Data publikacji: 30.05.2018
Rodzaje prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej
Zakres prac, w przypadku których konieczne jest posiadanie szczególnej sprawności psychofizycznej, jest określony w specjalnym rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28.05.1996 r.
W związku z faktem, że zakres ten jest dosyć obszerny, nie będziemy opisywać go w poniższym artykule. Niemniej przedstawimy tu kilka interesujących danych, które powinny być pomocne dla osób, chcących się ich podjąć.
Na początek - o kim mowa?
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28.05.1996 r. w sprawie rodzajów prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej wymienia aż 36 różnych rodzajów zawodów, w przypadku których pracownicy muszą posiadać zdolność do ich wykonywania potwierdzoną specjalnym dokumentem. Wśród nich są piloci, maszyniści, strażacy, górnicy, a nawet dyżurni ruchu i… sędziowie.
Jestem w rozporządzeniu! Co robić?
Jeśli chcesz pracować w zawodzie, który jest ujęty w rozporządzeniu, musisz pamiętać o konieczności wykonania specjalistycznych badań psychotechnicznych. Co równie ważne, pracodawca może wysłać pracownika na takie badania nawet wtedy, gdy nie wykonuje on pracy wymaganej w rozporządzeniu. Sytuacja ta może mieć miejsce zwłaszcza wtedy, gdy zauważy on, że pracownik z pewnych powodów nie jest w stanie wykonywać powierzonego zajęcia, bądź ma z tym poważne problemy.
Jak wyglądają badania?
Badania psychofizyczne (popularne psychotesty) są wykonywane przez licencjonowany ośrodek, wyspecjalizowany w ich prowadzeniu. Przebieg badania jest zależny od specyfiki stanowiska, na którym dany pracownik ma pracować. Najczęściej jednak obejmują one test na refleks i spostrzegawczość, a także… testy na inteligencję.
Czy to wszystko?
Pozytywne przejście badań psychotechnicznych nie oznacza jeszcze, że można wykonywać dany zawód. Wręcz przeciwnie - “zdanie" jest wymagane do przeprowadzenia dalszych badań lekarskich. Dopiero po ich zaliczeniu i zdobyciu określonych kwalifikacji, można rozpocząć pracę.
Na zakończenie jeszcze jedna, bardzo istotna rzecz. Badania są ważne przez rok, dwa a nawet cztery lata. Termin ten jest zależny od naszych wyników i… od wieku. Po pięćdziesiątym roku życia można je przechodzić najrzadziej co dwa lata.







53 465

98%

32
Powiązane artykuły

Wyroby hutnicze do produktów usuwanych w procesie hutniczym, czyli przetwarzania substancji metalicznych, takich jak żelazo, stal, aluminium, miedź i inne,…

Pręty stalowe do produktów w postaci walcowanych lub ciągnionych wałków wykonanych ze stali. Są jednym z szeroko dostępnych w różnych…

Punkty geodezyjne, także punktami geodezyjnymi, są dokładnie i po wycelowaniu w punkty na powierzchni ziemi, które służą jako punkty odniesienia…

Działka gruntu do fragmentu ziemi, który jest oddzielony od innych działek lub terenów na podstawie prawnych lub geograficznych granic. Działka…