Blog

11.10.2022

Koszty eksploatacyjne

W artykule znajdziesz:

Koszty eksploatacyjne

W praktyce występują również, mające nieco odrębną specyfikę, obciążenia konstrukcji stanowiące w pewnych przypadkach część składową czynności związanych z odbiorem konstrukcji. Celem takich obciążeń ograniczonych do maksymalnych wartości eksploatacyjnych jest stwierdzenie eksploatacyjnej przydatności konstrukcji, nie zaś wnioskowania o jej nośności. Możliwość wpływu na wartości obciążeń od działań atmosferycznych jest jeszcze bardziej ograniczona (program uprawnienia budowlane na komputer).

Dotyczyć ona może praktycznie jedynie obciążenia śniegiem. W przypadku kształtów połaci dachowych sprzyjających tworzeniu się worków śniegu, istnieje możliwość stosowania w połaciach dachu instalacji ogrzewczych wytapiających śnieg. Metoda taka jest dość kosztowna, szczególnie w najprostszym konstrukcyjnie przypadku ogrzewania elektrycznego. W budownictwie przemysłowym można niekiedy stosować podgrzewanie odprowadzanymi z procesów technologicznych parami lub cieczami, a wówczas zmniejszają się koszty eksploatacyjne (zgarnianie śniegu), a ponadto wyeliminować można zjawisko skraplania się pary na wewnętrznych powierzchniach dachu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zabiegi wzmacniające konstrukcję, związane ze zmianą jej schematu statycznego, sklasyfikować można, jak następuje:

  1. zmiany schematu pracy konstrukcji bez wprowadzania do konstrukcji dodatkowych elementów nośnych,
  2. zmiany schematu pracy przez wprowadzenie dodatkowych elementów nośnych niesprężonych,
  3. zmiany schematu pracy przez wprowadzenie do konstrukcji dodatkowych elementów nośnych oraz za ich pośrednictwem dodatkowego stanu naprężenia (uprawnienia budowlane).

Belki stropowe

Rzadko istnieje możliwość stosowania pierwszego z podanych wyżej sposobów. Zmiana schematu pracy konstrukcji bez wprowadzenia dodatkowych elementów nośnych polegać może w przypadku konstrukcji belkowych na zamocowaniu belek na podporach lub na przekonstruowaniu belek rozciętych na podporach na belki ciągłe. W konstrukcjach ramowych przeprowadzić można zabiegi polegające na wyeliminowaniu z konstrukcji przegubów (np. zmiana ramy 3-przegubowej na 2-przegubową). W przypadku przeciążenia konstrukcji, związanego z nierównomiernym osiadaniem, celowy może okazać się zabieg odwrotny zmniejszenie stopnia statycznej niewyznaczalności przez wprowadzenie dodatkowych przegubów (program egzamin ustny).

Powszechnie stosowane i stosunkowo szeroko opisane w literaturze jest wzmacnianie konstrukcji polegające na wprowadzeniu dodatkowych elementów nośnych. W przypadku elementów zginanych: belek stropowych, podciągów, dźwigarów itp. najprostszy sposób wzmocnienia polega na wprowadzeniu w przęsłach dodatkowych podpór. Sposób ten, wymagający wykonania dodatkowych fundamentów oraz utrudniający na ogół eksploatację obiektu, jest jednak szczególnie godny polecenia, gdy istnieje konieczność jednoczesnego odciążenia istniejących podpór. Istniejące fundamenty nośne można wykorzystywać podpierając przęsło trójkątną lub trapezową konstrukcją podporową (opinie o programie).

Do zmniejszenia rozpiętości elementu zginanego prowadzą również zabiegi polegające na wprowadzeniu przy podporach zastrzałów od dołu lub ukośnych wieszaków od góry, jeśli podporą jest słup przechodzący ponad poziom wzmacnianej belki. Można również niekiedy z głowicy podpory wyprowadzić belki wspornikowe zwiększające płaszczyznę podparcia i zmniejszające rozpiętość wzmacnianego elementu (segregator aktów prawnych).

Bardzo skuteczne, stosunkowo proste konstrukcyjnie oraz chętnie stosowane, gdyż w ogóle lub w niewielkim tylko stopniu zmniejszają przestrzeń eksploatacyjną budowli, są wzmocnienia przez podwieszenie belki na cięgnach zakotwionych na czołach belki. Wiotkie cięgna mogą mieć kształt trójkątny lub trapezowy, w większych zaś konstrukcjach mogą tworzyć wielobok o kształcie dostosowanym do rozkładu działających obciążeń, np. o kształcie parabolicznym. Można wreszcie wzmacniać belki przez wprowadzenie dodatkowych podpór sprężystych w postaci dodatkowych elementów nośnych, leżących we wzmacnianej płaszczyźnie, bądź też w płaszczyznach prostopadłych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami