Blog
Roślinność twardolistna
W artykule znajdziesz:
Stosunkowo wilgotny klimat Europy sprawia, że w europejskie h górach dolna granica lasu praktycznie nie występuje; w miejscach o najbardziej suchym, kontynentalnym klimacie (pd.-wsch.) brak jest odpowiednio wysoko wzniesionych pasm górskich (program uprawnienia budowlane na komputer). Natomiast na pd., w klimacie śródziemnomorskim, porastająca dolne partie stoków roślinność twardolistna ma na ogół charakter lasów lub stosunkowo wysokich zarośli; choć te ostatnie stanowią zbiorowiska przejściowe pomiędzy stepowo -pustynnym a leśnym piętrem fizycznogeogralicznym, należy je raczej zaliczyć do piętra leśnego. Stąd w Europie występują tylko i gł. piętra fizycznogeograficzne: niwalne, peryglacjalne, czyli krioniwalne, oraz leśne (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Dalej ku pd. jej wys. stopniowo wzrasta, na Uralu Północnym leży na wys. ok. 1100-1 500 m, w Górach Skandynawskich - od 800 m na pn. po 1400 m na pd., w Alpach - od 2500 do 5 500 m, w Pirenejach - od 2000 do 5000 m (uprawnienia budowlane). W górach Europy Południowej granica wiecznego śniegu przebiega na ogół powyżej najwyższych wzniesień, wyjątkami są Gran Sassod ltalia w Apeninach (2400 m n.p.m.), Etna na Sycylii ( 5 500 m n.p.m) i Mulhacen w Górach Betyckich (3200 m n.p.m.). Lodowce jednakże tu nie występują, gdyż brak jest odpowiednio rozległych obszarów gromadzenia śniegu powyżej granic y. Większe rozprzestrzenienie piętra niwalnego - poza silnie zlodowaconymi wyspami arktycznymi - występuje zatem w Europie w Alpach, Górach Skandynawskich, Uralu Północnym, a także w Pirenejach i na Islandii (program egzamin ustny).
Karłowate dęby
Położone poniżej granicy wiecznego śniegu piętro peryglacjalne zajmują różne zbiorowiska roślinne; w Europie Północnej jest to przede wszystkim tundra i tundra górska, a także miejscami lasotundra. Na wyspach arktycznych piętro peryglacjalne jest najniższym z pięter fizycznogeograficznych, schodzącym do poziomu morza. W europejskich górach strefy umiarkowanej ciepłej niższą część piętra peryglacjalnego zajmują zarośla subalpejskie, składające się gł. z kosodrzewiny, zaś wyższą część - łąki i murawy alpejskie (opinie o programie). Obie formacje wzięły swą nazwę od Alp, ale występują powszechnie w szeregu innych pasm górskich, np.: Karpatach, Pirenejach, Apeninach, Bałkanach. Na Uralu Południowym gl. składnikiem zarośli subalpejskich są karłowate dęby. Powyżej nich występują bogate zbiorowiska trawiaste ziołoroślowe i borówczyska. W strefie podzwrotnikowej ważnym składnikiem zarośli subalpejskie h są jałowce. Wyższą część piętra zajmuje często formacja trawiasta, zwana, określana tez jako śródziemnomorski step górski.
Piętro peryglacjalne ogranicza od dołu górna granica lasu. lej wys. silnie- zmienia się wraz z szer. geogr., generalnie wzrastając ku pd. W pn. części Gór Skandynawskich i w niektórych częściach Islandii występuje w pobliżu poziomu morza i rośnie ku pd., osiągając ok. 400 m n.p.m. w pn. części Uralu, ok. 400 w pd. część i Gór Skandynawskich, ok. 1100 w pd, części Uralu, ok. 1500 w Karpatach Zachodnich, I (500 do 2200 m n.p.m. w Alpach, 7200- -2300 w Pirenejach (segregator aktów prawnych).
Niż Wschodnioeuropejski 117 18) jest największym powierzchniowo obszarem fizycznogeograficznym Europy, ci.)gn.)cym się od Morza Barentsa na pn. po Morze Czarne na pd. i od Morza Bałtyckiego na zad), po Ural na wsch. Pod względem tektonicznym region związany jest z prekambryjską platform.) wschodnioeuropejską, tylko na obrzeżach pojawiają się młodsze struktury. Mimo generalnie niskiego położenia (wysokości - poza umownie włączonymi do regionu młodymi Górami Krymskimi - nie przekraczają, region cechuje się dość urozmaiconą rzezi).]. Występuje tu szereg obszarów wyżynnych, a niziny rzadko mają charakter równinny (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32