Blog

15.07.2022

Rodzaje zbieżności

W artykule znajdziesz:

Rodzaje zbieżności

Istnieją różne metody aproksymacji. Jedną z najpospoliciej używanych jest rozwinięcie na szereg potęgowy. Należy przypomnieć, że większość takich szeregów jest zbieżna tylko w obrębie pewnego okręgu w płaszczyźnie zespolonej oraz że ograniczenie liczby wyrazów zapewnia największą dokładność przybliżenia dla początku rozwinięcia i wywołuje stopniowe pogarszanie się jej w miarę oddalania od tego punktu. Dalej należy pamiętać, że istnieją różne rodzaje zbieżności bezwzględna i warunkowa szczególnie gdy chodzi o szeregi złożone. Nie należy też ulegać chęci odmiennego uporządkowania wyrazów, chyba że rozpatrywany szereg jest bezwględnie zbieżny (program uprawnienia budowlane na komputer).

W celu zagadnieniach występuje większa liczba zmiennych, względem których można dokonać rozwinięcia, i wybór jednego z nich jest zwykle lepszy, od pozostałych. Ściślej, stopień przybliżenia dla pewnej liczby użytych wyrazów powinno się ocenić na podstawie górnej granicy wartości reszty szeregu (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Niestety, bardzo często jest to niemożliwe, a wówczas wiemy o rozwiązaniu, że w przypadku skrajnym ważne jest ono tylko w początku rozwinięcia, natomiast dla konkretnej wartości zmiennej, według której wykonano rozwinięcie, stosowalność jest sprawą wiary (uprawnienia budowlane). Niekiedy dla uzasadnienia takiego przybliżenia można posłużyć się wynikami doświadczalnymi, np. gdy wiadomo, że dalsze składniki szeregu mogą wywołać pewne nie zaobserwowane w danym przypadku zjawiska jakościowe (np. rozszczepienie linii widmowych). Należy podkreślić, że fakt zgodności z ograniczoną liczbą doświadczeń nie dowodzi rzeczywistej zbieżności rozwinięcia (program egzamin ustny).

Rozpatrywana wielkość

Innym rodzajem bardzo użytecznych szeregów nieskończonych są rozwinięcia w postaci funkcji ortogonalnych, których przykładem byłyby szeregi Fouriera. Różnią się one od szeregów’ potęgowych zarówno co do zbieżności, jak i właściwości aproksymacyjnych (opinie o programie). Odwzorowują one „tak dobrze jak potrafią" nawet funkcje nieciągłe. Ponadto przybliżenie za pomocą ograniczonej liczby wyrazów odnosi się raczej do wartości średnich w pewnych przedziałach niż do wartości w pewnych punktach, co zachodzi przy szeregach potęgowych. W powszechnym użyciu spotyka się różne rodzaje zbiorów funkcji ortogonalnych, takich jak: funkcje trygonometryczne, wykładnicze,. Hermite’a, wielomiany Legendre’a czy Laguerre’a, ponieważ zaś do każdego- celu najlepszy może być odmienny wybór, warto jest znać własności tych różnych odmian funkcji.

Bardzo ważny rodzaj przybliżeń stanowią tzw. roziuinięcia asymptotyczne (segregator aktów prawnych). Wyglądają one podobnie do szeregów potęgowych, ale są rozbieżne dla analogicznych wartości liczbowych. W miarę uwzględniania coraz to większej ilości składników, przybliżenie początkowo poprawia się, ale po pewnym czasie dodatkowe wyrazy pogarszają dokładność i rozwinięcie zmierza do nieskończoności. Liczba użytecznych wyrażeń rośnie w miarę wzrostu zmiennej, według której nastąpiło rozwinięcie. Naturalnie używa się tylko ograniczonej liczby wyrażeń i dla każdej wartości zmiennej osiąga się tylko pewien stopień dokładności, ale często jest on wyższy niż można by osiągnąć za pomocą rozsądnej ilości wyrażeń szeregu zbieżnego. Metodę kolejnych przybliżeń można stosować algebraicznie i arytmetycznie. Drugi sposób jest częściej spotykany, gdyż ujęcie algebraiczne po paru już etapach prowadzi do dużych komplikacji.

Niekiedy można otrzymać odpowiednio bliskie poszukiwanej wartości granice: dolną lub górną, wykonując szereg podstawień wypadających „po bezpiecznej stronie’”. Postępowanie takie bywa znacznie łatwiejsze niż otrzymywanie prawdziwej wartości lub poprawnego wyrażenia, a często może okazać się wystarczające do zamierzonych celów. Jest to słuszne zwłaszcza w tych przypadkach, gdy podejrzewamy, że wpływ pewnych wielkości jest znikomy (promocja 3 w 1). Dość łatwo można bowiem otrzymać górną granicę wyrażenia dla wartości bezwzględnej danej wielkości, jeśli zaś ta górna granica jest znikoma, pomijalna też musi być i rozpatrywana wielkość. Jest to zwykły sposób dowodzenia, że reszty rozwinięć są pomijalne.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami