbrojeń z półfabrykatów zbrojeniowych oraz inne akcesoria.
Magazyny form i warsztaty mieszczą się w przybudówkach, czołowej i bocznej, przylegających bezpośrednio do naw budynku produkcyjnego (za nawą 1, od strony składu kruszyw).
Wszystkie nawy produkcyjne z przybudówkami umieszczone są w jednym bloku, usytuowanym w części środkowej terenu fabryki. Oddział przygotowania mieszanki betonowej wraz z silosami umieszczono tuż przy narożu nawy 1 i połączono go bezpośrednio z hałdą kruszyw i magazynem cementu. Wydzielono również z hal produkcyjnych oddział siatek i szkieletów zbrojeniowych (między blokiem produkcyjnym i hałdą kruszyw) i połączono go bezpośrednio z magazynem stali. W wyniku tego rodzaju usytuowania do budynku głównego wprowadzane są materiały wyłącznie w postaci półproduktów i półprefabrykatów, co znacznie zmniejsza i upraszcza transport.
Po lewej stronie budynku usytuowano plac składowy gotowych wyrobów. Gotowe elementy wywożone z hal dostarczane są pod zasięg suwnic zainstalowanych na placu składowym. Elementy kabin sanitarnych i ścian osłonowych magazynowane są na placu składowym pod zadaszeniem (między pierwszymi trzema rzędami słupów estakady).
Teren fabryki domów stanowi prostokąt 408 X 325 m [85], a cała powierzchnia wraz z terenem koniecznym dla rozwinięcia torów bocznicy wynosi 15,4 ha. Doprowadzona droga dojazdowa oraz bocznica zapewniają dogodną dostawę materiałów i wysyłkę prefabrykatów.
Usytuowanie składów podstawowych surowców zapewnia podawanie surowców do hal produkcyjnych z bezpośredniej bliskości, co zmniejsza do minimum drogę ich transportu.
Głównymi zaletami takiego zblokowanego układu są:
- skrócenie do minimum transportu wewnątrzzakładowego,
- bliskie położenie odbioru energii cieplnej, elektrycznej, sprężonego powietrza i wody, co umożliwia ekonomiczny układ tych instalacji,
- zastosowanie różnych wysokości hal produkcyjnych i pomocniczych, co stwarza dogodne warunki do prawidłowego oświetlenia i wentylacji oraz do wydatnego zmniejszenia natężenia hałasu.
Roczna produkcja fabryki, konieczna do wykonania 12 000 izb, wynosi: 118 000 m3 prefabrykatów w I wersji, 113 000 m3 - w II wersji. Fabryki wykonane w III wersji mają moc produkcyjną 93 000 m3. Udział procentowy poszczególnych rodzajów prefabrykatów w produkcji ogólnej wynosi: elementów na stropy ok. 36, 37 i 45%, na ściany wewnętrzne - ok. 18, 19 i 23%, na ściany zewnętrzne - ok. 21 i 18% oraz na ściany szczytowe - ok. 7,5; 7,7 i 9,4%.
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32