Blog

19.07.2022

Równocześnie wiercenia

W artykule znajdziesz:

Równocześnie wiercenia

Pierwszą czynnością będzie zbadanie zalegania pokładów kamienia, a więc rozciągłości ich zalegania w kierunku poziomym, grubość pokrycia ich wierzchnią warstwą ziemi lub innymi rodzajami gruntu oraz warstwami zwietrzałymi. Wszystkie te dane możliwe są do ustalenia wierceniami odpowiednio ro2.mieszczonymi oraz kopaniem szybików i rowów poszukiwawczych. Równocześnie wiercenia i szyby dają możliwość określenia zwierciadła wód gruntowych, których Istnienie jest zawsze poważnym utrudnieniem, a w każdym razie powiększa koszty wydobycia. Zarazem należy zbadać możliwość naturalnego odprowadzenia tych wód. co przy kamieniołomach stokowych w miejscowościach górzystych zwykle nie przedstawia większych trudności (program uprawnienia budowlane na komputer).

Gdy warunków naturalnego odprowadzenia tych wód nie ma, należy się przekonać prawidłowiej przez próbne pompowanie o ilości dopływającej wody gruntowej dla zdania sobie sprawy o przyszłej instalacji pomp dla odwodnienia kamieniołomu.

Próbki pobierane z otworów wiertniczych umożliwią zbadanie również właściwości złóż kamiennych pod względem chemicznym na różnych głębokościach. Znacznie dokładniejsze dane można uzyskać z otworów, wierconych systemem obrotowo- rdzeniowym koronką stalową lub diamentową (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przy wierceniu systemem udarowym otrzymujemy z otworu wiertniczego jedynie muł z roztartej świdrem na proszek skały z wodą (szlamu), z którego można tylko sądzić o składzie chemicznym skały, o zmienności przebijanych gruntów, twardości warstw itd. Przy wierceniu zaś obrotowym otrzymujemy wewnątrz świdra rdzeń z nienaruszonej skały, na podstawie którego możemy sobie urobić znacznie dokładniejszy obraz przewiercanych warstw. Główną ujemną stroną takiego wiercenia jest jego znaczny koszt (uprawnienia budowlane).

Początkowa odkrywka

Dla badania właściwości fizycznych kamienia, który będzie miał być użyty np. do budowy dróg. nie wystarczą próbki z otworów wiertniczych, będą to musiały być bryły okazowe z szybów próbnych, a jeszcze lepiej z prowizorycznych odkrywek na większą skalę, które pozwolą już na wydobycie większych odłamów kamiennych oraz dadzą pierwsze, wprawdzie jeszcze bardzo niejasne pojęcie o rodzaju zalegania warstw kamiennych, o upadzie ich i stopniu spękania skały (program egzamin ustny).

Takie badanie może wystarczyć w wypadku, gdy zamierzamy kamień wydobywać z przeznaczeniem go na tłuczeń i kamień łamany, lub kamień do budowy fundamentów, czy też wypełniania murów. Przy dostatecznym przekroju sztolni będzie możliwe zorientowanie się już o stopniu łupliwości skały, o stopniu spękania i co bardzo ważne o upadzie warstw skalnych (opinie o programie).

Ten wzgląd jest bardzo ważny, gdyż należy z uwagi na przyszłe bezpieczeństwo przy wydobyciu, unikać zakładania kamieniołomu w warstwach, mających upad w kierunku stoku, a więc w kierunku do zewnątrz odbudowywanego kamieniołomu (segregator aktów prawnych). Przy takim upadzie warstw poszczególne bryły kamienne. osobliwie zruszone wybuchami, mają dążność do obsuwania się ku dołowi i mogą wywoływać częste i bardzo ciężkie wypadki przy pracy. Niebezpieczeństwo to jeszcze wzrasta, gdy między warstwami kamienia znajduje się żyła ilasta lub gliniasta, która po nasiąknięciu wodą staje się bardzo śliska. Po niej mogą się usuwać bryły większych rozmiarów, dając wyniki katastrofalne. W takich wypadkach jest celowe nad najlepszym zużytkowaniem wykopanej ziemi i druzgotu i zaprojektować miejsca odkładu. Początkowa odkrywka może być zwykle bardzo dobrze wykorzystana dla uzyskania i wyrównania placów roboczych, wyprostowania łożysk potoków w pobliżu kamieniołomu, budowy dróg dojazdowych, zasypania pobliskich bagien dla otrzymania cennych terenów pod budynki itd.

Gdy studia techniczne zostaną ukończone i dadzą wyniki dodatnie, zaleca się zabezpieczyć sobie, jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac technicznych, w należytym rozmiarze tereny na daleko idący rozwój przedsiębiorstwa (promocja 3 w 1). Po rozpoczęciu bowiem eksploatacji i przy pewnym jej powodzeniu można liczyć niezawodnie na znaczne podrożenie gruntów okolicznych i spekulację terenową w wyniku której, każdy nowy kawałek gruntu, potrzebny do dalszej eksploatacji będzie trzeba przepłacać kilkakrotnie w porównaniu z poprzednią jego wartością.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami