Blog

Rodzaje uszkodzeń uprawnienia budowlane
W artykule znajdziesz:
Rodzaje uszkodzeń uprawnienia budowlane

Do grupy pierwszej należy zaliczyć te rodzaje uszkodzeń, które są analogiczne lub bardzo zbliżone do uszkodzeń występujących w budownictwie tradycyjnym (program uprawnienia budowlane na komputer). Do grupy tej należą uszkodzenia: tynków wewnętrznych, powłok malarskich, murowanych ścianek działowych, stolarki wewnętrznej i zewnętrznej, pokrycia dachów, obróbek blacharskich, posadzek, instalacji centralnego ogrzewania, instalacji wodociągowo-kanalizacyjnej, instalacji ciepłej wody, gazu oraz w większości przypadków instalacji elektrycznej.
W początkowej fazie uprzemysławiania budownictwa mieszkaniowego oraz w pierwszych budynkach wielkoblokowych stosowano różnego rodzaju rozwiązania betonowych elementów instalacyjnych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Należały do nich grzejniki betonowe, stosowane początkowo w budownictwie tradycyjnym i uprzemysłowionym, oraz bloki z zabetonowanymi wewnątrz przewodami wody ciepłej i wodociągowo-kanalizacyjnej. Ze względu na występujące uszkodzenia tych elementów zostały one już w większości przypadków wymienione na tradycyjne.
Grupę drugą stanowią te wszystkie uszkodzenia, które są ściśle związane z poszczególnymi metodami budownictwa uprzemysłowionego oraz z rodzajem stosowanych materiałów i elementów (uprawnienia budowlane).
Do grupy tej należą następujące rodzaje uszkodzeń:
- uszkodzenia fundamentów i ścian piwnicznych,
- uszkodzenia elementów ścian wewnętrznych (rysy, spękania, zmiana struktury wewnętrznej materiału elementów, rozwarcie spoin itp.),
- uszkodzenia elementów ścian zewnętrznych (rysy, spękania, zmiana struktury wewnętrznej materiału elementów itp.),
- uszkodzenia elementów płyt stropowych (rysy, pęknięcia, ugięcia, klawiszowanie itp.),
- uszkodzenia konstrukcji dachu (przecieki, nierównomierne odkształcenia, uszkodzenia płyt dachowych, gzymsów kominów, ścianek kolankowych itp.),
- wychylenie ścian z pionu,
- uszkodzenia węzłów i połączeń (rysy, spękania, korozja łączników stalowych itp.),
- uszkodzenia spoin (rysy, wypadnięcie uszczelnienia, przecieki, przewiewanie itp.),
- uszkodzenia prefabrykowanych ścianek działowych (rysy, pęknięcia, zmiana struktury materiału, rozwarcie spoin itp.),
- uszkodzenia faktury elewacyjnej (odpadanie faktury, rysy, spękania, przecieki przez fakturę, korozja zbrojenia faktury itp.),
- uszkodzenia warstwy izolacji termicznej (zmiana struktury materiału, obniżenie wartości izolacyjnej, odspojenie od warstwy nośnej elementu) (program egzamin ustny),
- uszkodzenia warstwy szpachlowej lub tynku,
- uszkodzenia stolarki zewnętrznej (przecieki, przewiewanie itp.),
- uszkodzenia obróbek blacharskich.
Uszkodzenia fundamentów i ścian podziemia
W budynkach wykonanych z elementów prefabrykowanych czy też w sposób monolityczny część podziemia budynku jest wykonywana z zasady na mokro (opinie o programie). Przy wykonywaniu monolitycznych ścian podziemia w okresach obniżonych temperatur może nastąpić zamarznięcie świeżego betonu (w przypadku niezabezpieczenia w odpowiedni sposób deskowań ścian).
Wielkość uszkodzeń jest zależna od stopnia związania zaczynu cementowego oraz zawartej w nim wody, która zamarzając powoduje odpryski betonu oraz obniżenie jego wytrzymałości. W skrajnych przypadkach może nastąpić rozpad betonu w całej ścianie. Odpryski na wewnętrznych powierzchniach ścian piwnic mogą wystąpić również w już eksploatowanych budynkach (w przypadku złego wykonania izolacji pionowej ścian piwnicznych i przemarzania zawilgoconych ścian).
W miejscach odprysków beton przeważnie wykazuje porowatą strukturę i obniżoną wytrzymałość (segregator aktów prawnych).
Rysy i spękania monolitycznych ścian podziemia występują również w przypadku, gdy zamiast chudym betonem miejsca przekopania pod ławami fundamentowymi wypełnione zostały luźnym gruntem.
W budynkach o poprzecznym układzie ścian nośnych wystąpiły rysy i spękania w podłużnych, nieobciążonych, zewnętrznych ścianach monolitycznych. Spowodowane zostały nierównomiernym osiadaniem gruntu i brakiem zbrojenia w strefie rozciąganej ścian podłużnych. Przy poprzecznym układzie ścian nośnych występują bardzo znaczne różnice w obciążeniach między tymi ścianami i ścianami podłużnymi i w przypadku nierównomiernego osiadania gruntu powstają w ścianach bardzo znaczne różnice odkształceń powodujące ich spękanie.
Uszkodzenia ław fundamentowych i ścian powstają bardzo często wskutek błędów wykonawstwa.
Budynek, w którym wskutek znacznego zmniejszenia ilości poprzecznego zbrojenia oraz jego braku na znacznej długości ław fundamentowych powstały spękania powodujące stan przed awaryjny budynku (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32