Blog
Rodzaj gruntu
W artykule znajdziesz:
Rodzaj gruntu
Przy siłowniach typu kanałowego względnie derywacyjno-ciśnieniowego, w opisie należy ująć teren znacznie większy, bo obejmujący budowlę piętrzącą, kanał lub trasę rurociągów lub sztolni oraz teren samej siłowni (program uprawnienia budowlane na komputer). Podobnie ma się sprawa przy kanałach żeglugi.
Rodzaj gruntu występującego pod projektowaną budową ma decydujący wpływ aa rodzaj przyjętej technologii robót oraz na dobór odpowiednich maszyn przeznaczonych do wykonania robót ziemnych i ewentualnego wzmocnienia gruntu (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W sprzyjających warunkach urobek wydobyty z wykopów może być wykorzystany do wykonywania samej budowli, np. jako kruszywo do betonów lub obwałowania itp. Badania geologiczne powinny obejmować również okolice przyległe do terenu budowy jako źródła materiałów miejscowych (kamień, kruszywo do betonu, ił do uszczelnień itp.).
Dane hydrologiczne odnoszą się zarówno do poziomu wód gruntowych jak i stanów wód w rzece, a w szczególności stanów katastrofalnych, wysokich, średnich i niskich. Przy wodach gruntowych niezależnie od określenia poziomu ich występowania należy podać bliższe dane dotyczące ich właściwości fizykochemicznych. Stany wód gruntowych wywierają wpływ nie tylko na sposób posadowienia budowli, lecz również na sposób odwodnienia terenu budowy, wykopów i technologię robót (uprawnienia budowlane).
Właściwości fizykochemiczne wody decydują o jej przydatności do celów pitnych, gospodarczych i produkcyjnych. Zmiany w stanie wód w rzece, częstość zmian i długotrwałość występowania wpływają w sposób istotny na wybór technologii robót, wysokość grodź (jeśli są one przewidziane w projekcie), ilość wody i wydajność pomp do jej pompowania itd.
Krótka charakterystyka konstrukcji podstawowych obiektów, budowy.
W oparciu o projekt wstępny dokumentacji technicznej należy scharakteryzować konstrukcję podstawowych obiektów, np. wielkość i ciężar elementów prefabrykowanych, ustalić wymaganą markę betonu, rodzaj kruszywa, cementu i domieszek itd. Szczególną uwagę należy poświęcić tym obiektom czy elementom jednego obiektu, które są najbardziej pracochłonne i mogą nastręczać największe trudności w czasie ich realizacji (program egzamin ustny).
Wyliczenie objętości
Wiadomo, że w stopniu piętrzącym składającym się np. z zapory, siłowni i śluzy, najbardziej pracochłonnym obiektem wymagającym najdłuższego okresu realizacyjnego będzie najczęściej siłownia. Podobnie trudnymi węzłami mogą być np. przy kanałach żeglugi miejsca przekroczenia kanałów przez mosty lub akwedukty. W ogólnych przypadkach charakterystyka konstrukcji powinna oczywiście odnosić się nie tylko do konstrukcji betonowych, lecz i do konstrukcji wykonanych z innego materiału, jak stal, drewno itd.
Wyliczenie objętości podstawowych robót z podziałem na obiekty. Dane te są niezbędne do opracowania harmonogramu dyrektywnego budowy, wyliczenia zapotrzebowania materiałów, prefabrykatów, powierzchni magazynów i składowisk, wydajności urządzeń do przygotowania kruszywa, wytwórni masy betonowej itd.
Wyniki takich obliczeń najlepiej jest ujmować w formie tablic umożliwiających łatwe sprawdzenie (opinie o programie).
Krótki opis metod technologicznych. Opis ten dotyczy podstawowych robót z uzasadnieniem przyjętych do ich realizacji maszyn i sprzętu. Zagadnienie wyboru optymalnych metod technologicznych ma decydujący wpływ na przebieg właściwej realizacji budowy. Nieodpowiedni projekt techniczny, w którym nie są uwzględnione warunki realizacji budowy, powoduje zwiększenie pracochłonności robót, przedłużenie czasu trwania budowy i zwiększenie ogólnego kosztu budowy (segregator aktów prawnych).
Również wadliwie obrana technologia robót, przyjęta bez należytej analizy samego projektu i terenu oraz możliwości wykonawcy ze względu na posiadany przez niego park maszynowy i dostaw materiałowych, może doprowadzić do zbędnego zwiększenia pracochłonności w robociźnie i pracy sprzętu, do trudności w realizacji spowodowanych nieterminową dostawą materiałów itd. Niezbędne więc w tym przypadku staje się poznanie i przeanalizowanie czynników, które mogą wywrzeć swój wpływ na wybór metod wykonawstwa.
Omówimy tu niektóre z nich.
Dalszym zagadnieniem są warunki dotyczące żeglowności rzeki i związane z tym stany względnie przepływy wody w rozpatrywanym przekroju rzeki (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32