Blog

Przedziały ufności zdjęcie nr 2
07.09.2018

Rękojmia wiary publicznej – co to jest?

W artykule znajdziesz:

Rękojmia wiary publicznej – co to jest?

Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych jest uregulowana ustawą z 1982 roku, zgodnie z którą „W razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym, treść księgi rozstrzyga na korzyść tego, kto przez czynność prawną z osobą uprawnioną według treści księgi nabył własność lub inne prawo rzeczowe (rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych)” (program na komputer). Zgodnie z tym przepisem przyjmuje się założenie, że stan prawny danej nieruchomości, który opisany jest w jej księdze wieczystej, odpowiada rzeczywistemu stanowi prawnemu. Niestety nie zawsze tak jest i prawdopodobnie nigdy tak nie będzie (program na telefon).

Bezpieczeństwo obrotu prawnego

Przedziały ufności zdjęcie nr 3
Rękojmia wiary publicznej – co to jest?

W większości przypadków stan prawny nieruchomości zgadza się z tym, co zapisane jest w księgach wieczystych (program na egzamin ustny). W przypadku, gdy tak nie jest, to pierwszeństwo ma stan prawny zwarty w księdze. Osoba, która dokonała czynności prawnych na podstawie księgi wieczystej, nie ponosi konsekwencji związanych z tym, że stan rzeczywisty jest inny – dotyczy to np. sytuacji, gdy rzeczywistym właścicielem jest nie ta osoba, która została wpisana do księgi wieczystej (promocja 3 w 1). Regulacja ta zwiększa bezpieczeństwo obrotu prawnego. Wynika to z faktu, że potencjalny nabywca nie jest w stanie poznać wszystkich faktów związanych z daną nieruchomością (segregator).
Ustawodawca nałożył więc na właściciela lub wieczystego użytkownika nieruchomości obowiązek zadbania o to, aby wszystkie istotne informacje znalazły się w księdze wieczystej Wszelkie nieprzyjemne skutki innego stanu rzeczy ponosi właśnie ta osoba (opinie). Oznacza to, że osoba, która nabyła nieruchomość kierując się zapisami w księdze wieczystej, jest chroniona przez prawo, nawet jeśli zawarte w księdze dane nie odzwierciedlają stanu rzeczywistego. Należy przy tym pamiętać, że rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych nie działa w przypadku nieodpłatnych rozporządzeń, czyli np. darowizn, a także rozporządzeń dokonanych na rzecz nabywcy, który działa w złej wierze. Rękojmia nie obowiązuje również przypadku prawa dożywocia, służebności czy innych praw obciążających nieruchomość z mocy ustawy.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Przedziały ufności zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Przedziały ufności zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Przedziały ufności zdjęcie nr 8 Przedziały ufności zdjęcie nr 9 Przedziały ufności zdjęcie nr 10
Przedziały ufności zdjęcie nr 11
Przedziały ufności zdjęcie nr 12 Przedziały ufności zdjęcie nr 13 Przedziały ufności zdjęcie nr 14
Przedziały ufności zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Przedziały ufności zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Przedziały ufności zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami