Blog
Rozbudowa w planie
W artykule znajdziesz:
Rozbudowa w planie
Rozbudowując obiekty w kierunku poziomym zwiększa się powierzchnię zabudowy, co może stworzyć warunki niezgodne z wymaganiami bezpieczeństwa zakładu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Jeśli rozbudowa dotyczy budynków dawniej wykonanych, to na ogół nie mają one modułowej siatki słupów. Pozostawienie w części rozbudowywanej niemodularnych rozpiętości utrudni zastosowanie typowych rozwiązań i elementów prefabrykowanych.
Należy więc, w miarę możliwości, w części dobudowywanej zastosować przynajmniej w jednym kierunku modularne rozstawy.
Również starsze rozwiązania konstrukcyjne mogą być nieekonomiczne w porównaniu z obecnie stosowanymi. We wszystkich takich przypadkach uzgodniona z architektem koncepcja nowego rozwiązania musi być oparta na analizie istniejących warunków, nowych potrzeb i realnych możliwości, a odstępstwa od obowiązujących przepisów i nakazów wymagają szczegółowego, rzeczowego uzasadnienia.
Przy projektowaniu rozbudowy poziomej ważne jest określenie (na podstawie badań gruntu) przewidywanego osiadania fundamentów.
Gdyby rodzaj gruntu wskazywał na powstanie większych osiadań, to w pewnych przypadkach może być celowe zaprojektowanie konstrukcji przekrycia i ewentualnie stropów na odpowiednio wyższym poziomie, aby po pierwszym okresie największego osiadania otrzymać wyrównanie poziomów w części nowej i starej.
Specjalny problem stanowi, i może sprawić trudności przy realizacji, rozwiązanie połączenia części dobudowywanej z istniejącą. W nowszych projektach, w których przewidywano możliwość rozbudowy zakładu, na ogół uwzględnione są środki konstrukcyjne do tego celu.
Chodzi tu np. o wykonanie poszerzonych skrajnych fundamentów wraz z dodatkowymi wystającymi prętami, umożliwiającymi przymocowanie zbrojenia nowych słupów. Pręty te są prowizorycznie obetonowane, w celu ochrony przed korozją. Rozkucie betonu, połączenie zbrojenia nowych słupów z wystającymi prętami i wykonanie zdylatowanych słupów bliźniaczych łatwo rozwiązuje ten na ogół kłopotliwy problem (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Praca konstrukcji
W innych przypadkach istniejąca konstrukcja (od strony przewidywanej rozbudowy) może mieć wsporniki, pręty zbrojeniowe (przygięte i chronione przed korozją), wypusty stalowe umożliwiające dospawanie nowej konstrukcji itp.
Jeśli w części istniejącej nie przewidziano konstrukcyjnych środków umożliwiających połączenie z częścią nową, wówczas połączenie to trzeba zaprojektować jako konstrukcję niezależną (uprawnienia budowlane). Zwykle największą trudność sprawia ustawienie nowych fundamentów przy istniejącej ścianie lub przy skrajnym rzędzie słupów (program egzamin ustny).
Może tu zajść potrzeba poszerzenia i wzmocnienia fundamentów istniejących, zaprojektowania nowych stóp fundamentowych o specjalnym kształcie bądź też odsunięcia się ze słupami na odległość wymaganą wymiarami nowych stóp fundamentowych i przekrycia utworzonej przestrzeni konstrukcją wspornikową lub wykonania na tej przestrzeni belki opierającej się swobodnie na konstrukcji starej i nowej (opinie o programie).
Jak widać, w rozwiązaniach następuje zakłócenie w istniejącej siatce rozstawu słupów przez wprowadzenie mniejszego przęsła łącznikowego. Jednak znaczniejszego powiększenia tego przęsła należy unikać, szczególnie w odniesieniu do rozwiązań wspornikowych (segregator aktów prawnych).
Takie długie wsporniki są zwykle kłopotliwe pod względem konstrukcyjnym i mogą mieć ujemny wpływ na pracę konstrukcji. Szczególnie należy unikać zastosowania tych wsporników w budynkach szkieletowych, gdyż z reguły, wskutek znacznych odkształceń długich wsporników, ściany obudowy doznają poważnych spękań. W takich przypadkach lepiej jest zastosować rozwiązanie wspornikowo-zawieszone, wykonując od strony części dobudowywanej krótkie wsporniki, z drugiej zaś strony tworząc swobodne oparcia elementów zawieszonych na konstrukcji istniejącej (promocja 3 w 1).
Przy takim rozwiązaniu stare skrajne słupy, wraz z podciągami i stopami fundamentowymi, mogą zostać na tyle przeciążone, że będą wymagały odpowiednich wzmocnień konstrukcyjnych.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32