Blog

Płaszcz przykrywy zdjęcie nr 2
24.03.2020

Roboty murowe

W artykule znajdziesz:

Roboty murowe

 

Płaszcz przykrywy zdjęcie nr 3
Roboty murowe

Roboty murowe powinny być wykonywane zgodnie z zatwierdzoną dokumentacją projektowo-kosztorysową (program uprawnienia budowlane na komputer). W przypadku ujawnienia błędów w dokumentacji lub powstania okoliczności zmuszających do odstępstwa od projektu, decyzję o dalszym sposobie prowadzenia robót wydaje inspektor nadzoru.
Materiały używane do robót murowych powinny odpowiadać warunkom technicznym. Cegła oraz elementy układane na zaprawie powinny być wolne od zanieczyszczeń i kurzu. Cegłę oraz elementy porowate suche należy przed wbudowaniem nawilżyć wodą (program uprawnienia budowlane na ANDROID). 

Mury należy układać warstwami, z przestrzeganiem prawideł wiązania, grubości spoin oraz zachowaniem pionu i poziomu. Mury powinny być wznoszone możliwie równomiernie na całej długości. Różnica poziomu poszczególnych części muru w trakcie wykonywania budynku nie może przekraczać 4 m dla murów z cegły i 3 m dla murów z bloków i pustaków, przy czym w miejscu połączenia murów wznoszonych niejednocześnie należy zostawiać strzępia zazębione końcowe (uprawnienia budowlane).

W przypadku gdy zachodzi konieczność zastosowania większej różnicy poziomów, niż podano wyżej, należy zostawić strzępia uciekające lub stosować przerwy dylatacyjne.

 Przy murach licowanych licówką o wymiarach cegły lub o wymiarach umożliwiających konstrukcyjne związanie z murem, warstwa licowa powinna być murowana łącznie z całością muru na tej samej zaprawie.

 Najkrótszy okres czasu od rozpoczęcia muru dolnej kondygnacji do rozpoczęcia na tym samym odcinku robót muru następnej kondygnacji zależny jest od rodzaju zaprawy i wysokości muru dolnej kondygnacji.
Wnęki i bruzdy instalacyjne powinno się wykonywać jednocześnie ze wznoszonym murem (program egzamin ustny).

Podmurowanie istniejących fundamentów


Podmurowanie istniejących fundamentów przy ich pogłębianiu należy wykonywać mijankowo odcinkami długości 1 + 1,25 m na zaprawie cementowej.
W zależności od rodzaju użytych do murowania elementów, należy przestrzegać wymagań (opinie o programie).

W murach zwykłych grubość spoin poziomych powinna wynosić 12 mm i nie może być większa niż 17 mm i mniejsza niż 10 mm. Spoiny pionowe powinny mieć grubość 10 mm i nie mogą być grubsze niż 15 mm i cieńsze niż 5 mm. Dla slupów o przekroju 0.3 m2 lub mniejszym, przenoszących obciążenia użytkowe, dopuszczalne odchyłki w grubości spoin należy zmniejszyć o połowę.

W murach zbrojonych poprzecznie grubość spoin, w których układa się zbrojenie, powinna być przynajmniej o 4 mm większa niż grubość zbrojenia przy zachowaniu jednak maksymalnej grubości spoiny 17 mm.

W murach nie przewidzianych do otynkowania bądź spoinowania spoiny w licu muru powinny być całkowicie wypełnione zaprawą (segregator aktów prawnych).

W murach nośnych przeznaczonych do otynkowania lub spoinowania spoiny pozostawia się nie wypełnione do głębokości 5-10 mm. Liczba cegieł połówkowych w murach nośnych niezbrojonych nie może przekraczać 15%, a w murach nośnych zbrojonych - 10°,, ilości cegły użytej w tych murach.

Dopuszcza się użycie połówek i cegieł ułamkowych w ilości do 50% w ścianach najwyższej kondygnacji, na poddaszu - z wyjątkiem murów ogniochronnych. w murach podokiennych i murach wypełniających. Nie wolno zastępować całych cegieł połówkami w filarach i słupach.

Połówki i cegły ułamkowe mogą być stosowane w tych konstrukcjach w ilościach niezbędnych do uzyskania prawidlowegp wiązania. Rodzaj i markę zaprawy należy stosować zgodnie z postanowieniami projektu. Grubość murów określa projekt (promocja 3 w 1).

Odchyłki w grubości muru dla murów pełnych o grubości ćwierć, pół i jednej cegły nie mogą przekraczać wielkości dopuszczalnych odchyłek od odpowiednich wymiarów cegły użytej do danego muru. Przy grubości muru ponad 1 cegłę dopuszczalna odchyłka dla murów pełnych wynosi ±10 mm, a dla murów szczelinowych ±15 mm.

Najnowsze wpisy

11.10.2024
Płaszcz przykrywy zdjęcie nr 4
Kierownik praktyk a patron praktyki zawodowej

W odniesieniu do uprawnień budowlanych, kluczowy wpływ na działanie kontrolera oraz praktyki patronackie pełnią różne funkcje. Kierownik praktyk to osoba,…

10.10.2024
Płaszcz przykrywy zdjęcie nr 5
Praktyka zawodowa w spółdzielni mieszkaniowej

Praktyka zawodowa w spółdzielni mieszkaniowej może być przydatna dla osób uzyskujących uprawnienia budowlane, w tym elektryczne, ale ważne jest, aby…

Płaszcz przykrywy zdjęcie nr 8 Płaszcz przykrywy zdjęcie nr 9 Płaszcz przykrywy zdjęcie nr 10
Płaszcz przykrywy zdjęcie nr 11
Płaszcz przykrywy zdjęcie nr 12 Płaszcz przykrywy zdjęcie nr 13 Płaszcz przykrywy zdjęcie nr 14
Płaszcz przykrywy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Płaszcz przykrywy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Płaszcz przykrywy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami