Blog

Wiele pytań dotyczyło praktyki zawodowej zdjęcie nr 2
04.02.2019

Rękojmia na roboty budowlane – przepisy

W artykule znajdziesz:

Rękojmia na roboty budowlane – przepisy

Zarówno prawa, jak i obowiązki sprzedawcy i konsumenta, również w kwestiach związanych z robotami budowlanymi, reguluje Kodeks cywilny. Związane z rękojmią przepisy zostały znacznie zmodyfikowane 25 grudnia 2014 roku (program na komputer). To właśnie wtedy wydłużono okresy odpowiedzialności z tytułu rękojmi. Według paragrafu 1. art. 568 Kodeksu cywilnego sprzedawca odpowiada za wady fizyczne, jeśli zostały one stwierdzone przed upływem 2 lat – poprzednio był to rok (program na telefon). Jeśli zaś chodzi o wady nieruchomości to odpowiedzialność istnieje do 5 lat od momentu wydania rzeczy nabywcy, czyli inwestorowi zlecającemu budowę domu – wcześniej były to 3 lata (program na egzamin ustny). Co więcej, nowelizacja Kodeksu cywilnego rozszerzyła zakres definicji wady fizycznej, która stanowi postawę do roszczeń inwestora z tytułu rękojmi.

Umowa o roboty budowlane

Wiele pytań dotyczyło praktyki zawodowej zdjęcie nr 3Zgodnie z art. 5561 Kodeksu cywilnego za wadę uznaje się niezgodność rzeczy sprzedanej z umową (promocja 3 w 1). W przepisach podano, że rzecz jest niezgodna z umową, jeśli:
• nie ma właściwości, które powinna mieć ze względu na oznaczony w umowie cel lub cel, który wynika z okoliczności lub przeznaczenia,
• nie właściwości, o których kupujący został zapewniony przez sprzedającego, np. poprzez przedstawienie wzoru lub ulotki,
• kupujący otrzymał ją w stanie niepełnym,
• nie nadaje się do celu, o jakim kupujący informował sprzedawcę podczas zawierania umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżeń co do planowanego przeznaczenia danej rzeczy (segregator).
W artykule 5561 Kodeksu cywilnego zaznaczono, że rzecz jest wadliwa także wtedy, gdy zostanie nieprawidłowo zamontowana i uruchomiona, nawet jeśli inwestor zrobił wszystko samodzielnie i trzymając się instrukcji, otrzymanej od sprzedawcy. Artykuł 557 zastrzega jednak, że wykonawca lub sprzedawca może być zwolniony od odpowiedzialności wynikającej z rękojmi, jeśli inwestor lub kupujący wiedział o wadzie w momencie podpisywania umowy (opinie). W przypadku robót budowlanych pod uwagę brana jest umowa o roboty budowlane, przy czym nie ma znaczenia czy chodzi o budowę, przebudowę, rozbudowę czy remont.

Najnowsze wpisy

04.11.2024
Wiele pytań dotyczyło praktyki zawodowej zdjęcie nr 4
Co należy rozumieć przez tymczasowy obiekt budowlany?

Tymczasowy obiekt budowlany do pojęcia z zakresu polskiego prawa budowlanego, udostępniony obiekt przeznaczony do użytku przez czas lub moment wykonania…

22.10.2024
Wiele pytań dotyczyło praktyki zawodowej zdjęcie nr 5
Co należy rozumieć przez obiekt budowlany?

Zgodnie z polskim prawem budowlanym, obiekt budowlany to podstawowa jednostka konstrukcyjna. Definicja ta obejmuje trzy główne kategorie. Obiekty budowlane mają…

Wiele pytań dotyczyło praktyki zawodowej zdjęcie nr 8 Wiele pytań dotyczyło praktyki zawodowej zdjęcie nr 9 Wiele pytań dotyczyło praktyki zawodowej zdjęcie nr 10
Wiele pytań dotyczyło praktyki zawodowej zdjęcie nr 11
Wiele pytań dotyczyło praktyki zawodowej zdjęcie nr 12 Wiele pytań dotyczyło praktyki zawodowej zdjęcie nr 13 Wiele pytań dotyczyło praktyki zawodowej zdjęcie nr 14
Wiele pytań dotyczyło praktyki zawodowej zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wiele pytań dotyczyło praktyki zawodowej zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wiele pytań dotyczyło praktyki zawodowej zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami