Blog

17.12.2020

Roboty górnicze

W artykule znajdziesz:

Roboty górnicze

Roboty górnicze

W stanie płynnym występują w ziemi: ropa i wody mineralne. Ich eskploatacja jest również prowadzona za pomocą odwiertów.
W stanie stałym występują: torf, węgiel brunatny, węgiel kamienny, rudy, sole, kopaliny chemiczne, ceramiczne i budowlane (program uprawnienia budowlane na komputer). Z wyjątkiem soli i siarki, które mogą być wydobywane metodą ługowania lub parowania za pomocą odwiertów, wszystkie kopaliny stale są wydobywane metodami górniczymi naziemnymi lub metodami górniczymi podziemnymi.

Roboty górnicze dzielą się na:
a) udostępniające złoże, tj. obejmujące wykonanie szybów, przecznic lub przekopów i szybików upadowych,
b) przygotowujące złoże do wydobycia kopaliny w nim zawartej,
c) wydobywcze, a więc polegające na eksploatacji przygotowanego złoża (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zespół robót górniczych, rozmieszczony na wyodrębnionym obszarze górniczym, wyposażony w urządzenia mechaniczne i elektryczne do urabiania, ładowania i transportu skal, materiałów i ludzi, podsadzania, odwadniania, wentylacji i oświetlania wyrobisk, łącznie z urządzeniami wyciągowymi, przeróbczymi i składowymi oraz obiektami pomocniczymi i socjalno-bytowymi, rozmieszczonymi na powierzchni obszaru górniczego, tworzy zakład górniczy, zwany kopalnią.
W ramach podstawowego schematu technologicznego głębinowej kopalni węgla dokonano podziału technologicznego obiektów na grupy (uprawnienia budowlane).

Wyróżniono 10 grup obiektów:
a) szyby i szybiki,
b) przekopy i chodniki kamienne,
c) chodniki kamienno-węglowe i węglowe,
d) ściany z podsadzką suchą,
e) ściany z podsadzką hydrauliczną,
f) ściany z zawałem,
g) pola zabierakowe i komorowe,
h) wyrobiska pomocnicze,
i) powierzchnia kopalni właściwej,
j) teren poza kopalnią właściwą (program egzamin ustny).

W obrębie trzech pierwszych grup obiekty podzielono na podstawie ich właściwości górniczych oraz na podstawie funkcji technologicznych jaką te wyrobiska pełnią w procesie produkcyjnym. Wyróżniono np. szyby wydobywcze
główne i pomocnicze, szybiki ślepe zsypne, przekopy wodne i rurowe, chodniki kamienno-węglowe odstawcze itp.

Główne budowle naziemne

Dla ścian oraz dla zabierek i komór, tj. dla grup 4, 5, 6 i 7, podział oparto na pewnych charakterystycznych cechach górniczych lub cechach wyposażenia, które mają istotny wpływ na przebieg technologicznego procesu produkcyjnego i na wyniki pracy kopalń (opinie o programie). Uwzględniono tutaj np. sposób wykonywania podsadzki suchej, kierunek eksploatacji ścian zawałowych, liczbę warstw przy eksploatacji z podsadzką hydrauliczną itp.
Należy podkreślić, że w przedstawionym podziale wyrobiskiem eksploatacyjnym w grupie 7 nie jest pojedyncza zabierka lub komora, lecz „pole pochylniane” lub „pole chodnikowe”, tzn. zespół zabierek lub komór obsługiwanych wspólną pochylnią bądź chodnikiem, a stanowiących jako całość - część schematu technologicznego kopalni węgla.

Podział „wyrobisk pomocniczych” w grupie 8 wynika z potrzeby wyodrębnienia różnych pomocniczych obiektów dołowych. Przez główne budowle rozumie się budowle ciągu produkcyjnego: wieże szybowe z urządzeniami wyciągowymi, nadszybia i zakłady przeróbki mechanicznej a ponadto stacje kopalniane oraz budynki zespołu socjalnego (łaźnie, lampownie). Są to budowle decydujące na równi z podziemiem o produkcyjnej mocy kopalni (segregator aktów prawnych).

Po stronie dołu elementami powiązań są:
- szyby - ich liczba, lokalizacja i przekrój,
- urządzenia wyciągowe, przewody (w szybach),
- liczba zjeżdżających pracowników, ilość wydobywanego węgla i kamienia, opuszczanych materiałów (w tym materiałów podsadzkowych), ilość doprowadzanego powietrza, energii i wody,
- rozkład powyższych transportów w ciągu dnia.

Elementami powiązań zewnętrznych na powierzchni są odpowiednio: trasy dróg dojazdowych i bocznic, rurociągi, linie zasilające itp., połączenia z zakładami współpracującymi, produkcji ubocznej i pomocniczej.
Odpowiednio dane wymienione wyżej w punktach b, c i d stanowią elementy dotyczące środków transportu mas i organizacji robót (promocja 3 w 1).

Do powiązań zewnętrznych należy również zaliczyć wielkość terenu zajętego lub przewidywanego do zajęcia przez zakład, choć czynnik ten wychodzi poza pojęcie elementów komunikacji.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami