Blog
Rodzaje spoiw
W artykule znajdziesz:
Rodzaje spoiw
Spoiwa glinowo-fosforanowe otrzymuje się dwiema metodami:
- przez rozpuszczenie wodorotlenku glinowego w kwasie ortofosforowym,
- przez zadanie sproszkowanego wodorotlenku glinowego kwasem ortofosforowym (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ze względu na różnice w metodach otrzymywania, a więc i właściwości spoiw glinowo-fosforanowych dzieli się je na dwa rodzaje: ciekłe spoiwo glinowo-fosforanowe i cement glinowo-fosforanowy.
Klasyfikację pierwszego spoiwa glinowo-fosforanowego oparto na pojęciu kwasowości, wyrażonym jako stosunek molowy x = P205 : A1203. Przemysłowe „spoiwo ogniotrwałe 32” ma kwasowość 3,2, gdyż roztwory o x < 3 są metale trwałe; przy dłuższym ich przechowywaniu wytrąca się stały osad. Zauważono, że wraz ze zwiększeniem kwasowości spoiwa wzrasta wytrzymałość betonów wytwarzanych z zastosowaniem tych spoiw, ponieważ w tym przypadku zachodzi chemiczna reakcja spoiwa z wypełniaczem (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Drugi rodzaj spoiwa glinowo-fosforanowego - cement glinowo-fosforanowy - uzyskuje się, jak podano wyżej, przez zadanie sproszkowanego wodortlenku glinowego czystym lub częściowo zobojętnionym kwasem ortofosforowym. Cement ten można jednak także otrzymać, stosując mniej reaktywny surowiec glinowy; w 40-procentowym kwasie ortofosforowym w temperaturze 91-f-100cC rozpuszcza się bowiem nawet korund i z tego względu, w celu wytwarzania cementu glinowo-fosforanowego, nie jest konieczne stosowanie specjalnych reaktywnych składników (gliny, wodorotlenku glinowego) (uprawnienia budowlane).
Czasami, w celu zdefiniowania składu glinowo-fosforanowych mieszanin cementowych, jak i spoiwa glinowo-fosforanowego, stosuje się pojęcie kwasowości. W omawianym przypadku taka klasyfikacja jest czysto umowna, ponieważ zwykle nie jest możliwe uwzględnienie udziału A1203, który wszedł w reakcję z kwasem. Trzeba wziąć pod uwagę, że przy nadmiarze A1203 (co z reguły ma miejsce w cemencie glino wofosferinowym) i przy stworzeniu warunków szybkiego przebiegu procesu (przemielanie A1203 i podgrzewanie mieszaniny), kwas wprowadzany do mieszaniny ulega całkowitemu zobojętnieniu (program egzamin ustny).
Surowce do produkcji cementów
W porównaniu ze spoiwem ciekłym cement glinowo-fosforanowy ma wiele zalet. Materiały wytwarzane z zastosowaniem cementu glinowo-fosforanowego mają większą wytrzymałość, są trwalsze w wysokich temperaturach. Ponadto, w przypadku stosowania tego cementu pomija się proces specjalnego przygotowania spoiwa.
Do produkcji cementu glinowo-fosforanowego stosuje się wodorotlenek glinowy* tlenek glinowy surowy i wypalony, elektrokorund. Wypełniaczami są najczęściej surowce zawierające tlenek glinowy - szamot o dużej zawartości tlenku glinowego, glina, cyjanit, andaluzyt, diaspor i inne (opinie o programie).
Skład mineralny tlenku i wodorotlenku glinowego, wytwarzanych przemysłowo i stosowanych do produkcji cementów glinowo-fosforanowych, jest zmienny. Różnice występujące we właściwościach poszczególnych odmian tlenku glinowego wpływają na właściwości cementów glinowo-fosforanowych.
Poza tym, po stwardnieniu cementu znaczna część tlenku glinowego może nie wejść w reakcję z kwasem ortofosforowym, tj. spełnia rolę biernego wypełniacza. Ponieważ materiały glinowo-fosforanowe są stosowane najczęściej w wysokiej temperaturze, bierny wypełniacz ulega przy ogrzewaniu przemianom cieplnym, co także wpływa na właściwości spoiwa i betonu (segregator aktów prawnych).
Hydrargilit, bemit i diaspor są to trwałe, spotykane w przyrodzie fazy wodorotlenku glinowego (promocja 3 w 1).
W związku z tym, że zdolność reagowania fazy zdyspergowanej zależy w znacznym stopniu od wielkości powierzchni reakcyjnej, rozdrobnienie Al(OH)3, y A1203 i a A1203 utrzymywano prawie na jednakowym poziomie. Zawartości frakcji 100-50 pm wynosiły: w Al(OH)3 - 20,8%, w fazie y A1203 - 21,1%, a w fazie aAl203 - 24,7%, a zawartości frakcji 40-20 p.m wynosiły odpowiednio: 66, 63 i 61%.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32