Rodzaje prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej


Rodzaje prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej
Rodzaje prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej

Zakres prac, w przypadku których konieczne jest posiadanie szczególnej sprawności psychofizycznej, jest określony w specjalnym rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28.05.1996 r.

 

W związku z faktem, że zakres ten jest dosyć obszerny, nie będziemy opisywać go w poniższym artykule. Niemniej przedstawimy tu kilka interesujących danych, które powinny być pomocne dla osób, chcących się ich podjąć.

 

Na początek - o kim mowa?

 

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28.05.1996 r. w sprawie rodzajów prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej wymienia aż 36 różnych rodzajów zawodów, w przypadku których pracownicy muszą posiadać zdolność do ich wykonywania potwierdzoną specjalnym dokumentem. Wśród nich są piloci, maszyniści, strażacy, górnicy, a nawet dyżurni ruchu i… sędziowie.

 

Jestem w rozporządzeniu! Co robić?

 

Jeśli chcesz pracować w zawodzie, który jest ujęty w rozporządzeniu, musisz pamiętać o konieczności wykonania specjalistycznych badań psychotechnicznych. Co równie ważne, pracodawca może wysłać pracownika na takie badania nawet wtedy, gdy nie wykonuje on pracy wymaganej w rozporządzeniu. Sytuacja ta może mieć miejsce zwłaszcza wtedy, gdy zauważy on, że pracownik z pewnych powodów nie jest w stanie wykonywać powierzonego zajęcia, bądź ma z tym poważne problemy.

 

Jak wyglądają badania?

 

Badania psychofizyczne (popularne psychotesty) są wykonywane przez licencjonowany ośrodek, wyspecjalizowany w ich prowadzeniu. Przebieg badania jest zależny od specyfiki stanowiska, na którym dany pracownik ma pracować. Najczęściej jednak obejmują one test na refleks i spostrzegawczość, a także… testy na inteligencję.

 

Czy to wszystko?

 

Pozytywne przejście badań psychotechnicznych nie oznacza jeszcze, że można wykonywać dany zawód. Wręcz przeciwnie - “zdanie" jest wymagane do przeprowadzenia dalszych badań lekarskich. Dopiero po ich zaliczeniu i zdobyciu określonych kwalifikacji, można rozpocząć pracę.

 

Na zakończenie jeszcze jedna, bardzo istotna rzecz. Badania są ważne przez rok, dwa a nawet cztery lata. Termin ten jest zależny od naszych wyników i… od wieku. Po pięćdziesiątym roku życia można je przechodzić najrzadziej co dwa lata.

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

Powiązane artykuły

Wyroby hutnicze

Wyroby hutnicze do produktów usuwanych w procesie hutniczym, czyli przetwarzania substancji metalicznych, takich jak żelazo, stal, aluminium, miedź i inne,…

Pręty stalowe

Pręty stalowe do produktów w postaci walcowanych lub ciągnionych wałków wykonanych ze stali. Są jednym z szeroko dostępnych w różnych…

Punkty geodezyjne

Punkty geodezyjne, także punktami geodezyjnymi, są dokładnie i po wycelowaniu w punkty na powierzchni ziemi, które służą jako punkty odniesienia…

Działka gruntu

Działka gruntu do fragmentu ziemi, który jest oddzielony od innych działek lub terenów na podstawie prawnych lub geograficznych granic. Działka…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami