Blog

Młot dwustronnego działania zdjęcie nr 2
23.02.2023

Pasty myjące

W artykule znajdziesz:

Młot dwustronnego działania zdjęcie nr 3
Pasty myjące

Izolację należy wykonać z materiałów asfaltowych lub smołowych. Należy przy tym używać papy asfaltowej powlekanej, klejonej na zakładach i punktowo do podłoża lepikiem asfaltowym bez wypełniaczy, stosowanym na gorąco. W przypadku stosowania papy smołowej klejenie należy wykonać lepikiem smołowym bez wypełniaczy na gorąco. Przygotowanie podłoża można w tym przypadku ograniczyć do starannego oczyszczenia go, zeskrobania lodu lub usunięcia kałuż wody (program uprawnienia budowlane na komputer).

Rolki papy bezpośrednio po dostarczeniu z ogrzewanego magazynu na miejsce przeznaczenia należy rozwinąć na równym podłożu, ogrzewając je przy tym gorącym powietrzem. Zapobiega to pękaniu papy. Rolki należy rozłożyć na podłożu tak, aby uformować zakłady szerokości nie mniejszej niż 10 cm. Zakłady należy kleić odpowiednim lepikiem. Aby zapobiec pękaniu papy i ułatwić dobre sklejenie zakładów, należy je lekko ogrzewać gorącym powietrzem lub muskającym płomieniem lampy lutowniczej i po zetknięciu papy z lepikiem starannie dociskać (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wszyscy pracownicy zatrudnieni przy robotach izolacyjnych muszą być wyposażeni w odzież ochronną, ciepłą, lekką, nieprzemakalną, zapewniającą swobodę ruchów. Szczególnie ważne jest wyposażenie pracowników w odpowiednie rękawice i buty na gumowych spodach z wrębami, zabezpieczające przed ślizganiem się przy pracy na wysokościach oraz chroniące izolacje przed uszkodzeniem przy chodzeniu po nich (uprawnienia budowlane). Pracownikom należy zapewnić możliwość mycia się ciepłą wodą oraz zaopatrzyć ich w środki myjące (olej do zmywania bitumów, mydło i pasty myjące, kremy ochronne do rąk i twarzy). Odbiór robót izolacyjnych powinien być przeprowadzany w trakcie wykonywania robót i po ich zakończeniu. Odbiór w trakcie wykonywania robót, tzw. odbiór częściowy, obejmuje poszczególne etapy wykonywania izolacji i roboty zanikające (program egzamin ustny).

Izolacje bitumiczne

Powinien on być przeprowadzony po wykonaniu:

  1. podłoża pod izolację,
  2. każdej kolejnej warstwy izolacji,
  3. uszczelnienia dylatacji, przejść rurociągów przez izolację itp.

Odbiór po zakończeniu robót, tzw. odbiór ostateczny, polega na sprawdzeniu:

  • szczelności izolacji,
  • występowania ewentualnych uszkodzeń mechanicznych izolacji,
  • grubości i sposobu połączenia z konstrukcją budowli warstwy ochronnej lub dociskowej,
  • prawidłowości i zgodności wykonanych izolacji z dokumentacją techniczną, właściwymi normami i warunkami technicznymi (opinie o programie).

Zakres badań, jakie należy przeprowadzić podczas odbiorów częściowych i ostatecznych, jest zróżnicowany w zależności od rodzaju i przeznaczenia izolacji. Odbiór podkładu pod izolacje bitumiczne. Odbiór podkładu przeprowadzany po przygotowaniu podłoża powinien, niezależnie od rodzaju izolacji, obejmować sprawdzenie:

  • czystości i stopnia suchości lub wilgotności podłoża,
  • równości podłoża, ewentualnego występowania pęknięć, uszkodzeń (np. raków), zaokrągleń podkładu w załamaniach i narożach, prawidłowości obrobienia miejsc, w których izolacja papowa ma być przybita (zamocowana montażowo), wyrównania miejsc po uciętych hakach montażowych itp.,
  • spadków podłoża oraz prawidłowości zainstalowanych urządzeń odpływowych lub tulei (króćców) dla przeprowadzenia przez izolację rurociągów, kabli elektrycznych itp.,
  • zagruntowania podłoża (segregator aktów prawnych).

Przed przystąpieniem do wykonywania izolacji należy sprawdzić jakość materiałów izolacyjnych, które mają być użyte. Należy to wykonać przez oględziny i porównanie własności materiałów wg atestów z wymaganiami projektu, obowiązującymi normami lub świadectwami dopuszczenia materiału do stosowania w budownictwie. W razie wątpliwości należy komisyjnie pobrane próbki materiałów przekazać do badań laboratoryjnych dla ostatecznego sprawdzenia ich jakości (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Młot dwustronnego działania zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Młot dwustronnego działania zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Młot dwustronnego działania zdjęcie nr 8 Młot dwustronnego działania zdjęcie nr 9 Młot dwustronnego działania zdjęcie nr 10
Młot dwustronnego działania zdjęcie nr 11
Młot dwustronnego działania zdjęcie nr 12 Młot dwustronnego działania zdjęcie nr 13 Młot dwustronnego działania zdjęcie nr 14
Młot dwustronnego działania zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Młot dwustronnego działania zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Młot dwustronnego działania zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami