Blog
Rodzaje uprawnień w Polsce
W artykule znajdziesz:
Rodzaje uprawnień w Polsce
Wszystkie uprawnienia budowlane w Polsce można zdobyć, spełniając odpowiednie warunki. Konieczne jest posiadanie wyższego lub średniego wykształcenia w odpowiedniej lub pokrewnej specjalności, odbycie praktyki na budowie lub przy sporządzaniu projektów oraz zaliczenie państwowego egzaminu (program na komputer). W prawie budowlanym określono szczegółowe ustalenia pozwalające na wydanie odpowiednich rozporządzeń w zakresie wymagań i procedur związanych z uprawnieniami budowlanymi (program na telefon). Generalnie uprawnienia budowlane można podzielić na trzy podstawowe rodzaje – do projektowania, do kierowania robotami budowlanymi oraz do projektowania i kierowania robotami budowlanymi łącznie. Ponadto mogą one być wydane bez ograniczeń lub w zakresie ograniczonym (program na egzamin ustny).
Uprawnienia budowlane są nadawane w różnych specjalnościach
Po zdobyciu uprawnień bez ograniczeń inżynier ma prawo pełnić samodzielne funkcje techniczne w budownictwie w obrębie swojej specjalności oraz rodzaju uprawnień na każdym obiekcie (promocja 3 w 1). W przypadku zakresu ograniczonego funkcje te można pełnić wyłącznie na typowych, prostych oraz niewielkich obiektach, które zdefiniowane są odpowiednimi przepisami. Wymagania do zdobycia uprawnień w ograniczonym zakresie są więc odpowiednio mniejsze niż w przypadku uprawnień bez ograniczeń. Dotyczy to zarówno posiadanego wykształcenia, jak i czasu praktyki czy zakresu zagadnień na egzaminie państwowym (segregator).
Uprawnienia budowlane są nadawane w różnych specjalnościach, z których wyodrębnione są również specjalizacje. Podstawowe specjalności uprawnienia budowlanych w Polsce to:
• architektoniczna,
• konstrujcyjno-budowlana,
• inżynieryjna,
• instalacyjna.
Specjalność inżynieryjną dzieli się na mostową, drogową, kolejową, hydrotechniczną i wyburzeniową. Specjalność instalacyjna dotyczy sieci, instalacji i urządzeń:
• elektrycznych i elektroenergetycznych – jest to specjalność elektryczna,
• telekomunikacyjnych,
• cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych – specjalność nazywana jest sanitarną.
Co ważne, uprawnienia może otrzymać wyłącznie osoba fizyczna. Kandydat ponosi koszty postępowania kwalifikacyjnego związanego z nadaniem uprawnień budowlanych (opinie).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32