Blog
Roboty montażowe i wykończeniowe
W artykule znajdziesz:
Roboty montażowe i wykończeniowe
Roboty montażowe i wykończeniowe sprowadzają się do wykonania połączeń z sąsiednimi elementami, wypełnienia spoin i ich uszczelnienia, połączenia rurociągów itp. (uprawnienia budowlane). Ze względu na rozmiary i przeznaczenie elementy przestrzenne można sklasyfikować następująco:
— przestrzenne elementy sanitarne (zwane również kabinami sanitarnymi),
— przestrzenne elementy izbowe (obejmujące jedną lub dwie izby) (program na telefon),
— przestrzenne elementy mieszkaniowe (obejmujące całe mieszkania),
— przestrzenne klatki schodowe (program na komputer).
Rozróżnia się elementy przestrzenne konstrukcyjne nośne lub też tylko samonośne, wsparte na szkieletowej konstrukcji nośnej. Wreszcie z punktu widzenia konstrukcyjno-technologicznego prefabrykaty przestrzenne mogą posiadać budowę monolityczną lub być składane z prefabrykatów płaskich.
W ZSRR najmniejsze prefabrykaty przestrzenne, tj. elementy sanitarne, wykonuje się o powierzchni w rzucę 3,2-h7,0 m2, elementy izbowe lub elementy klatek schodowych o powierzchni 9,0-f- 18 m2, elementy mieszkaniowe o długości równej szerokości budynku o powierzchni 25-f-30 m2 (program egzamin ustny).
Prefabrykaty przestrzenne
Prefabrykaty przestrzenne opierają się na ryglach szkieletu, przy czym słupy szkieletu mogą być o wysokości 1, 3 lub 4 kondygnacji.
Z punktu widzenia wykorzystania sprzętu montażowego układy mieszane są mniej ekonomiczne, ze względu na dużą różnicę ciężarów składowych elementów przestrzennych i płyt, co pociąga za sobą duży procent niewykorzystania mocy sprzętu. Poza tym układy te wymagają na budowie bez porównania większej ilości robót wykończeniowych, szczególnie w pomieszczeniach przykrywanych płytami, niż układy jednolite. Natomiast ujemną cechą układów jednolitych jest konieczność stosowania podwójnych ścianek działowych wytwarzanych przez stykające się elementy przestrzenne (opinie o programie).
Budowniczowie radzieccy uważają, że najlepszymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi z elementów przestrzennych nośnych jest rozmieszczenie ich w układach rzędowych w pionie z możliwością stosowania układów mijankowych. Dla uzyskania miejsca dla szybów sanitarnych i technicznych elementy izbowe stosowane są również w układach rozsuniętych (segregator aktów prawnych).
Elementy samonośne stosuje się raczej do budynków wysokich, szczególnie przy użyciu materiałów lekkich na ściany i stropy.
Wymiary elementów o wielkości pokoju kształtują się zazwyczaj jak następuje: długość l 5,3 m, szerokość b 3,5 m, wysokość h = 2,65-1- -f-2,80 m (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32