Blog
Rozciągłość równoleżnikowa
W artykule znajdziesz:
Ameryka Północna to poci względem zajmowanej powierzchni trzeci po Eurazji i Afryce kontynent na Ziemi - liczy 24,2 min knv’. co stanowi 4,7% ogólnej pow. globu ziemskiego oraz 16,2% jego obszarów lądowych. Zamieszkiwany przez 461 min osób, reprezentuje 8% globalnego zaludnienia świata (program uprawnienia budowlane na komputer).
Położony na półkuli zach., charakteryzuje się zrównoważoną rozciągłością południkową równoleżnikową, wyrażającą się stosunkiem. Największa rozciągłość południkowa wynosi 7170 km, a skrajnie położone punkty na stałym lądzie wyznaczają: na pn. Przylądek Murchisona (7I°58’N) na półwyspie Boothia w Kanadzie, na pd. natomiast położony na półwyspie Azuero w Panamie przylądek Mariato 12’N). Niewiele mniejszą maksymalną rozciągłość równoleżnikową - 6700 km, wyznaczana na zach. Przylądek Księcia Walii (168°04’W) na półwyspie Seward na Alasce, a na wsch. przylądek Saint Charles (55°40’W) na półwyspie Labrador, na obszarze kanadyjskiej prowincji Nowa Fundlandia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Niemal 17% pow. Ameryki Północnej stanowią wyspy. Najrozleglejsze ich skupisko znajduje się na pn. skraju kontynentu. Tworzy je przede wszystkim należący do Kanady największy archipelag świata - Archipelag Arktyczny ok. I 570 tys. km’), z którym sąsiaduje od strony wsch. największa wyspa świata - Grenlandia (2175,6 tys. km’) (uprawnienia budowlane).
W części pd.-wsch., w basenie Morza Karaibskiego rozciąga się lukiem o dł. 4200 km archipelag Antyle, liczący 221 tys. km’, lego liczne wyspy znajdują się w składzie 1 3 samodzielnych organizmów państwowych, 8 terytoriów niesamodzielnych i zależnych, 2 terytoriów autonomicznych oraz I kraju stowarzyszonego (program egzamin ustny).
Formy gospodarki rolniczej
W grupie największych archipelagów kontynentu znajdują się należące do Stanów Zjednoczonych Aleuty. Ciągnące się lukiem o dł. ponad I 800 km od cypla półwyspu Alaska są najbardziej na zach. wysuniętą częścią wyspiarską kontynentu (opinie o programie).
Z wyjątkiem Przesmyku Panamskiego, wyznaczającego lądową granicę z Ameryką Południową i mającego w najwęższym miejscu 47 km szer., w obrębie którego biegnie trasa Kanału Panamskiego, Ameryka Północna oblewana jest ze wszystkich stron wodami oceanów: od wsch. i pn. Atlantyckiego, od zach. zaś Spokojnego. Najmniejszy dystans dzieli Amerykę Północ ną od Azji. Wyznacza go mierząca w najwęższym miejscu 35 km szer. (od Wysp Diomedesa po Przylądek Dieżniewa) Cieśnina Beringa, w obrębie której przebiega zarazem międzynarodowa linia daty. Wody Cieśniny Duńskiej omywając e należącą do Europy Islandię oraz przynależną do Ameryki Północnej Grenlandię rozdzielają oba te kontynenty jedynie na odległości 278 km (segregator aktów prawnych).
Nazwa Ameryka pojawiła się w epoce wielkich odkryć geograficznych, zastępując termin Nowy Świat, którym określano oba poznawane wówczas kontynenty półkuli zach. Wprowadzona została w 1507 - dokładnie w 15 lat od pierwszej wyprawy Krzysztofa Kolumba (1492-1493) - przez niemieckiego geografa i kartografa Martina Waldseemullera; wywodzi się od imienia zaprzyjaźnionego z nim florenckiego żeglarza Amerigo Vespucciego, którego relacje i mapy z dwu podróży do obecnej Ameryki Południowej (1499-1500 i 1501-1502) zyskały w Starym Świecie szeroki rozgłos. Nowa nazwa dotyczyła początkowo właśnie Ameryki Południowej; na cały Nowy Świat rozciągnął ją dopiero Merkator na swej mapie świata wydanej z górą pół wieku później (1569) (promocja 3 w 1).
Schyłek XV i pocz. XVI w. wyznaczają zarazem zasadniczą cezurę w szeroko rozumianej historii kontynentu, dzieląc ją na dwa diametralnie odmienne okresy. W pierwszym - prekolumbijskim, zjawiskiem najważniejszym z punktu widzenia światowego dorobku kulturowego i gospodarczego był rozwój wielkich cywilizacji mezoamerykańskich, gł. Olmeków, Majów, Tolteków i Azteków. Region Mezo- ameryki od zarania dziejów ludzkości reprezentował jedno z najważniejszych światowych centrów udomowiania roślin (np. kukurydzy, fasoli, bawełny) oraz rozwoju intensywnych form gospodarki rolniczej sięgających tu 5000 lat p.n.e.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32