Blog
Równoczesność obciążeń
W artykule znajdziesz:
Równoczesność obciążeń
Równoczesność obciążeń może być zupełna. Do obliczeń nie przyjmuje się jednak równoczesności działania huraganowego wiatru i najsilniejszych wstrząsów sejsmicznych ze względu na wyjątkowo małe prawdopodobieństwo.
Do obliczenia największego ściskania w betonie przyjmuje się b") zamiast b’) (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przy obliczeniu stateczności wieży oraz fundamentu dochodzą obciążenia:
- ciężar własny fundamentu,
- ciężar ziemi zasypującej fundament.
Wielkości obciążeń powinny być ustalone na podstawie efektywnych warunków, w których znajduje się konstrukcja. Wielkości te nie są ujęte w Polsce przez specjalne normy. Dlatego, jako punkt wyjścia można traktować polską normę kominową PN-56/B-03004 i normy obciążeń PN-61/B-2009 oraz przepisy zagraniczne i studia poczynione przy projektowaniu dotychczas zrealizowanych wież (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Utworzona przy KDT (Kammer Deutscher Technik) specjalna komisja ogłosiła projekt wytycznych przyjmowania obciążeń, obliczania i wymiarowania cienkościennych wież żelbetowych. Przepisy te podają szereg szczegółowych wskazówek dotyczących zasad przyjmowania obciążeń, m.in. działania wiatru i współczynników dynamicznych, oraz sposobu wymiarowania. Należy spodziewać się w najbliższej przyszłości również polskich prac normalizacyjnych w tym zakresie. Wskazówki w tej sprawie podano również w literaturze polskiej.
Obliczenia statyczne - do czasu wprowadzenia osobnych norm dla wież - można wykonywać wg systemu stosowanego przy kominach żelbetowych, ujmując wartości charakterystyczne przekroju, wielkości ciężaru własnego oraz momenty zginające od działania obciążeń zewnętrznych w tablicy analogicznej (uprawnienia budowlane).
Modyfikacje
Jako pewne modyfikacje w stosunku do obliczeń kominów odnotować trzeba:
Dobór współczynnika opływu dla wieży, głowicy i anteny.
Dla anteny przyjmuje się w zależności od rodzaju konstrukcji wartości:
c = 1,6 (konstrukcja kratowa) do 0,5 (konstrukcja rurowa).
Dla głowicy w zależności od jej kształtu:
c = 1,2 (konstrukcja wieloboczna z ostrymi krawędziami i wystającymi częściami, zwierciadłami itp.) do 0,7 (gładka okrągła głowica).
Dla trzonu żelbetowego przyjmuje się wartości:
c = 0,70 do 0,50 (wg polskich norm c = 0,67) (program egzamin ustny).
Obliczenie współczynnika dynamicznego wymaga obliczenia okresu drgań własnych wieży, który jest zwykle dłuższy od okresów drgań własnych dla kominów i wynosi od 1,5 do 6 sek, oraz przyjęcia wielkości porywów wiatru. Wielkości te należy ustalić dla każdego obiektu oddzielnie; jako zasadę przyjąć można, że okresy wzbudzenia porywów największej siły wahają się od 1,5 do 3 sek (przy większych wysokościach od 2 do 3 sek).
Uwzględnienia zaburzeń stanu błonowego w trzonie wieży.
Przy dużych średnicach trzonów należy sprawdzić zaburzenia stanu błonowego jakie wywołują nagłe zmiany grubości trzonu przy utwierdzeniu w fundamencie, przy ewentualnie stosowanych usztywnieniach wewnętrznych oraz przy połączeniu z głowicą. Sprawdzenie przeprowadza się w uproszczeniu jak dla powłok cylindrycznych.
Wymiarowanie trzonu odbywa się wg zasad metody klasycznej (naprężeń liniowych) (opinie o programie). W tym celu można wykorzystać sposób opisany w rozdziale 4 oraz tablice tam zamieszczone.
Jako najniższą stosowaną markę betonu można uznać Ru, = 200-250 kG/cm2. Projekt przepisów niemieckich podaje wartości znacznie wyższe (300-450 kG/cm2). W przypadku wysokich marek betonu stosunek współczynnika sprężystości stali i betonu należy przyjmować poniżej n = 12 (n = 10,8 a nawet 6 dla Rw = 450 kG/cm2).
Najmniejsze zbrojenie trzonu w kierunku pionowym i pierścieniowym proponowane przez normy niemieckie wynosi dla stali zwykłej okrągłej = 3%o, UH = 2%o, dla stali wysokowartościowej u„ = 2%o, = l,5% (segregator aktów prawnych).
Zbrojenie poprzeczne trzonu jest przy wieżach - mimo niewystępowania wpływu temperatur w takim zakresie jak w kominach - konieczne. Wydaje się jednak, że wymagania polskich norm kominowych PN-54/B-03004 (fxH = l,5%o) są w zupełności wystarczające w tym zakresie (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32