Blog

26.07.2021

Roboty izolacyjne

W artykule znajdziesz:

Roboty izolacyjne

Roboty izolacyjne

Roboty izolacyjne wykonano w sierpniu. Wodę gruntową, której poziom leżał 0,80 m ponad dnem wykopu, z łatwością odprowadzono, stosując powierzchniowy system odwodnienia wykopu. W listopadzie roboty były już tak dalece zaawansowane, że można było zaprzestać pompowania wody z wykopu (program uprawnienia budowlane na komputer).

W styczniu zdarzył się wypadek pęknięcia rury wodociągowej w piwnicy i kotłownia została zalana wodą. Podejrzewano, że przyczyną przedostania się wody do podziemi było uszkodzenie izolacji na skutek wypłukania w niektórych miejscach gruntu spod fundamentów, co spowodowało oderwanie się w tych miejscach podłoża wraz z izolacją od spodu stopy fundamentowej.
W maju wykonano zewnątrz budynku przy ścianie szyb, odpompowano wodę i stwierdzono, że jakość izolacji na ścianie nie budzi zastrzeżeń. Po zaprzestaniu pompowania wody z szybu woda zaskórna utrzymywała się na poziomie o 1,60 m powyżej izolacji posadzki. Po wypompowaniu wody z podziemi woda już więcej nie napływała, co świadczyło o tym, że izolacja do poziomu 1,60 m jest wodoszczelna i spełnia swoje zadanie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Z kolei nasunęło to przypuszczenie, że w zimie woda dostawała się do podziemi przez niezaizolowane ściany ponad izolacją, co świadczyło o tym, że poziom wody zaskórnej znacznie się podwyższył w porównaniu z założonym poziomem przy ustalaniu zasięgu izolacji. Przypuszczenie to było zupełnie prawdopodobne, ponieważ w okresie tym tajały obfite opady śnieżne i pękła rura wodociągowa, która dodatkowo nasyciła grunt wodą (uprawnienia budowlane). Ponieważ analogiczne spiętrzenie wody zaskórnej mogło się powtórzyć, należało uzupełnić izolację wodoszczelną do poziomu powierzchni terenu.

Rozwiązanie takie byłoby bardzo kosztowne ze względu na istnienie szybów okien piwnicznych, umieszczonych poniżej poziomu terenu. Inne rozwiązanie polegało na zainstalowaniu w kotłowni pompy, która mogłaby w razie potrzeby wodę odpompowywać. Wybrano to drugie rozwiązanie. Praktyka wykazała, że istotnie pompa okazała się niezbędną w okresie większych opadów atmosferycznych, podczas których woda zaskórna piętrzyła się ponad poziomem izolacji i przedostawała się do podziemi.

Izolacja wodoszczelna

Przytoczony przypadek wyraźnie świadczy o tym, że budowle zachowują się jednakowo bez względu na to, czy woda wywierająca parcie jest wodą gruntową, czy też zaskórną, działającą nawet przez bardzo krótki okres czasu. Stąd wniosek, że budowla taka powinna być zabezpieczona przed skutkami działania parcia wody, bez względu na jej pochodzenie (program egzamin ustny).
Na pewnym budynku użyteczności publicznej wykonano taras. Na konstrukcji stropu ułożono warstwę izolacji termicznej i następnie warstwę betonu wyrównawczego (z 3-procentowym spadkiem), który służył jako podłoże pod izolację wodoszczelną. Izolacja ta składała się z trzech warstw papy asfaltowej na lepiku (opinie o programie).

Na izolacji wodoszczelnej ułożono warstwę ochronną oraz posadzkę o łącznej grubości 7 cm, którą podzielono szczelinami dylatacyjnymi w obu kierunkach w odstępach 1,5 m. Szczeliny zalano masą bitumiczną zalewową w ten sposób, że sięgała ona do warstwy izolacji wodoszczelnej. W okresie pierwszej zimy posadzka i warstwa ochronna zostały zniszczone. Przyczyną zniszczenia był brak odpływu wody opadowej, która po przesączeniu się przez posadzkę nie miała możliwości spływania po izolacji, gdyż wskutek wypełnienia szczelin dylatacyjnych masą zalewową bitumiczną utworzył się na powierzchni izolacji szereg zbiorników, w których gromadziła się woda. Wodą tą nasiąkał beton warstwy ochronnej i posadzki, co sprzyjało niszczącemu działaniu mrozu na posadzkę (segregator aktów prawnych).

Natomiast uszkodzenia w izolacji wodoszczelnej nie zaobserwowano. Zniszczoną posadzkę i warstwę ochronną należało zastąpić nową. Szczeliny dylatacyjne wypełniono masą zalewową bitumiczną, dostatecznie przepuszczalną dla wody, składającą się z mieszaniny mączki wapienno-asfaltowej i emulsji bitumicznej na zimno z domieszką paździerzy lnianych. W pewnym budynku reprezentacyjnym w Warszawie wykonano izolację wodoszczelną tarasu przy zastosowaniu izolacji ciężkiej z wkładkami z juty impregnowanej i papy (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami