Blog

Sposoby fundamentowania obiektów zdjęcie nr 2
30.05.2018

Rozbiórka obiektu budowlanego - o czym trzeba pamiętać?

W artykule znajdziesz:

Rozbiórka obiektu budowlanego - o czym trzeba pamiętać?

 
Sposoby fundamentowania obiektów zdjęcie nr 3
Rozbiórka obiektu budowlanego - o czym trzeba pamiętać?

Rozbiórka obiektu budowlanego regulowana jest przepisami prawa. Oznacza to, że bez uzyskania stosownego pozwolenia niemożliwym jest rozebranie, jakiegokolwiek obiektu, który uznany jest za budowlany i nie jest zawarty w art.31 ust.1 prawa budowlanego. Mowa tutaj nie tylko o budynkach mieszkalnych, ale również np. stodołach, czy też budynkach gospodarczych (uprawnienia budowlane). Wiele osób o tym zapomina i podejmuje się rozbiórki bez złożenia odpowiedniego wniosku. Naruszając przepisy trzeba liczyć się z grzywną finansową. Wniosek o rozbiórkę obiektu budowlanego należy złożyć w starostwie. Oczywiście wymagane jest to, aby skompletować niezbędną dokumentację m.in. zgodę właściciela/i obiektu, zakres planowanych robót, szkic zawierający usytuowanie budynku, opinie wydane przez inne organy (program uprawnienia budowlane na ANDROID)

 

Warto jednak dowiedzieć się, jakie budynki nie wymagają pozwolenia na rozbiórkę. W art. 31 ust. 1 prawa budowlanego określono, że są to:

1) budynki i budowle – niewpisane do rejestru zabytków oraz nieobjęte ochroną konserwatorską – o wysokości poniżej 8 m, jeżeli ich odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa wysokości;

2) obiekty i urządzenia budowlane, na budowę których nie jest wymagane pozwolenie, jeżeli nie podlegają ochronie jako zabytki.Jeśli dany obiekt budowlany wpasowuje się w tę ustawę, to wystarczy jedynie dokonać zgłoszenia w administracji architektoniczno-budowlanej. 

W przypadku, gdy dany obiekt budowlany jest w stanie, który uniemożliwia użytkowanie, można zgłosić się z wnioskiem o wydanie nakazu rozbiórki. Należy jednak mieć świadomość, że takie rozwiązanie nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Może zdarzyć się tak, że organ, który otrzymał wniosek, nie tylko nie wyda nakazu rozbiórki, ale również rozpocznie postępowanie mające na celu ustalenie aktualnego stanu obiektu (program uprawnienia budowlane na komputer). W takiej sytuacji zostaną zbadane przyczyny, które uniemożliwiły wykonania remontu, czy też odbudowy. Zwykle łączy się to z nakazem dokonania ekspertyzy technicznej obiektu budowlanego, co nie tylko jest długotrwałe, ale również generuje koszty.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Sposoby fundamentowania obiektów zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Sposoby fundamentowania obiektów zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Sposoby fundamentowania obiektów zdjęcie nr 8 Sposoby fundamentowania obiektów zdjęcie nr 9 Sposoby fundamentowania obiektów zdjęcie nr 10
Sposoby fundamentowania obiektów zdjęcie nr 11
Sposoby fundamentowania obiektów zdjęcie nr 12 Sposoby fundamentowania obiektów zdjęcie nr 13 Sposoby fundamentowania obiektów zdjęcie nr 14
Sposoby fundamentowania obiektów zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Sposoby fundamentowania obiektów zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Sposoby fundamentowania obiektów zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami