Blog

Obecność skrobi w drewnie zdjęcie nr 2
20.05.2022

Wkładki łącznikowe

W artykule znajdziesz:

Obecność skrobi w drewnie zdjęcie nr 3
Wkładki łącznikowe

Kontrolując jakość stalowych wkładek łącznikowych, zabetonowanych w wyrobie i przeznaczonych do montażu lub konstrukcyjnego łączenia elementów za pomocą spawania, należy sprawdzić, aby były one wyprodukowane ze stali rodzaju i klasy, podanych w rysunkach roboczych i miały wymiary odpowiadające wymiarom podanym w projektach (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wkładki łącznikowe powinny mieć kotwy, których średnica i przekrój, jak również ich rozmieszczenie w betonie powinny odpowiadać projektowi z odchyleniami nie większymi niż dopuszczone przez „warunki techniczne dla roboczego zbrojenia konstrukcji”. Wytrzymałość betonu wyrobów sprawdza się, badając próbki-sześciany, jak również ustalając wartość wytrzymałości betonu bezpośrednio w wyrobach (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Pobranie mieszanki betonowej we właściwym czasie i przygotowanie z niej kontrolnych próbek należy do obowiązków pracowników laboratorium. Z reguły, na każdej zmianie i każdej linii technologicznej pobiera się z mieszanki o tym samym składzie i przygotowanej z tych samych materiałów, próbkę bezpośrednio z formy przy jej napełnianiu (uprawnienia budowlane).

Z pobranej mieszanki przygotowuje się dwie lub trzy serie próbek-sześcianów po trzy próbki w każdej serii. Dla kontroli wytrzymałości betonu wyrobów sprężonych należy koniecznie wykonać dodatkową serię próbek, badanych przed przekazaniem naprężenia zbrojenia na beton. Rozmiary próbek dobiera się zależnie od wielkości kruszywa. Próbki wykonuje się zgodnie z wymaganiami GOST 10180-67 „Beton zwykły. Metody badań wytrzymałości” (program egzamin ustny).

Próbki kontrolne

Próbki kontrolne należy przechowywać razem z wyprodukowanymi wyrobami lub w analogicznych ściśle kontrolowanych warunkach (jednakowa temperatura i wilgotność otaczającego środowiska). Szczególnie ważne jest stworzenie analogicznych warunków w przypadku próbek pobranych z wyrobów wyprodukowanych na walcarkach wibracyjnych i w formach bateryjnych (opinie o programie).

Wymieniona kontrola wytrzymałości betonu, jeśli chodzi o wytrzymałość na ściskanie próbek-sześcianów, nie może całkowicie zadowolić pracowników laboratorium, OKT, projektantów i budowniczych, albowiem wyniki badań próbek nie zawsze odzwierciedlają rzeczywistą wytrzymałość betonu w wyrobach i konstrukcjach. Tłumaczy się to przede wszystkim tym, że przy wykonywaniu próbek nie można uwzględnić całego szeregu czynników produkcyjnych jak: odchylenie od wyznaczonego dozowania składników betonu przy różnych zarobach, warunki jego transportu, układania i zagęszczania, różne reżymy twardnienia, różne zachowanie się betonu w próbkach i wyrobach i in. Dlatego wymagane jest bezpośrednie sprawdzenie betonu w wyrobach. W tym celu wywierca się z betonu wałeczki o średnicy nie mniejszej niż 100 mm lub wypiłowuje próbki w kształcie sześcianów o krawędzi nie mniejszej niż 100 mm i następnie bada je w prasie hydraulicznej (segregator aktów prawnych). Opracowano szereg sposobów mechanicznych i fizycznych, pozwalających określić wytrzymałość i jednorodność betonu w różnych miejscach wyrobów i konstrukcji żelbetowych bez ich zniszczenia.

W sposobach tych wykorzystuje się różne przyrządy oparte na zasadzie zagłębiania kulki w betonie przy uderzeniu z określoną siłą i uzyskania wartości deformacji plastycznej lub na zasadzie sprężystego odbicia kulki od powierzchni betonu i uzyskania wartości deformacji sprężystej. Do takich przyrządów zalicza się młotek J. A. Fizdela, młotek wzorcowy NIIMosstroja i in.

Młotek J. A. Fizdela składa się z metalowego młotka o ciężarze 250 G, część udarowa którego zakończona jest kulką stalową. Dla oceny wytrzymałości betonu w danym miejscu konstrukcji należy wykonać co najmniej 6-4-10 uderzeń młotkiem i zmierzyć (z dokładnością do 0,1 mm) suwmiarką lub cechowaną lupą o 10-krotnym powiększeniu utworzone wgłębienia. Średnią średnicę wgłębień oblicza się jako średnią arytmetyczną średnic 4-f-6 szt. wgłębień o zbliżonych wymiarach. Wgłębienia przypadkowe, utworzone przy niedokładnym uderzeniu i trafieniu kulki w rak lub tłuczeń, nie są brane pod uwagę (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Obecność skrobi w drewnie zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Obecność skrobi w drewnie zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Obecność skrobi w drewnie zdjęcie nr 8 Obecność skrobi w drewnie zdjęcie nr 9 Obecność skrobi w drewnie zdjęcie nr 10
Obecność skrobi w drewnie zdjęcie nr 11
Obecność skrobi w drewnie zdjęcie nr 12 Obecność skrobi w drewnie zdjęcie nr 13 Obecność skrobi w drewnie zdjęcie nr 14
Obecność skrobi w drewnie zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Obecność skrobi w drewnie zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Obecność skrobi w drewnie zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami