Blog

Wiązka światła zdjęcie nr 2
17.05.2023

Remont pompy

W artykule znajdziesz:

Wiązka światła zdjęcie nr 3
Remont pompy

W przypadku pompowni o znacznym zagłębieniu wyposażonych w zespoły pompowe z silnikami o niskim napięciu i pompowni o średnicy króćca ssawnego do 200 mm dopuszcza się ustawienie zespołów pompowych wzdłuż ścian hali pomp w odległości nie mniejszej niż 0,7 m, przy zachowaniu wcześniej omówionych warunków (program uprawnienia budowlane na komputer).

Każdy zespół pompowy należy ustawiać na oddzielnym fundamencie, oddzielonym od budynku pompowni tak, aby drgania fundamentu nie były przekazywane na budynek pompowni. Wysokość fundamentów powinna zapewniać położenie wału pomp co najmniej 0,6 m ponad posadzką hali pomp (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Dobór rodzaju i liczby pomp pracujących należy ustalać na podstawie wymaganej wydajności i wysokości podnoszenia oraz w oparciu o charakterystyki pomp podane przez wytwórcę. Oprócz pomp pracujących należy przewidzieć pompy rezerwowe w ilości zależnej od liczby pomp pracujących i rodzaju ścieków, zgodnie z wytycznymi (uprawnienia budowlane).

Dla każdej z pomp należy projektować oddzielny przewód ssawny. Układa się go ze spadkiem nie mniejszym od 5% w kierunku od pompy do zbiornika czerpalnego. Jeżeli pompy pracują jako zalane, przewód ssawny zaopatruje się w zasuwę zamykaną w okresie przeglądu czy remontu pompy. Zasady rozmieszczania rurociągów ssawnych w zbiorniku czerpalnym (program egzamin ustny).

Przebieg przewodów ssawnych powinien zapewnić uzyskanie jak najmniejszych oporów hydraulicznych. Średnice przewodów ssawnych należy dobierać tak, ażeby prędkość przepływu ścieków w tych przewodach mieściła się w granicach 0,7 m/s H-1,5 m/s.

Układy połączeń poszczególnych przewodów

Układy połączeń poszczególnych przewodów tłocznych ze zbiorczymi rurociągami tłocznymi oraz rozmieszczenie zaworów zwrotnych i zasuw na przewodach tłocznych powinny zapewnić możliwość wyłączania każdej z pomp bez powodowania przerw w pracy pozostałych pomp. Schematy różnych połączeń przewodów tłocznych. Przewody tłoczne muszą być umocowane do ścian lub stropu pompowni lub też ułożone tak na podłodze, ażeby obciążenia od nich nie były przenoszone na pompę (opinie o programie).

Średnice przewodów tłocznych wewnątrz budynku pompowni należy projektować tak, by prędkość przepływu ścieków w przewodach wynosiła 1,0-U2,5 m/s. Liczba przewodów tłocznych odprowadzających ścieki z pompowni nie powinna być mniejsza niż 2. Przewody tłoczne w przypadku uszkodzenia jednego z nich powinny zapewnić przesyłanie ścieków w ilości równej co najmniej 70% obliczeniowej wydajności pompowni. W przypadkach specjalnie uzasadnionych dopuszcza się stosowanie jednego przewodu tłocznego. Prędkość przepływu ścieków w przewodach tłocznych zewnętrznych nie może być mniejsza niz 0,7 m/s (segregator aktów prawnych).

Na przewodzie tłocznym bezpośrednio przy pompie należy przewidzieć manometr. W przypadku pompy pracującej w układzie ssąco-tłoczącym należy przewidzieć również manometr na przewodzie ssawnym. Przewody należy układać w kanałach lub galeriach, a tylko w specjalnie trudnych warunkach gruntowych oraz w bardzo małych pompowniach można układać rurociągi po wierzchu podłogi. Przewody ssawne i tłoczne najczęściej wykonuje się z rur stalowych, rzadziej z rur żeliwnych.

Najmniejsze pompownie ścieków obsługują zazwyczaj pojedyncze budynki lub inne pojedyncze obiekty bądź też grupy budynków ukształtowanych w formie ośrodków mieszkaniowych lub osiedli mieszkaniowych. W wielu krajach przedstawiają one sobą zestawy prefabrykowane dostarczane na miejsce przeznaczenia w komplecie (promocja 3 w 1). Przykład takiego rozwiązania, wg rozwiązania firmy Yeomans. Pompownia ta składa się z metalowego zbiornika czerpalnego, wewnątrz którego umieszczona jest pompa o wale pionowym.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wiązka światła zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wiązka światła zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wiązka światła zdjęcie nr 8 Wiązka światła zdjęcie nr 9 Wiązka światła zdjęcie nr 10
Wiązka światła zdjęcie nr 11
Wiązka światła zdjęcie nr 12 Wiązka światła zdjęcie nr 13 Wiązka światła zdjęcie nr 14
Wiązka światła zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wiązka światła zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wiązka światła zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami