Blog

Ustrój wieloprzęsłowy zdjęcie nr 2
22.06.2018

Rola projektanta na budowie

W artykule znajdziesz:

Rola projektanta na budowie

 

Ustrój wieloprzęsłowy zdjęcie nr 3
Rola projektanta na budowie

Zgodnie z obowiązującym Prawem budowlanym jednym z uczestników procesu budowlanego jest projektant (uprawnienia budowlane). Osoba ta ma swoje prawa i obowiązki zarówno przed budową domu, jak i w czasie prowadzenia robót budowlanych. Jeśli chodzi o budowę domu jednorodzinnego to projektantem najczęściej jest architekt. Musi on posiadać uprawnienia budowlanego architektoniczne i ma prawo do korzystania przy projektowaniu domu z udziału innych osób, które posiadają uprawnienia do projektowania w innych specjalnościach, np. elektrycznych. Obowiązkiem projektanta jest sporządzenie projektu budowlanego, który musi być godny z miejscowym planem zagospodarowania lub decyzją o warunkach zabudowy, zapisami prawa budowlanego oraz zasadami wiedzy technicznej. Projekt budowlany, który opracowywany jest przez projektanta składa się m.in. z:

• projektu architektoniczno-budowlanego, który określa formę, konstrukcję i funkcje domu,

• projektu zagospodarowania działki lub terenu, który sporządzany jest na aktualnej mapie przeznaczonej do celów projektowych i poświadczonej przez projektanta za zgodność z oryginałem.


W przypadku, gdy dom budowany jest na podstawie indywidualnego projektu, projektantem i autorem projektu jest zwykle ta sama osoba, czyli wybrany przez inwestora architekt (program egzamin ustny). W przypadku, gdy wybrany jest projekt gotowy, nazywany katalogowym, nie ma możliwości połączenia funkcji architekta domu i projektanta. W takim wypadku projektantem nazywany jest architekt dokonujący adaptacji projektu.
Jednym z obowiązków projektanta jest określenie obszaru oddziaływania nieruchomości oraz zaznaczenie go w projekcie budowlanym bez względu na to, czy inwestor występuje o pozwolenie na budowę lub tylko zgłasza budowę do urzędu. W informacji o obszarze oddziaływania musi znaleźć się:

• określenie zasięgu oddziaływania obiektu równo w formie opisowej, jak i graficznej,

• informacja o tym, czy obszar oddziaływania mieści się w całości na działce, na której został zaprojektowany,• wskazanie przepisów prawa, które zastosowano w celu określenia obszar oddziaływania obiektu (opinie o programie).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Ustrój wieloprzęsłowy zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Ustrój wieloprzęsłowy zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Ustrój wieloprzęsłowy zdjęcie nr 8 Ustrój wieloprzęsłowy zdjęcie nr 9 Ustrój wieloprzęsłowy zdjęcie nr 10
Ustrój wieloprzęsłowy zdjęcie nr 11
Ustrój wieloprzęsłowy zdjęcie nr 12 Ustrój wieloprzęsłowy zdjęcie nr 13 Ustrój wieloprzęsłowy zdjęcie nr 14
Ustrój wieloprzęsłowy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ustrój wieloprzęsłowy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ustrój wieloprzęsłowy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami